A. Šemeta nusitaikė į „Google“ ir „Apple“ piniginę

(Puslapis 1 iš 2)


AFP/SCANPIX nuotr.

Ekonomika.lt

2013-05-24 16:01

 Pasaulio vyriausybės ieško būdų, kurie leistų užkirsti kelią teisėtoms mokesčių vengimo schemoms. Į dienos šviesą iškyla faktai apie tokių bendrovių kaip „Apple“, „Amazon“ ar „Google“ mokestinės naštos susimažinimą, rašo BBC.

Šios bendrovės nenusižengia jokiems įstatymas, tačiau pasinaudodamos sudėtingomis teisinėmis ir buhalterinėmis schemomis sugeba išvengti daugybės mokesčių. Sunkmečiu toks elgesys ėmė kelti nepasitenkinimą visuomenėje. Daugelio įsitikinimu tarptautinės korporacijos elgiasi teisėtai, tačiau neetiškai.

Vis dėlto apeliavimas į bendrovių sąžinę yra bergždžias reikalas, nes kiekvienos įmonės pagrindinė užduotis – maksimizuoti akcininkų pajamas.

Per pastaruosius ketverius metus „Apple“ siekdama išvengti mokesčių 74 mlrd. JAV dolerių pajamų perkėlė į ofšorines įmones. Dėl šio elgesio bendrovės vadovą Timą Cooką apklausė JAV Senato komitetas, tačiau pastarasis įrodė, kad „Apple“ veikla visiškai atitinka teisės aktus.

Su tuo nesutinka ES komisaras mokesčių klausimams Algirdas Šemeta. Anot jo, sunku sutikti su teiginiu, kad toks verslo elgesys atitinka įstatymų dvasią.

„Bendrovė, kuri kuria sudėtingas mokestinės naštos mažinimo schemas negali būti laikoma socialiai atsakinga“, - sako A. Šemeta.

Komisaro įsitikinimu pajamų perkėlimas į ofšorines bendroves mokestiniais tikslais gali būti amoralus.

Ruošia reformą

Anot A. Šemetos, „Apple“ ir kitų bendrovių pavyzdžiai yra akivaizdus įrodymas, kad tarptautinė mokesčių sistema turi trūkumų ir juos teks ištaisyti.

„Per pastaruosius 10-15 metų pasaulis ženkliai paskeitė, todėl mums reikia pakoreguoti tarptautines mokesčių taisykles“, - sako komisaras.

Europos Komisija paruošė pirminį veiksmų planą, kuriuo tikimasi įveikti mokesčių vengimu užsiimančias bendroves.

Briuselis siūlo iš naujo persiderėti dvigubo apmokestinimo sutarčių taisykles bei įtraukti mokesčių rojus į juoduosius sąrašus.

Nacionaliniu lygiu siūloma priimti naujus arba pakoreguoti esamus įstatymus, kurie neleistų piktnaudžiauti teise ir išsisukinėti nuo mokestinių pareigų kuriant išsisukinėjimo schemas. Valstybės narės galės pripažinti niekiniais tokius sandorius, kuriais pajamos iš vienos bendrovės yra perkeliamos į kitą vien tik mokestiniais sumetimais.

ES pageidauja didesnio skaidrumo mokestinių duomenų srityje. Europos Komisija siūlo sukurti informacinę sistemą, kurioje visos suinteresuotos valstybės galėtų tikrinti ūkio subjektų apmokestinamųjų pajamų srautus.

Galiausiai Briuselis siūlo pakoreguoti įmonių teisės normas reglamentuojančias verslo rezidavimo vietą.

Ši pataisa yra itin svarbi, nes užkirstų kelią bendrovėms, ypač informacinių technologijų, teikti paslaugas vienoje šalyje ir tuo pat metu deklaruoti savo buveinę palankesnes mokestines sąlygas siūlančioje valstybėje.

Straipsnio puslapiai:

Close

Atsiveria galimybės lanksčiau nustatyti naujus PVM tarifus

 Šiandien Europos Komisija pateikė siūlymus dėl taisyklių, kuriomis siekiama leisti valstybėms narėms lanksčiau nustatyti PVM tarifus ir sukurti geresnę mokestinę aplinką. Teikiami siūlymai yra paskutiniai vykdomos PVM taisyklių ...

