Nuo kenkėjų ir ligų derlių saugo ozonas
Nijolė Baronienė / valstietis.lt
2013-08-08 20:03

Nuolat krintančios šių metų grūdų supirkimo kainos verčia ūkininkus sukti galvas, kaip užaugintą derlių išlaikyti iki to meto, kai supirkimo kainos ims kilti.
Ne vienas Lietuvos žemdirbys, rūpindamasis, kaip išsaugoti sandėliuose ar saugyklose laikomą derlių, į pagalbą pasitelkia ozonatorius.

Ilgainiui tik populiarės

Lietuvoje gaminamą ozonatorių 2012 metais Lietuvos pramonininkų konfederacija apdovanojo aukso medaliu. UAB „Ozono centras“ vadovas Ramūnas Kuprys džiaugiasi, kad vis daugiau ūkininkų naudoja aplinkai nekenkiančius būdus, kurie savo efektyvumu nenusileidžia įprastoms derliaus apsaugos nuo ligų ir kenkėjų priemonėms.
„Mokslininkai dar praėjusiame amžiuje sukūrė būdą, kaip ozono dujas išgauti specialiu prietaisu, išsiaiškino jo veiksmingumą ir panaudojimo galimybes. Pirmieji bandymai pasitelkti ozoną džiovinant grūdus aktyviąja ventiliacija atlikti Žemės ūkio universitete 1986 m. Tada svarbiausia buvo nustatyti, kokią įtaką ozonas daro grūdų džiovinimo intensyvumui“, – pasakojo pašnekovas.
Mokslo pažanga, pasak jo, padarys ozono gamybą dar paprastesnę ir labiau prieinamą. Jau dabar UAB „Ozono centras“ gaminami ozonatoriai naudoja tik 0,65 kW elektros energijos, prietaisą gali įsigyti visi norintieji. „JAV maisto ir vaistų administracijos (FDA) patvirtino, kad ozoną galima naudoti kaip priemonę nuo mikrobų. Juo galima saugiai šalinti pesticidus, esančius ant vaisių ir daržovių, apdoroti buityje ir komercinėse patalpose naudojamus paviršius. Saugaus maisto paklausa visą laiką auga, vadinasi, bus paklausios ir aplinkai draugiškos technologijos. Ilgainiui ozonas taps vienu iš geriausių pesticidų pašalinimo būdų“, – pabrėžė pašnekovas.

Įveikia pelėsinius grybelius

Labiau nei kas kitas į rugpjūčio dangų žvalgosi ūkininkai. Jei bus drėgni ir šilti orai, didelė tikimybė, kad teks kovoti su pelėsiniais grybeliais. Jie itin sparčiai dauginasi ir užkrečia grūdus dar laukuose. „Pelėsiniai grybeliai gerokai sumažina maistinę grūdų vertę ir, gamindami mikotoksinus, labai pablogina grūdų kokybę. Mikotoksinai – toksiški, todėl gali sukelti pavojų ne tik gyvūnų, bet ir žmonių sveikatai,– sakė R.Kuprys. – Ne vienus metus stebėta ir padarytos išvados, kad ozonas daro teigiamą įtaką naikinant pelėsinius grybelius. Įsitikinta, kad, praleidus ozono dujas per grūdų sluoksnį, pelėsinis grybelis sunaikinamas“. Ozonavimas, pasak bendrovės vadovo, ypač veiksmingas saugant į aruodus supiltų rapsų sėklų kokybę. Panaudojus ozoną, net nuo per didelės drėgmės sulipusios rapsų sėklos pasidaro birios. Tokios jos sandėlyje išsilaiko iki pat pavasario. Yra žinoma, kad ozonas žudo daugumą sandėliuojamų grūdų kenkėjų vabzdžių. Nepakenčia ozono kvapo ir graužikai.

