Aistros dėl minimalios algos neslūgsta (1)
(Puslapis 1 iš 3)

Fotodienos nuotr.
2014-02-02 11:57
Pasiūlymas minimalią algą didinti iki pusantro tūkstančio litų kai kuriuose regionuose sukeltų sumaištį – kai kur toks vidutinis užmokestis.
Užvirus diskusijoms dėl minimalios algos didinimo, imta kalbėti apie įstatymuose numatytą galimybę atskiroms ūkio šakoms, regionams ar darbuotojų grupėms nustatyti skirtingus minimalios mėnesinės algos dydžius.
Ir valytojai, ir vadybininkui – po lygiai
Seimo pirmininkei Loretai Graužinienei pareiškus, kad minimali alga, įvedus eurą, turėtų siekti 1 509 litus, kilo karštos diskusijos. Verslininkai tvirtina tokios naštos nepatempsiantys.
Lietuvos verslo darbdavių konfederacijos generalinis direktorius Danas Arlauskas teigia, kad, vadovaujantis Darbo kodeksu, minimalią algą galima sieti su regionais, atskiromis ūkio šakomis ar darbuotojų grupėmis. Tai Trišalėje taryboje ir pasiūlyta daryti.
Dabar, jo manymu, siūlymas didinti minimalią algą iki 1 509 Lt yra politizuotas, nepagrįstas jokiais ekonominiais argumentais. Pasak D. Arlausko, galima minimalią algą kelti po šimtą ar du šimtus litų, tačiau dabar kalbama net apie 500 litų, ir verslui tokie siūlymai nejuokingi. Tuo labiau kad kai kuriuose šalies regionuose vidutinė alga siekia 1 500 Lt.
Be to, daliai gyventojų būtų psichologiškai sunku, nes gali nutikti taip, kad pusantro tūkstančio litų gautų ir valytoja, ir vadybininkas. Tad kam tada pastarajam reikėjo baigti universitetą?
„Kad minimali mėnesinė alga prilygtų vidutinei – svietas dar to nematė. Pagal dabartinę logiką tai būtų realizuota“, – piktinasi D. Arlauskas.
Pasak jo, Lietuva tada galėtų pasigirti akimirksniu sunaikinusi apie 30 procentų įmonių. Pernai taip pat kelta minimali alga, tačiau labai nedaug, tad verslas prisitaikė.
Lauks statistikos
Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininko Artūro Černiausko teigimu, jei pati Seimo pirmininkė siūlo minimalią algą didinti iki pusantro tūkstančio litų, darbuotojai nesakys, kad tai netinka. Anot jo, Trišalėje taryboje ir verslininkai neprieštaravo minimalios algos didinimo idėjai, tačiau kalbėta apie kitokį nei įprasta didinimą.
Kokia minimali alga vis dėlto galėtų būti, bus tariamasi kovo mėnesį, kai Statistikos departamentas pateiks 2013 metų darbo užmokesčio statistiką. Tada bus aišku, koks vidutinis atlyginimas pernai buvo regionuose ir ūkio sektoriuose. Dabar, pasak A. Černiausko, kai kurios įmonės skaičiuoja milijoninius pelnus, bet moka mažiausią atlyginimą.
„Verslas pripažįsta, kad neturėtų taip būti“, – sako jis.
A. Černiausko teigimu, norima nusistatyti kriterijus, kuriais vadovaujantis bus diskutuojama – ar minimalią algą sieti su darbuotojų grupėmis, teritorija ir pan. Palikus politiką nuošalyje bus svarstyta, koks būtų ekonomiškai pagrįstas atlyginimo dydis.
- Daiva Savickienė