Arvydas Avulis: biurokratai smaugia ir vietinius, ir užsienio investuotojus (1)

(Puslapis 1 iš 3)


Fotolia.com nuotr. Pinigai

Viktorija Chockevičiūtė

2016-08-22 18:14

Pagrindinis veiksnys, galintis paskatinti Lietuvos ekonomika – užsienio investicijos. Dėl šių konkuruoja visos pasaulio valstybės. Ir nors konkurencingumo ar inovatymo reitinguose Lietuva užima geras pozicijas, „Hanner“ vadovas Arvydas Avulis atskleidžia, kad į viršų mus užtempia kosmetiniai pataisymai. Sąlygos didelėms investicijoms nesudaromos net vietiniams verslininkams, kodėl tada turėtų investuoti užsieniečiai, klausia A. Avulis.

A. Avulis pasakoja, kad dideles investicijas Lietuvoje uždusina biurokratai, jų neveiklumas ir pasimetimas.

„Aš ženkliai daugiau galėčiau padaryti Lietuvoje, jei manęs nesmaugtų ir nedusintų biurokratai. Paprastas pavyzdys, mes susiplanavome šiais metais investicijų Lietuvoje padaryti už 40 mln eurų. Praėjus pusmečiui, kai suskaičiavome, pasirodo, kad padarėme tik už 9 mln. eurų. Tai daug mažiau nei norėjome ir planavome. To priežastys paprastos. Biurokratai reikalauja papildomų derinimų, siuntinėja iš vienos įstaigos į kitą. Daugybė patikrinimų ir pan., to pasekoje net negali dirbti. Negauname leidimų, negalime suderinti projektų, kuriuos norime statyti, jie vėluoja ir rezultatas daug prastesnis nei galėjo būti“, – teigia A. Avulis.

Apie šią bei kitas didžiąsias Lietuvos problemas, kurios tempia ekonomine upe žemyn, tv3.lt portalo skaitytojams pasakoja „Hanner“ valdybos primininkas A. Avulis.

Tarp biurokratijos ir korupcijos – nedidelis žingsnis

A. Avulis įsitikinęs, kad viską Lietuvos ekonomikoje lemia investicijos ir sąlygų verslui patrauklumas.

„Jau daug metų kalbama kaip gerinti sąlygas verslui, bet iš tikrųjų tai daroma labai kosmetiškai. Tai labiau politinis aspektas kalboms, nes jei reikia kažką daryti, rankos pradeda drebėti ir visada surandame apsiteisinimų. Jei tikrai norime, kad Lietuvos ekonomika realiai augtų ir atlyginimai pas mus didėtų, tai reikia suvokti vieną dalyką. Turime padaryti taip, kad sąlygos verslui čia būtų patrauklesnės nei kitose šalyse“, – sako pašnekovas.

Pasak jo, reikėtų suprasti, kad Vilnius niekada nebus patrauklesnis už Londoną, Paryžių ar Berlyną. Tai visiškai skirtingo dydžio rinkos.

Tačiau aplink sėkmingų mažų šalių – Liuksemburgas, Šveicarija, Estija, kurios sugeba pritraukti kapitalą.

„Verslui geriau ten, kur mažiau biurokratijos, mažiau korupcijos. Tą suvokiame ir suprantame, bet ar padarėme Lietuvoje ką nors, kad būtų mažiau biurokratijos? Tikrai beveik nieko, nes biurokratija ir toliau labai didelė, kontroliuojančių institucijų yra be galo daug ir dažnai jos pačios tarp savęs nesusikalba“, – mano A. Avulis.

Verslininkas pastebi, kad valdininkai įsigudrino atlikti tik kosmetinius pakeitimus, dėl kurių atsiduriame aukštesnėje pozicijoje reitinguose ir tada teigti, kad ekonominė situacija gerėja. Tačiau esminių pakeitimų nesiimama.

Straipsnio puslapiai:

- Viktorija Chockevičiūtė

Close

Aistė Čepukaitė. Biudžetas: neišnaudotos galimybės

Kitų metų biudžete finansinėmis problemomis lieka deficitas, išlaidų ribojimo taisyklių apėjimas, skola. O kas liūdniausia, kad, nors ekonomikos augimas – idealus metas esminėms reformoms, mokesčių naštos lengvinimui – to iš esmės nėra daroma.

Antanas Sagatauskas. Kodėl bankas turi klausimų apie jūsų verslą?

