Bankrutuoti užsienyje lygu bankrutuoti Lietuvoje (1)
(Puslapis 1 iš 3)

Asmeninio archyvo nuotr.
2011-11-07 15:39
Teisininkai skambina varpais, kad Lietuva turėtų paskubėti priimdama fizinių asmenų bankroto įstatymą. „Ekonomika.lt“ žurnalistė Evelina Povilaitytė šia tema kalbina advokatų kontoros „Žlioba & Žlioba“ partnerį advokatą Gediminą Žliobą.
Praėjusią savaitę išplatinote pranešimą, kad Lietuvos piliečiai gali naudotis ES reglamente įtvirtinta fizinio asmens bankroto teise. Tad kas nutiko?
Iš esmės niekas nepasikeitė. ES reglamente fizinio asmens bankroto teisė įtvirtinta dar 2000-aisiais. Tačiau Lietuvoje nesant atitinkamo įstatymo tarp teisininkų buvo daug diskusijų, ar mūsų šalyje būtų pripažintos užsienio teismų nutartys dėl Lietuvos piliečio fizinio asmens bankroto. Vieni teigė, kad turėtų pripažinti, nes minėtame reglamente nenurodyta motyvų, kuriais remiantis galima atsisakyti pripažinti tokį nutarimą. Tačiau kai kurie teisininkai buvo įsitikinę, kad Lietuvos teismai tų motyvų ras, nes mūsų šalyje dar nėra įteisintas fizinio asmens bankroto įstatymas.
Tad spalį Lietuvos apeliacinis teismas pripažino Didžiosios Britanijos teismo nutartį. Bet svarbiausia tai, kad kartu išaiškino, jog užsienio teismų sprendimai bankroto bylose apeliacinio teismo bus pripažįstami net jei Lietuvoje galiojantys teisės aktai tokios galimybės gyventojams nesuteikia.
Gal galite detalizuoti, kaip tai atrodys realiai?
Po šio nutarimo ES valstybėse priimti teismų sprendimai dėl asmens bankroto Lietuvoje įsiteisės automatiškai, vadinasi, pilietis neturės kreiptis į Lietuvos apeliacinį teismą dėl sprendimo pripažinimo mūsų šalyje, o tiesiog išvers sprendimą į lietuvių kalbą, gaus notaro patvirtinimą ir pateiks išieškojimą vykdančiam antstoliui.
Išimčių atsiranda, jei teismo sprendime numatytos vykdymo priemonės, pavyzdžiui, įpareigojimai institucijoms. Tuomet į Lietuvos apeliacinį teismą kreiptis vis dėlto reikės. Tokia procedūra Lietuvoje užtrunka apie 4 mėnesius.
Vis dėlto geroji naujiena galioja ne visiems lietuviams?
Kad galėtumėte skelbti bankrotą, pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje arba Latvijoje, turite perkelti ten visus savo ekonominius ir socialinius interesus. Tikrai nėra taip, kad nuvažiuosite porą kartų į Latviją ir galėsite ten bankrutuoti – toje šalyje realiai reikia gyventi ir dirbti.
Šiuo atveju didesnių galimybių skelbti fizinio asmens bankrotą atsirado užsienyje jau ilgą laiką gyvenantiems lietuviams, kurie galbūt ir išvyko dėl to, kad čia negalėjo sudurti galo su galu, jų sąskaitos buvo areštuotos.Į mus dažnai kreipdavosi tokie potencialūs klientai, tačiau anksčiau mes negalėdavome garantuoti, kad užsienio teismo nutartis bus pripažįstama Lietuvoje. Todėl žmonės nedrįso rizikuoti, nes užsienyje asmens bankroto procedūra gana brangi. Pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje ji kainuoja apie 5–15 tūkst. eurų ir tai priklauso nuo daugelio aplinkybių. Latvijoje bankrutuoti kur kas „pigiau“.
- Gediminas Žlioba