Eritrėja: afrikietiška Šiaurės Korėja
(Puslapis 1 iš 2)

2013-01-28 17:48
Eritrėjos vardas retai sulaukia žiniasklaidos dėmesio. Praėjusios savaitės pradžioje ši nedidelė, tačiau paslaptinga Rytų Afrikos valstybė vėl priminė apie save. Naujienų agentūrų pranešimuose ir socialiniuose tinkluose pasigirdo kalbos apie bandymą nuversti ilgalaikę šalies valdžią, rašo „Time“.
Žinios iš vienos uždariausių valstybių pasaulyje tarptautinę bendruomenę pasiekia nedažnai, o ir tos pačios retai kada gali būti laikomos itin patikimomis, nes bet kokia laisva žiniasklaida šalyje yra uždrausta. Dėl tokio uždarumo tenka remtis pranešimais socialiniuose tinkluose, pabėgėlių pasakojimais ir diplomatų žinutėmis.
Įtarimai apie galima perversmą sostinėje Asmaroje kilo kuomet buvo nutraukta valstybinės televizijos transliacija. Anot disidentų, eteryje pasirodęs žinių pranešėjas perskaitė trumpą kreipimąsį ir paragino įgyvendinti 1997 metų Konstituciją bei paleisti į laisvę politinius kalinius, kurių „Human Rights Watch“ teigimu gali būti nuo 5 iki 10 tūkst. Po šio incidento transliacija nutrūko ir lyg niekur nieko buvo atkurta tik kitą dieną. Minėtas įvykis davė peno įtarimams, kad griežto kumščio nevengiančio režimo viduje vyksta nesutarimai, kurie gali peraugti į perversmą.
Eritrėja nepriklausomybę iškovojo tik 1993 metais. Iki tol kone tris dešimtmečius regione vyko ginkluotos kovos dėl nepriklausomybės su kaimynine Etiopija. Iškovojus laisvę šalies vadovu tapo ligi šiol prezidento poste tebesėdintis prezidentas Isaias Afewerkis.
Tuo metu Vakarai šią mažą, tačiau išteklių turtingą šalį, vylėsi paversti pavyzdžiu visai Afrikai. Deja, netrukus viltys transformuoti šalį į sėkmingai klestinčią valstybę žlugo. I. Afewerkis baimindamasis Etiopijos intervencijos perėmė valdžią ir ėmėsi griežta ranka valdyti vietos gyventojus. Prasta šalies ekonomika skatina emigraciją. Jaunimas baiminasi tarnybos kariuomenėje ir priverstinių darbų. Jungtinės tautos apkaltino Eritrėjos valdžią finansuojant islamistines grupuotes kaimyniniame Somalyje. Gerų naujienų iš šio Afrikos kampelio nebuvo jau kelis dešimtmečius.
Praėjusios savaitės pirmadinį įvykęs incidentas Eritrėjos diasporai gražino viltį, kad netrukus režimas žlugs iš vidaus. Ima aiškėti, jog ginkluoti asmenys užėmė Informacijos ministeriją ir trumpam sutrikdė jos veiklą, tačiau netrukus armija grąžino įprastą tvarką. Tokia oficialį įvykių versija.
Įtikinamiausias paaiškinimas, kad tarp I. Afewerkio ir kai kurių generolų bręsta trintis ir nesutarimai. Tai, kad šalyje prasidėjo sumaištis leidžia įtarti ir toks faktas, jog praėjusių metų spalį į Saudo Arabiją drauge su prezidento lėtuvu paspruko du jo pilotai, o informacijos ministras pastarasias šešias savaites nė karto nebuvo pasirodęs viešumoje.
Manoma, kad kariuomenė ėmė spausti prezidentą ir reikalauti reformų, o televizijos užgrobimas tebuvo kariuomenės jėgos ir galimybių demonstravimas.