Darbuotojus kompanijos renkasi atsakingiau
(Puslapis 1 iš 2)

REUTERS/SCANPIX nuotr.
2011-01-31 10:38
Lietuvos darbo biržos duomenimis, šalyje darbo ieško daugiau kaip 300 tūkst. gyventojų. Nors bedarbių daug, išsirinkti tinkamą darbuotoją ne visada paprasta.
Personalo atrankos specialistų teigimu, gerų, profesionalių darbuotojų poreikis visąlaik jaučiamas, jo nepaveikė net krizė. Tačiau, anot personalo atrankos kompanijos „Search Group Vilnius“ direktoriaus Šarūno Dyburio, tokių žmonių skaičius rinkoje yra ribotas, todėl nei prieš kelis metus, nei dabar kvalifikuotų darbuotojų rasti nėra lengva.
„Kompanijos, atleisdamos darbuotojus, tikrai nepradeda nuo pačių geriausiųjų, atleidžia tuos, kurie pasirodo prasčiau. Taigi didžioji dalis tų, kurie šiuo metu nedirba, nėra labai aukštos kvalifikacijos“, - sakė Š. Dyburis.
Už išsilavinimą svarbesnė patirtis
Nors nuo mokyklos laikų daugumai moksleivių tėvai nuolat kala į galvą, kad be aukštojo mokslo diplomo, nerasi jokio darbo, šiais laikais diplomas darbo rinkoje pasirodo lemia ne tiek ir daug.
Kaip pastebėjo personalo atrankos specialistas Š. Dyburis pastaruoju metu itin didelis dėmesys kreipiamas ne į išsilavinimą, o į darbo patirtį bei darbo rezultatus buvusiose darbovietėse.
„Jau kurį laiką vėl daugėja ir reikalavimai kalboms. Pageidaujama, kad žmogus mokėtų rusų kalbą, kuri jau buvo primiršta rinkoje, o dabar suintensyvėjus eksportui vėl grįžta jos poreikis“, - tvirtino „Search Group Vilnius“ vadovas.
Pašnekovo teigimu, kadangi nemenką vaidmenį vaidina darbuotojo patirtis, vis daugiau ieškoma ir vyresnių darbuotojų.
„ Prieš penketą metų labiau buvo žiūrima į jaunimą, nes jie turėjo šiuolaikinį išsilavinimą, dabar tokio išsilavinimo turėjimas nebegarantuoja nieko, nes reikia ir patirties. Labiau yra vertinami 25-erių, 27-erių ir vyresni žmonės, turintys bent kelerių metų nepertraukiamą darbo patirtį“, - dėstė Š. Dyburis.
Grožio reikalavimas nebeslepiamas
Personalo paieškos ir atrankos bendrovės „Indigroup“ vadovas Karolis Blaževičius kalbėdamas apie pokyčius, įvykusius personalo atrankoje, atkreipė dėmesį, jog po krizės atsirado daug atsargesnis požiūris į darbuotoją.
„Prieš krizę dažnai darbuotojų prireikdavo staigiai, juos atrinkdavo labai greitai, tačiau greitai ir atleisdavo. Dabar atrankos procesas išsiplėtė, darbdaviai daugiau reikalauja bei atsakingiau renkasi būsimus darbuotojus“, - teigė pašnekovas.
Anot jo, lengviau atrinkti tuos žmones, kurie atliks techninį darbą, programuotojus, inžinierius, nes jiems nereikės tiesiogiai bendrauti su klientais. O paieška tokių darbuotojų, kurie bendrautų su kitais juridiniais asmenimis, gali užtrukti ir iki kelių mėnesių.
Paklaustas, ar ieškant darbuotojo kompanijoms vis dar svarbus ir grožio kriterijus, K. Blaževičius pripažino, kad kartais iš tiesų būna pageidavimų dėl būsimo darbuotojo ūgio ar plaukų spalvos, tačiau, anot jo, šie speficiniai reikalavimai dažnai keliami tiems asmenims, kurie turės bendrauti su svarbiais verslo klientais.
- Rūta Levickaitė