Pranoksta pasaulinius analogus

R.Kuprys sakė, kad po ozonavimo pagerėja sėklinių grūdų gyvybingumas, vadinasi, ir daigumas. Ozonavimo procedūra gali pakeisti grūdų beicavimą. Tai itin svarbu ekologiniuose ūkiuose, kur negalima naudoti chemikalų. Skirtingai nuo kitų medžiagų, naudojamų grūdų sandėliams dezinfekuoti, ozono dujos nepalieka jokių cheminių junginių ir nemalonių kvapų. „Nuolat ozonuojant, galima sėkmingai išsaugoti ir ne visai išdžiūvusius grūdus“, – pabrėžė pašnekovas.
Anksčiau, anot jo, ūkininkai ozonavimą prisimindavo tik prispausti bėdos, kai aruoduose imdavo kaisti grūdai, o dabar jaučiamas išankstinis dėmesys.Pasak R.Kuprio, teko ilgai ir kruopščiai dirbti, kol buvo sukurti ir pradėti gaminti universalūs nešiojamieji ozonatoriai. Jau įrodyta, kad jie techninėmis ir eksploatacinėmis savybėmis pranoksta pasaulinius analogus.

Įsitikino veiksmingumu

Biržų rajone, Nemunėlio Radviliškyje, ekologiškai ūkininkaujantis ir perdirbimo įmonę turintis Romualdas Misevičius negailėjo gerų žodžių lietuviško ozonatoriaus kūrėjams. „Kadangi ūkininkaujame tik ekologiškai, ozonatorius mums tapo nepakeičiamu prietaisu. Jei ne jis, praėjusiais metais būtume netekę dalies derliaus. Praėjusiais metais ruduo buvo lietingas, grūdai neišdžiūvo, todėl ėmė kaisti. O kai taip nutinka, įsimeta pelėsis, – pasakojo ūkininkas. – Tada būtent įsitikinome ozonatoriaus veiksmingumu. Prapūtę ozonu grūdus, pamatėme, kad pelėsio neliko nė pėdsakų.“ Nepakenčia ozono ir kenkėjai bei graužikai.
1000 ha R.Misevičius augina grikius, pupas, žirnius, rugius, avižas. Dalį užaugintos produkcijos eksportuoja. „Šiek tiek rugių praėjusiais metais pardaviau norvegams. Po kurio laiko, atlikę savo laboratorijoje tyrimus, jie manęs klausia, kaip čia yra, kad grūduose nepavyko rasti nė vienos grybinės bakterijos. Esą naudojome labai aukštą temperatūrą. Tada jiems paaiškinau, kad grūdus ozonavome. Pasirodo, norvegai apie tokį prietaisą ir būdą kovoti su bakterijomis bei kenkėjais aruoduose nėra net girdėję“, – stebėjosi R.Misevičius. Jis neslėpė, kad tuo metu pajuto pasididžiavimą savo šalimi ir žmonėmis, gebančiais sukurti tai, kas neturi analogų daug labiau išsivysčiusiose šalyse. Patriotiškai nusiteikęs žemdirbys savo užaugintus grikius pardavinėja tik Lietuvoje. Jo vadovaujamoje bendrovėje sufasuotų ir trispalve paženklintų ekologiškų grikių kilograminės pakuotės būna pigesnės nei atvežtinės.

Informacijos ieškojo internete

Kėdainių rajone, Lančiūnavoje, 260 ha plote, auginantis daržoves Vidmantas Girdzijauskas irgi įsitikino ozonatoriaus veiksmingumu. „Panaudojau šį įrenginį kopūstų saugykloje. Deja, jį įsigijau, kai derlius jau buvo suvežtas, todėl neturėjau sąlygų pasinaudoti juo taip, kaip reikėtų, – sakė ūkininkas.– Šiais metais ozonatoriumi apdorojame visas gamybines patalpas, visas saugyklų kameras, kuriose bus laikomos daržovės. Taigi, susidarysime bendrą vaizdą. Man vienų metų neužtenka, kad galėčiau konkrečiai pasakyti, kiek naudingas man buvo ozonatorius, atsipirko jis ar ne.“ V.Girdžijauskas – pažangiai ūkininkaujantis žemdirbys. Jis mielai išbando naujoves, tačiau niekada nedaro to rimtai neapsvarstęs. Prieš pirkdamas ozonatorių jis ilgai naršė internete, įtraukė į šį darbą ir šeimos narius. Dukra padėjo išversti tekstus, kuriuose ūkininkas rado daug naudingos, patvirtinančios ozonavimo naudą informacijos. V.Girdzijausko auginamos daržovės pažymėtos išskirtinės kokybės ženklu (IKP). „Esame nuolat tikrinami. Mūsų daržovės niekada nebūna pertręštos. Naudojamų chemikalų kiekiai apriboti iki minimumo. Dabar, kai įsigijome ozonatorių, galime būti ramūs dėl bakterinių ligų“, – sakė ūkininkas.