„Enefit“: į Lietuvos laisvąją elektros rinką įsilies apie 10 tūkst. įmonių
(Puslapis 1 iš 2)

Audriaus Bagdono (Fotodiena) nuotr.
2011-08-01 10:39
Nuo šiandien prasideda trečiasis Lietuvos elektros rinkos liberalizavimo etapas. Vartotojai, kurių maksimali leistinoji prisijungimo prie tinklo galia yra 30 kW ir didesnė, nuo 2012 m. sausio 1 d. nebegalės įsigyti elektros reguliuojama kaina – jie privalės pasirinkti nepriklausomą elektros tiekėją. Skaičiuojama, kad į laisvą rinką turi įsilieti kiek daugiau nei 10 tūkst. įmonių, daugiausia smulkus ir vidutinis verslas.
„Tai bus didelis žingsnis visiškai liberalizuotos elektros rinkos link. Jei pirmųjų dviejų etapų metu laisvoje rinkoje atsidūrė stambieji elektros vartotojai, tai nuo 2012 m. sausio 1 d. rinka pasipildys beveik dvigubai didesniu kiekiu smulkesnių vartotojų. Tikimės, kad jie savo aktyvumu padės kurti skaidrią ir konkurencingą Lietuvos elektros rinką“, – sakė nepriklausomo energijos tiekėjo, bendrovės „Enefit“ generalinis direktorius Liudas Liutkevičius.
Į laisvą rinką patenkančioms įmonėms pagrindinis skirtumas bus tas, kad vietoje vienos sutarties ir sąskaitos už elektrą, gaus dvi: elektrą įmonės pirks ir už ją mokės pasirinktam nepriklausomam tiekėjui, o už elektros persiuntimą (transportavimą) bei susijusius mokesčius ir toliau mokės bendrovei „Lesto“.
L. Liutkevičius pripažįsta, kad vartotojus gali bauginti menkai pažįstami laisvosios rinkos veikimo principai. „Per daugelį metų esame įpratę, kad elektrą perkame už nustatytą kainą ir apie tiekėjo pasirinkimą negalvodavome. O laisvojoje rinkoje elektros kaina nuolat kinta, ją lemia pasiūlos ir paklausos santykis, energijos išteklių ir taršos leidimų kainos bei kiti veiksniai. Laisvojoje rinkoje vartotojai turi patys pasirinkti elektros tiekėją, su kuriuo individualiai tariasi dėl kainų ir kitų sąlygų. Tačiau vartotojas dėl to neturi nerimauti – jam tereikia kreiptis į nepriklausomus tiekėjus, kurie paaiškins ir pasiūlys, kaip elektrą pirkti būtų efektyviausia“, – tikino „Enefit“ vadovas.
Įmones, kurios privalo iki 2012 m. pasirinkti nepriklausomą tiekėją, apie tai informuoti elektros skirstomųjų tinklų bendrovė „Lesto“. Pasirinkti nepriklausomą tiekėją ir informuoti apie savo pasirinkimą „Lesto“ jos turės iki 2011 m. gruodžio pradžios. Vartotojai, nesuspėję laiku to padaryti, ir toliau pirks elektrą iš „Lesto“, kuri ją parduos ne kaip visuomeninis, bet jau kaip garantinis tiekėjas, o už elektrą vartotojai mokės ne reguliuojamą, o faktinę elektros įsigijimo kainą, kuri nustatoma atgaline data kiekvieno mėnesio pabaigoje.
„Analizuodami vidutines laisvos rinkos kainas pirmąjį šių metų ketvirtį, matome, kad nepriklausomų tiekėjų parduodamos elektros energijos kaina yra apie 14,6 proc. mažesnė (16,58 ct/kWh be PVM ir akcizo) nei garantinio elektros tiekėjo „Lesto“ (pastaraisiais mėnesiais apie 19 ct/kWh be PVM ir akcizo). Tikimės, kad įmonės, siekdamos sutaupyti, kreipsis į nepriklausomus tiekėjus, – teigė L. Liutkevičius. – Kadangi nepriklausomi tiekėjai neturi informacijos, kurie juridiniai asmenys taps laisvos rinkos vartotojais nuo 2012 metų sausio 1 dienos, įmonėms rekomenduojama pačioms inicijuoti pirmą kontaktą su nepriklausomais tiekėjais ir tokiu būdu užsitikrinti profesionalią pagalbą pirmą kartą sudarant elektros energijos pirkimo sandorį laisvoje rinkoje“.