Lietuvių pamėgtoje atostogų šalyje norima atsisakyti „viskas įskaičiuota“ pasiūlymų

 Nemažai keliaujančiųjų į Turkiją renkasi „viskas įskaičiuota“ pasiūlymus, tačiau Turkijoje piktinamasi, kad dėl to turistai nepietauja mieste, mažiau keliauja. Dėl to siūloma panaikinti programą „viskas ...

„Ryanair“ meta visus kozirius: rado naują būdą spręsti skrydžių atšaukimo problemą

Pigių skrydžių bendrovės „Ryanair“ sprendimas atšaukti dešimtis tūkstančių skrydžių sugriovė 750 tūkstančių žmonių planus keliauti. Dabar kompanija bando atsitiesti ir tam ieško kuo įvairiausių sprendimų. Pastarasis buvo itin netikėtas, rašo independent.co.uk.

„Ryanair“ atšauktų skrydžių skandalas: žinokite, kas jums priklauso

Savaitgalį kilo tikras kuriozas, socialiniai tinklai netyla iki šiol – pasipiktinę keleiviai ragina boikotuoti „Ryanair“. Mat oro linijų bendrovė nusprendė per ateinančias šešias savaites atšaukti nuo ...

Europos Komisijos vadovo siekis ES šalis įtraukti į euro zoną: ar išnyktų Lenkijos kainų rojus?

 Ne kartą minėta kodėl Lenkijoje yra pigu: pridėtinio vertės mokesčio (PVM) lengvatos kai kuriems produktams, konkurencinga didelė rinka ir, be abejo, žemas zloto kursas. Ar atėmus paskutinį ingredientą žemų kainų rojus ...

Tarp 500 didžiausių Vidurio ir Rytų Europos bendrovių – ir lietuviškos įmonės

 Baltijos šalių įmonės pernai užėmė 27 vietas 500 didžiausių Vidurio ir Rytų Europos įmonių sąraše, kurį kasmet rengia pasaulinė prekybos kredito draudimo bendrovė „Coface“. Lietuva iš 2015 m. turėtų 20 ...

JAV ir Kinija žingsniuoja prekybos karo link: ką tai reiškia Lietuvai?

Kas anksčiau atrodė tik vienas galimų scenarijų, dabar po truputėlį ima virsti realybe. Byrantys JAV ir Kinijos santykiai pasaulį gali nuvesti prie prekybos karo, o tai atsigirstų ir Lietuvoje. Tačiau analitikai nesutaria, daugiau naudos ar žalos ...

Kokios Europoje galimybės užsidirbti?

Y kartos žmonės savo vartotojišku elgesiu daro didelę įtaką mažmeninei ir nekilnojamojo turto rinkai. Tarptautinė atlyginimų svetainė „Paylab“ nusprendė įdėmiau panagrinėti tikrąją Vidurio Europoje, Baltijos šalyse ir ...

„Lidl“ kaltinami kojos kišimu vietiniams gamintojams bei klaidingu prekių ženklinimu

Tarptautinėje erdvėje kyla diskusija ne tik dėl bendrovės „Lidl“ gaunamos milijoninės paramos, bet ir produktų ženklinimo bei daromos įtakos vietiniams gamintojams. Visgi pats „Lidl“ tokius kaltinimus atremia. Europos ...

Lietuvos ekonomistai įvertino, ar emigrantams jau metas krautis lagaminus

Po pirmalaikių Didžiosios Britanijos rinkimų šalyje vėl kilo suirutė: valdančioji Konservatorių partija prarado daugumą, krito svaro kursas. Lietuvos ekonomistai mano, kad derėtis dėl išstojimo iš Europos Sąjungos (ES), britams ...

 

 

Dienos klausimas

Ar planuojate įsigyti NT dar šiais metais?

 

Dienos citata

Įsivedus eurą nuo 2015 metų pradžios valstybės rinkliavos nedidės, o valstybė gali parodyti pavyzdį, kaip reikia elgtis perskaičiuojant kainas iš litų į eurus.

Finansų minsitras Rimantas Šadžius

Archyvas

Dienos skaičius

40 proc.

Tiek vidutinis kainų lygis Lietuvoje yra mažesnis nei ES vidurkis.

Archyvas