Atsigauname?
(Puslapis 1 iš 2)

Ekonomika.lt nuotr.
2012-03-20 09:34
Auganti pasaulio ekonomika jau leidžia šiek tiek atsipalaiduoti. Praėjusią savaitę JAV rezervų bankas išplatino Federalinio atviros rinkos komiteto (FOMC) pranešimą, kuriame, be kita ko, sakoma, kad JAV ekonomika iš lėto plečiasi.
Pagerėjo darbo rinkos sąlygos, nedarbo lygis sumažėjo per praėjusius kelis mėnesius, tačiau bendrai dar vis auga.
JAV namų ūkių išlaidos yra linkusios augti, o verslo investicijos nemažėja. Bet va nekilnojamojo turto (NT) sektorius vis dar apimtas depresijos. Nors sparčiai auga naftos ir benzino kainos, infliacija pastaruosius kelis mėnesius augo nežymiai. Manoma, kad tokia ir liks.
Tai pakankamai gera ekonominė padėtis, vertinant kelerius praėjusius metus. Investuotojai tai taip pat įvertino. Dow Jones indeksas nuo metų pradžios pakilo jau 7,99 proc. Tai labai aukštas rezultatas prisimenant, kad per 2011 metus pagrindinis saugiausių ir pelningiausių bendrovių akcijų (blue chip) indeksas pakilo „tik“ 5,53 proc.
Akcijų kainų kilimo katalizatorius, be abejo, buvo Graikijos skolų restruktūrizavimas ir sprendimas į jos ekonomiką įlieti milijardus eurų – kad atsigautų. Tik įdomu, kaip graikai panaudos lėšas: investuos į ekonomikos augimą ar panaudos politinės ir ekonominės sumaišties, streikų ir mitingų sukeltoms „pagirioms“ gydyti?
Investuotojai savęs klausia to paties. Graikijos akcijų kainos, pradėjusios kilti sausio viduryje, nustojo kilti ir visiškai nereaguoja į problemos sprendimą. Graikija padėjo tašką tik pradžios pabaigoje. Dabar jai reikia įrodyti, kad ji verta investicinių fondų ir bankų, nurašiusių valstybės skolas, pasitikėjimo. Greitai tai darys Italija su Ispanija ir Portugalija.
Europą kol kas galima nustumti į tolimesnį investicinį planą. Pinigų srautai joje dėl visokių gelbėjimo fondų ir skolų nurašymo yra susipainioję, valdomi politikų ir dėl to nežinia į ką realiai nukreipti ir kurioje vietoje jie išlįs. Mums telieka tikėtis, kad pinigai išsilies ekonomikose, o pingant eurui eksportuotojų garvežys kada nors ištrauks ir visą ešeloną. Bet tam reikia laiko. Traukinys didelis, pavargęs, inertiškas ir nevartojantis.
O kol politikai ir reguliuojančios institucijos svarsto, kaip ką dar išgelbėti, kaip paskatinti ekonomikas, komerciniai bankai naudojasi pigių pinigų era. JAV bankai pigiai skolinasi valiutą iš centrinio banko ir čia pat perka vyriausybės išleistus skolos vertybinius popierius. Iš sandorio jie uždirba nedaug, vos vieną kitą procentą. Tačiau pinigų „prispausdinta“ daug, tokių sandorių taip pat labai daug. Bankai naudojasi padėtimi ir taip stiprina savo kapitalą.FED patikrino 19 didžiausių JAV bankų. 15 iš jų išlaikė vadinamąjį streso testą. O bankai, tokie kaip „JPMorgan“ ir kiti panašūs, paskelbė apie dividendų didinimą. Tai neliko nepastebėta investuotojų, bankų akcijos kilo sparčiai.
- Nauris Treigys