Dešimtadalis gyventojų negautų paskolos išsimokėtinai

Audriaus Bagdono (Fotodiena) nuotr.
2011-08-18 10:22
Beveik dešimtadalis Lietuvos gyventojų nesugebėtų laiku įvykdyti prisiimtų įsipareigojimų, o daugiau nei 89 proc. asmenų laiku atsiskaitytų su kreditoriais. Tai rodo asmeninės kredito istorijos sistemos Manocreditinfo.lt atlikta statistinė Lietuvos gyventojų kredito reitingo analizė. Kredito reitingas parodo vėlavimo atsiskaityti 90 ir daugiau dienų tikimybę bei rizikos klasę.
Iki rugsėjo 1 dienos sistemoje Manocreditinfo.lt Lietuvos gyventojai gali nemokamai sužinoti savo kredito reitingą.
„Atliekant analizę, vertinome tik demografinius, ekonominius duomenis ir atsiskaitymų istoriją – padengtas ir nepadengtas pradelstas skolas, tačiau nebuvo vertinamos gyventojų pajamos ir prisiimti įsipareigojimai. Tikėtina, kad įvertinus šiuos kriterijus, dėl per mažų oficialių pajamų ir turimų įsipareigojimų kitoms finansų ir kredito įstaigoms, gyventojų, kurie negautų paskolos ar prekių ir paslaugų išsimokėtinai, skaičius padidėtų dar trečdaliu“, – teigia Marius Zaikauskas, asmeninės kredito istorijos sistemos Manocreditinfo.lt projekto vadovas.
Informacija apie gyventojų prisiimtus turtinius ir finansinius įsipareigojimus (pradelstus ir nepradelstus), Lietuvos finansų ir kredito įstaigų tarpusavyje keičiasi per kreditų biuro „Creditinfo“ informacinę sistemą „Infobankas“. „Sistemoje esanti informacija padeda skolinti atsakingai – įvertinti asmens įsipareigojimus ir paskolinti pagal jo galimybes. Deja, tačiau ne visos finansų sektoriaus įmonės keičiasi tokiais duomenimis“, – sako M. Zaikauskas.
Daugiau nei 1 proc. gyventojų kreditavimo galimybėmis galėtų pasinaudoti tik su papildomomis užtikrinimo priemonėmis, pavyzdžiui, su užstatu ar didesniu pradiniu įnašu.
Manocreditinfo.lt atlikta statistinė Lietuvos gyventojų kredito reitingo analizė rodo, kad moterys patikimiau nei vyrai įvykdytų prisiimtus finansinius įsipareigojimus. Daugiau nei 92 proc. moterų ir 86 proc. vyrų laiku atsiskaitytų su kreditoriais, beveik 7 proc. moterų ir 12 proc. vyrų pradelstų įvykdyti prisiimtus įsipareigojimus. Tik 1 proc. moterų ir 2 proc. vyrų kreditavimo galimybėmis galėtų pasinaudoti tik su papildomomis užtikrinimo priemonėmis (su užstatu ar didesniu pradiniu įnašu).
Anot M. Zaikausko, 19-35 metų amžiaus grupėje, kuri turi didžiausią perkamąją galią, 16 proc. gyventojų būtų sudėtinga laiku įvykdyti prisiimtus įsipareigojimus. Kas šeštam 19-35 metų amžiaus asmeniui suteikdami paskolas ar prekes ir paslaugas išsimokėtinai kreditoriai prisiimtų didelę riziką.
Penktadaliui 19-35 metų amžiaus vyrų būtų sudėtinga laiku įvykdyti prisiimtų įsipareigojimų, o tarp moterų minėtoje amžiaus grupėje tokia dalis sudarytų 10 proc.