EK prakalbo apie bendrą balsą energetikoje

(Puslapis 1 iš 2)


Ingrida Mačiulaitytė / Ekonomika.lt

2011-09-07 14:30

Europos Komisija (EK) žengė dar vieną žingsnį Europos Sąjungos (ES) energetiniam saugumui užtikrinti. Trečiadienį EK priėmė komunikatą dėl energijos tiekimo saugumo ir tarptautinio bendradarbiavimo, kuriame pirmąkart nustatoma ES energetikos išorės santykių strategija, akcentuojama, jog būtina laikytis aiškios bei pagrįstos bendros ES pozicijos užsienyje. 

 

,,EK šiandien siūlo darnų požiūrį į energetikos santykius su trečiosiomis šalimis. Tam būtina gerinti koordinavimą Europos Sąjungoje, kad ES ir jos valstybės narės veiktų išvien ir laikytųsi bendros pozicijos”, - spaudos konferencijoje sakė už energetiką atsakingas EK narys Güntheris Oettingeris.

Privalomos konsultacijos

EK taip pat siūlo įteisinti privalomas valstybių konsultacijas su EK priimant dvišalius susitarimus energetikos klausimais su išorės valstybėmis.

,,Mūsų politika bus sėkminga tik tada jei kartu bendrai veiksime išorės santykiuose, turėsime vieningą poziciją. Tik tada galėsime pasiekti mums naudingų rezultatų, padarysime daugiau nei atskiros valstybės narės”, - akcentavo eurokomisaras, primindamas, kad tuo ES galėtų pasinaudoti besiderėdama dėl dujų su Azerbaidžanu ir kitomis Kaspijos jūros baseino šalimis.

EK siūlo tris pagrindines priemones. Visų pirma siūloma leisti EK koordinuoti dvišalių sprendimų sudarymą, jei viena valstybė su trečiaja šalimi sudaro tarptautinę sutartį.

,,Pastebėjome, kad kai kurioms valstybėms daromas spaudimas, kad jos turi nusileisti reguliavimo srityse, o todėl peržiūrėsime ar dvišaliai susitarimai atitinka ES teisę”, - dėstė G. Oettingeris.

Peržiūrės dar neįsigaliojus

Norima įtvirtinti prievolę valstybėms keistis informacija apie planuojamus sudaryti energetikos susitarimus. Pagal šį mechanizmą prieš prasidedant deryboms dėl susitarimų reikės pranešti EK. Pastaroji, pasak eurokomisaro, galės, bet neprivalės peržiūrėti susitarimą dar jam neįsigaliojus. Anksčiau tai buvo galima padaryti tik po ratifikavimo.

,,Tai nereiškia, kad visur dalyvaus EK, ir kad visi susitarimai bus peržiūrėti, nenorime didelės biurokratinės naštos, bet kai kalbame apie energijos tiekimo užtikrinimą, apie konkurencingumą, iš anksto pateiksime poziciją ir rekomendacijas”, - aiškino G. Oettingeris.

EK taip pat nuo šiol galės padėti šalims narėms derantis su užsienio šalimis dėl svarbių energetikos projektų, pateikti išankstinį vertinimą apie susitarimų atitikimą ES teisei. Numatyta, kad dėl strateginių Europai infrastruktūros projektų su kitomis šalimis galės būti deramasi ES lygiu.

Svarbus žingsnis Lietuvai

„Tai didelis žingsnis link svarbaus tikslo – kalbėti vienu balsu ES išorės energetikos politikoje. Energetinis saugumas yra vienas opiausių klausimų ne tik Lietuvai, bet ir daugeliui Europos šalių, - sakė EK narys Algirdas Šemeta. – Tai, ką šiandien patvirtinome, reiškia, kad užsienio politikoje Lietuvos energetiniai interesai turi būti laikomi bendrais ES interesais. Lietuva turės tvirtesnį Europos šalių ir Komisijos užnugarį.”

Straipsnio puslapiai:

- Ingrida Mačiulaitytė

Close

Per rugsėjį – įstaigose beveik 200 darbuotojų mažiau

Valstybės tarnybos departamento duomenimis, per rugsėjo mėnesį Lietuvos valstybės ir savivaldybių įstaigose užimtų pareigybių skaičius sumažėjo 194. Labiausiai sumažėjo valstybės tarnybos korpusas.

