Emigrantai keičia kryptį (2)
(Puslapis 1 iš 3)

AFP/SCANPIX nuotr.
2012-08-30 06:45
Jungtinę Karalystę (JK) ištikęs nuosmukis ir po pasiruošimo Londono olimpiadai prastesnius laikus išgyvenantis statybų sektorius Lietuvos emigrantus skatina rinktis naujas kryptis. Vis dažniau vykstama ne tik į Norvegiją ar Vokietiją, bet ir tolimas šalis – pavyzdžiui, Singapūrą.
Emigrantų traukos centras vis dar išlieka JK. Į ją, Lietuvos statistikos departamento duomenimis, pernai išvyko maždaug pusė iš 53, 9 tūkst. emigravusių gyventojų. Antra pagal populiarumą kryptis vis dar yra Airija – į ją pernai vyko kas dešimtas emigruojantis lietuvis. Dar po 7 proc. gyventojų rinkosi Norvegiją ir Vokietiją. Pastarojoje emigrantų iš Lietuvos sparčiai daugėja nuo tada, kai 2011 m. pradžioje panaikinti darbo apribojimai.
Jau kuris laikas matyti tendencija, kad Airija, tapusi įstojusios į Europos Sąjungą (ES) Lietuvos emigrantų „sostine“, dėl prastos ekonominės būklės kasmet sulaukia vis mažiau atvykėlių. Pastaruoju metu panašiai situacija klostosi ir JK. Čia nuo 2011 m. paskutinio ketvirčio besitęsiantis nuosmukis ir nestabili padėtis šalyje privertė verslininkus taupyti ir mažinti investicijas, o tai dar labiau blogina šalies ekonomiką.
Bedarbiai verslininkai
Pasak Lietuvos verslininkus vienijančios organizacijos Lietuvos komercijos rūmų Jungtinėje Karalystėje (JKRJK) prezidentės Olgos Jachimovič, Anglijoje, kaip ir daugumoje Europos valstybių, labiausiai nukentėjo statybų sektorius. „Eurostat“ duomenimis, čia birželio mėnesį, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, statybų sumažėjo 15,5 proc. ir tai buvo antras prasčiausias rezultatas ES.
Sumažėję statybų mastai tiesiogiai paveikė ir dalį lietuvių, mat statybos – vienas populiariausių emigrantų darbų JK.
O. Jachimovič pasakojo, kad praėjusių metų pabaigoje prasidėjęs nuosmukis statybininkų dar nepalietė kiek turėtų – gelbėjo pasiruošimas olimpinėms žaidynėms. O dabar, joms pasibaigus, statybų labiau sumažės.
„Statybų sektorius nukentėjo daugiausiai, jis palietė ir kitas grandis: žmonės negali nusipirkti pigesnių namų, tada nuomojasi butus ir dėl to kyla nuomos kainos... Įvyko tarsi grandininė reakcija“, – kalbėjo O. Jachimovič.
JKRJK prezidentė pasakojo, kad ne visi darbus Didžiojoje Britanijoje praradę žmonės grįžta namo arba renkasi išvykti į kitas šalis – kai kurie jų, jei tik turi idėjų, imasi nuosavo verslo.
„Anglijoje valstybė skatina smulkųjį verslą ir rūpinasi, kad neturintys darbo steigtų smulkias įmones. Ta parama nebūtinai yra finansinė, dažnai ji būna informacinė ir to žmonėms visiškai pakanka, – aiškino moteris. – Anglijoje daugėja ir tokių bendrovių, kurios jau kuria verslą Lietuvoje ir bando plėstis JK.“ Pašnekovė pridūrė, kad patys populiariausi nauji steigiami verslai JK šiuo metu yra susiję su elektronine prekyba – steigiant tokias įmones neprivalu turėti biurą, sąnaudos mažesnės.
- Paulius Grinkevičius