ES ribos bankininkų uždarbį
(Puslapis 1 iš 2)

AFP/SCANPIX nuotr.
2013-02-18 13:01
Didžiausius bankininkų atlygius, kuriuos smarkiai apribojo 2008-ųjų sunkmetis, dabar stengiasi pažaboti ES, kai Didžiajai Britanijai nepasisekė apginti London Sičio Briuselyje.
Šnekos apie ES reformas, kurios mažintų bankų riziką, pastrąją savaitę vis aštrėjo. Londonui beveik metus sekėsi pridenginėti savų bankininkų algų priedus, tačiau Europos Parlamentas bandys keisti šią situaciją, praneša „The Financial Times“.
Prancūzija jau dabar palaiko parlamento siekius griežtai apriboti priedus, kurie viršija atlyginimą. Didžioji dauguma, į kurią įeina ir Vokietija, ieškos kompromiso, kad priedų ginčas ilgai neužtruktų ir būtų įvestos reformos bankų kapitalo taisyklėms.
Vis griežtėjanti retorika įpareigoja Airiją, kuri dabar pirmininkauja Europos Tarybai, spausti Didžiąją Britaniją pritarti pasiūlymams. Dublinas jau yra užtikrintas, kad turės didelį palaikymą antradienį, kuomet bus teikiami pasiūlymai EP.
Britų pareigūnai kovoja, kad būtų išlaikyti nedrąsūs kompromisiniai pasiūlymai, kurie apribos atlygį ir priedą 1:1 santykiu. Be to, jis galės būti keičiamas iki 2:1, jei tam pritars dauguma banko akcininkų.
Šių debatų akivaizdoje Didžioji Britaniją parengė neoficialų pranešimą, kuris „The Financial Times“ duomenimis siūlo alternetyvias reformas. Britai siūlo pakeisti santykinius algos ir priedų apribojimus lubų principu.
Tai sugriežtintų Didžiojoje Britanijoje galiojančias taisykles, tačiau būtų išvengta rimtesnių priedų apkarpymų, jei atlygio kintamoji būtų banko akcininkų rankose.
Vis dėlto šis pasiūlymas prasilenkia su EP pagrindiniu siekiu: griežtu atlygio ir priedų santykio intervalu. Diplomatai teigia, kad Jungtinės Karalystės šansai, siekiant pakeisti reformą ar pakelti šį santykį iki 2:1 yra labai maži.
Kiti siūlyti pakeitimai žada daugiau. Pavyzdžiui, atleisti ES priklausančius bankus nuo šių taisyklių taikymo jų bankams, esantiems už ES sienų ir spartinti plėtrą per laiduojančiasias obligacijas. Kol kas taisyklės yra nukreiptos bankams, veikiantiems Europoje ir jų tarptautiniams filialams ir šakoms.
Aštuonių puslapių Didžiosios Britanijos neoficiali pozicija argumentuoja tuo, kad parlamento pritaikytas fisuotas santykis paskatins „didelius bazinius atlyginimus grynaisiais“, pakenks finansiniui stabilumui ir susilpnins esamas susigrąžinimo taisykles, kurias bankai pradeda stiprinti.
Londono siūlomas santykis gali būti pritaikytas bet kuriuo lygiu ir atsisako ilgalaikių kompensacijų. Atlyginimų politika turi atspindėti banko būklę, nuosavybės vertybinių popierių ir turimų obligacijų kiekį, kurie būna nušlojami, jei bankas žlunga.
„Mes visuomet prtardavome grežtam režimui, bet nereikia diegti reformų, kurios sukeltų nenumatytų pasėkmių, apverčiančių situaciją“, - teigia Jungtinės Karalystės atstovai.