17-os „Rimi“ ir „Iki“ parduotuvių perleidimas - miglotas

Konkurencijos tarybai leidus susijungti prekybos tinklams „Rimi“ ir „Iki“, bendrovės „Rimi Lietuva“ įsipareigojimas parduoti ar kitaip perleisti 17 iš 287 parduotuvių kol kas apgaubtas migla.

Kritinė situacija Baltarusijos pasienyje: para atsieina 100 tūkst. eurų

Ilgų eilių pasienyje su Baltarusija problema, kaip ir legendinė Vilniaus oro uosto taksistų problema, atrodo amžinos ir niekaip neįveikiamos nors ir dedama daug pastangų. O juk prastovos pasienyje trikdo darbą Lietuvos vežėjams, kurie sukuria apie 6 proc. šalies bendrojo produkto.

„Sodros“ „vyšniniai vokeliai“ privertė lietuvius pasitikrinti būsimą pensiją

Kas septinto gyventojo, iš „Sodros“ sulaukusio „vyšninio voko“, alga nuo gegužės perkopė minimalaus mėnesio atlyginimo dydį. „Vyšninių vokų“ gavėjų atlyginimai vidutiniškai padidėjo 55 proc. o „Sodra“ per keturis mėnesius iš jų surinko 17 mln. eurų daugiau socialinio draudimo įmokų.

Seimūnų akiratyje – valstybinės įmonės: siūlo privatizuoti

 Valstybės kontrolei pristačius įžvalgas, kad toli gražu ne visos valstybės ar savivaldybių valdomos įmonės neša pelną ar dirba tikslingai, Seimo nariai suskubo klausti – kam išvis reikalingos tokios įmonės. Parlamentarų ...

Pažadai it iš gausybės rago: kitąmet – didesnė alga ir pensijos

 Kitąmet daugumos šalies gyventojų laukia džiuginančios permainos, tikina Finansų bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Planuojama, jog kils minimali alga, pensijos, gerės sąlygos individualia veikla užsiimantiems, ketinama ...

„Rimi“ ir „Iki“ sandoriui – žalia šviesa

Konkurencijos taryba uždegė žalią šviesą 213 mln. eurų vertės prekybos tinklų „Rimi“ ir „Iki“ pirkimo-pardavimo sandoriui.

„Providence“ užbaigė TV3 įsigijimą: jau kitąmet Lietuvos žiūrovai sulauks pokyčių

Gavusi visus patvirtinimus, JAV bendrovė Providence Equity Partners (PEP) baigė įsigijimo procesą ir tapo iki šiol MTG valdytų nemokamos ir mokamos televizijos, taip pat interneto bei radijo verslų Baltijos šalyse savininke. Už šiuos verslus bendrovė sumokėjo 115 milijonų eurų, informavo naujai paskirtas All Media Baltics vykdantysis valdybos pirmininkas Pierre Danon.

Naujausia statistika: Lietuvoje nupirkta daugiausiai naujų automobilių iš visos ES

Naujų automobilių pardavimų augimas Lietuvoje per tris šių metų ketvirčius buvo didžiausias visoje Europos Sąjungoje (ES), skelbia Europos automobilių gamintojų asociacija (ACEA).

Paskelbė Lietuvos miestų TOP dešimtuką, kurie sulaukia didžiausio susidomėjimo

Žiniasklaidos dėmesys, skiriamas didiesiems Lietuvos miestams, pasiskirsto daugmaž tolygiai pagal jų dydį ir ekonominį pajėgumą. Tuo tarpu kurortai ir kurortinės vietovės viešojoje erdvėje dėl dėmesio konkuruoja stipriau, neatsižvelgiant į miesto gyventojų skaičių.

 

 

Dienos klausimas

Ar planuojate įsigyti NT dar šiais metais?

 

Dienos citata

Įsivedus eurą nuo 2015 metų pradžios valstybės rinkliavos nedidės, o valstybė gali parodyti pavyzdį, kaip reikia elgtis perskaičiuojant kainas iš litų į eurus.

Finansų minsitras Rimantas Šadžius

Archyvas

Dienos skaičius

40 proc.

Tiek vidutinis kainų lygis Lietuvoje yra mažesnis nei ES vidurkis.

Archyvas