Pastaraisiais metais pasaulio valstybės nuolat ieško veiksmingų būdų kovai su organizuotu nusikalstamumu ir terorizmo grėsmėmis. Nusikaltėliai tobulina savo veiklos metodus ieškodami saugumo spragų, todėl į kovą su šiomis grėsmėmis netiesiogiai įtraukiama vis didesnė verslo bendruomenės dalis, kuriai šiandien keliami didesni skaidrumo reikalavimai.

Eglė Džiugytė. Žaidimų teorija, JAV ir Šiaurės Korėja

Dvidešimt pirmas amžius – kibernetinės erdvės klestėjimo laikai, todėl kartais gali būti keista girdėti pranešimus apie fizinius karinius konfliktus ar šalių įsiveržimus į svetimas teritorijas. Nuo 2006 metų tokių konfliktų buvo ne vienas: Izraelis ir Libanas, Etiopija ir Somalis, JAV ir Irakas, nesutarimai tarp Indijos ir Pakistano, Irano ir Saudo Arabijos, Kinijos ir visų jos kaimynių.

Nerijus Mačiulis. Mūsų ydos, pelniusios tris Nobelio premijas

Jau trečią kartą per pastaruosius 15 metų Nobelio ekonomikos premija, kuri oficialiai vadinama Švedijos centrinio banko premija Alfredui Nobeliui atminti, yra skiriama ekonomistui, tyrinėjusiam žmonių neracionalumą ir jų finansines klaidas. Kodėl šie tyrimai tokie svarbūs, ką jie rodo ir ko iš jų galima pasimokyti?

Rūta Vainienė. Pajamų nelygybė – Trojos arklys

  Kaip teisingai sakoma: nauja - tai gerai užmiršta sena. Tuo mums leido įsitikinti Lietuvos bankas, praėjusią savaitę „iš naujo“ atradęs, kad skiriasi Lietuvos žmonių pajamos. Skiriasi atskiruose regionuose, skiriasi ...

Indrė Genytė-Pikčienė. Kainų augimo pasiutpolkė didina tempą

Įsibėgėjusi infliacija Lietuvoje neslopsta, bet didina pagreitį. Statistikos departamento duomenimis, vartotojų kainos per metus išaugo 4,8 proc., palyginti su rugpjūčio mėnesiu vartotojų kainų augimas paspartėjo 0,4 proc. punkto. Pagal ...

Laura Galdikienė. Žemiausiai kabėję vaisiai nuskinti – ką darysime toliau?

 Per pastaruosius du dešimtmečius Lietuva pasiekė įspūdingą progresą. Jei 1996 metais šalies BVP vienam gyventojui pagal perkamosios galios paritetą siekė tik 37 proc. ES vidurkio, tai 2016 metais jis siekė jau net 75 proc. ES ...

Rokas Grajauskas. Kaip sustiprinti viduriniąją klasę Lietuvoje?

 Vidurinioji klasė Lietuvoje – viena mažiausių Europoje. Mūsų šalyje jai priklauso vos daugiau nei trečdalis namų ūkių. Pastaruoju metu pagrindinis valdančiųjų dėmesys buvo nukreiptas į mažiausias pajamas gaunančiųjų padėties ...

Žilvinas Šilėnas. Europa nubaudė geležinkelius. Kas toliau?

Europos Komisija (EK) nubaudė „Lietuvos geležinkelius“ už konkurencijos apribojimą – geležinkelio ruožo į Latviją išardymą. Šis sprendimas ypač svarbus simboline prasme. Europa signalizuoja, kad valdžiai ar net jos ...

Ieva Valeškaitė. Visuotinis turto deklaravimas – ar reikia dar vieno galvos skausmo?

 Gal esate vienas tų, kurie kasmet pusę dienos praleidžia eilėje laukdami, kol kartu su mokesčių konsultanto pagalba galės pateikti gyventojų pajamų mokesčio deklaraciją? Gal deklaruojate pats, bet paskambinę pusvalandį klausotės saksofono ...

 

 

Dienos klausimas

Ar planuojate įsigyti NT dar šiais metais?

 

Dienos citata

Įsivedus eurą nuo 2015 metų pradžios valstybės rinkliavos nedidės, o valstybė gali parodyti pavyzdį, kaip reikia elgtis perskaičiuojant kainas iš litų į eurus.

Finansų minsitras Rimantas Šadžius

Archyvas

Dienos skaičius

40 proc.

Tiek vidutinis kainų lygis Lietuvoje yra mažesnis nei ES vidurkis.

Archyvas