Baltarusijos režimas spaudžiamas sankcijų replėse
(Puslapis 1 iš 3)

AFP/SCANPIX nuotr.
2011-08-18 17:08
Ministrų posėdyje Liuksemburge buvo pritarta dar labiau išplėsti sankcijas režimui, kuris ir toliau pažeidinėja žmogaus teises, vykdo represijas prieš opoziciją ir prieš visai su ja nesusijusius žmones, pavyzdžiui, prieš kuro kainų pakėlimu nepatenkintus vairuotojus ar prieš birželio 15-ąją įvykusios „tylios“ protesto akcijos „Revoliucija per socialinius tinklus“, vykusios daugelyje šalies miestų, dalyvius.
Naujomis sankcijomis išplėstas sąrašas Baltarusijos pareigūnų, kuriems neleidžiama atvykti į Bendrijos šalis. Jis papildytas keturiomis Baltarusijos prezidentui artimų žmonių pavardėmis. Sausio 31 d. įvažiavimas į ES šalis buvo uždraustas 158 tarnautojams, tarp kurių buvo pats prezidentas, du jo sūnūs Viktoras ir Dmitrijus, prezidento administracijos vadovas Vladimiras Makėjus, Saugumo Tarybos sekretorius Leonidas Malcevas ir kt. Gegužės pabaigoje sąrašas papildytas dar 13 pareigūnų – teisėjais, prokurorais, prezidento aplinkos žmonėmis, kurie vienaip ar kitaip susiję su teismo nuosprendžiais opozicijos lyderiams, dalyvavusiems protesto mitinguose pernai gruodžio 19 d. Priminsime, kad penki buvę kandidatai į prezidentus nuteisti kalėti 2-6 metus…
Briuselis pirmą kartą įvedė sankcijas ir Baltarusijos verslo kompanijoms. Ministrų sprendime pabrėžiama, kad embargas įvedamas „ginklų ir medžiagų, kurios gali būti naudojamos vidaus represijoms“, tiekimui į Baltarusiją. Sankcijos pirmiausiai palies tokias šalies kompanijas kaip ginklų bendrovę „Beltechexport“, telekomunikacijų įmonę „Beltelecom“ ir rinkodaros verslo grupę „Sport-pari“.
Po šio sprendimo Lenkijos užsienio reikalų ministras Radoslawas Sikorskis socialiniame tinkle „Twitter“ pranešė: „Įvedėme embargą ginklų prekybai ir užšaldėme kompanijų, finansuojančių A. Lukašenką, lėšas“. Anot jo, tai A. Lukašenką privers pasirinkti, kurio keliu eiti: vedančiu demokratijos ar Hagos, kur, kaip žinome, įsikūręs Tarptautinis teismas, link. Tai aiški nuoroda Baltarusijos vadovui, kad jo laukia panašus likimas kaip kitų Europos ir pasaulio diktatorių.
Lenkų diplomatas atskleidė, kad tarp Liuksemburge posėdžiavusių ministrų kilo didelė diskusija, kurioje Italija, Latvija, Lietuva ir Slovėnija tvirtino, jog verslui taikomos sankcijos turės neigiamą poveikį paprastiems žmonėms.
Kiek anksčiau Baltarusija sulaukė ir JAV bei Jungtinių Tautų Žmogaus teisių tarybos, pasmerkusios susidorojimą su opozicija, kritikos. Savo ruožtu JAV prezidentas Barackas Obama pratęsė sankcijas Baltarusijai, įvestas žiauriai numalšinus protestus, kilusius po gruodį vykusių prezidento rinkimų.
Beje, kaip tvirtina laikraščio „Kommersant“ portalas, į negalinčių patekti į ES šalis sąrašą įtrauktas ir prezidento ekonomikos patarėjas Vladimiras Neftijevas, kurio turtas, kaip skelbė žurnalas „Forbes“, vertinamas 900 mln. dolerių ir kuris Baltarusijoje yra antras turtingiausias žmogus. Apžvalgininkai jį vadina A.Lukašenkos iždininku. Jis kontroliuoja visas tris minėtas kompanijas, kurių viena – ginklų prekybos įmonė – Baltarusijai atneša didžiules pajamas. Opozicijos svetainė „Chartija‘97“ patikslina, kad uždarosios akcinės bendrovės „Sport-pari“ steigėjas yra vadinamas Prezidento sporto klubas, kuriam dabar vadovauja A.Lukašenkos sūnus Dmitrijus. Pasirodo, nori nenori galima suvesti galus: galbūt ir pačiam šalies vadovui asmeniškai naudinga šių kompanijų veikla…
- Česlovas Iškauskas