Geriausieji pasaulio „antikrizininkai“ ir idėjų kalviai
(Puslapis 1 iš 3)

AFP/SCANPIX nuotr.
2010-11-30 16:32
„Foreign Policy“ pristato unikalų 2010 metų pasaulinį idėjų paveikslą ir asmenis, iškėlusius šias idėjas.
1. Warrenas Buffetas ir Billas Gatesas
Už tai, kad pakilo, kai visos pasaulio valstybės nusilpo.
Ką jūs darytumėte su visai savo pinigais, jei būtumėte vienas iš 1011 pasaulio milijardierių? Žinomas investuotojas Warrenas Buffetas ir „Microsoft“ įkūrėjas Billas Gatesas turėjo idėja: atiduoti bent pusę iš jų.
Šiemet jiedu nusprendė įtikinti turtingiausius Silicio slėnio milijardierius, kad šie paaukotų pusę savo turimo turto. Šios labdaringos akcijos metu yra tikimasi surinkti apie 600 mlrd. JAV dolerių ir paaukoti tiems, kuriems jų tikrai reikia. Iki šiol yra pasirašę 40 milijardierių.
2. Dominique‘as Strauss-Kahnas ir Robertas Zoellickas
Už tvirtą įžvalgą krizės metu.
Tarptautinis Valiutos Fondas ir Pasaulio Bankas yra pasauliniai gaisrininkai. Jų vadovai atliko labai gerą darbą aiškindami, kaip ateityje galima būtų išvengti tokių pasaulinių sukrėtimų.
TVF vadovas Dominique‘as Strauss-Kahnas sugebėjo užbėgti Graikijos, Vengrijos, Pakistano ir Ukrainos nemokumui už akių nesukeldamas didesnio pasipriešinimo. Jis taip pat įtikino Vokietiją įsitraukti į Graikijos krizės sprendimą ir vėliau siekė išvengti pasaulinio valiutų karo.
Būdamas Pasaulio Banko vadovu Robertas Zoellickas prisidėjo prie gamtinių stichijų padarinių likvidavimo tiek nuo potvynių nukentėjusiame Pakistane, tiek žemės drebėjimus patyrusiame Haityje. Jo organizacija veikė kovodama su pasauline klimato kaita ir siekė demokratizuoti internetines technologijas.
3. Barackas Obama
Už tai, kad net ir kritikuojamas sudarinėjo veiksmų planą.
Jo planai pažaboti emigraciją ar sukurti naują būdą, kaip JAV gyventojai turėtų vartoti energiją niekada nebuvo įgyvendinti. Jis taip pat negali pasigirti pasiekta taika Vidurio Rytuose ar atlaikyti respublikonų antpuolių dėl to, ką jie vadina europietiškojo socializmo atsiradimu.
B. Obama tikriausiai vis dar išlieka populiariausiu pasaulio vadovu ir jis pamažu kuria naują JAV lyderystės tipą. Daugeliu atveju jis yra realistiškiausias iš paskutinių JAV prezidentų, siekiantis sutelkti savo dėmesį ties svarbiausių problemų sprendimu: nuo Afganistano iki klimato kaitos. Pasaulis dar jam padėkos už tai.
4. Zhou Xiaochuanas
Už tai, kad laiko pasaulio ekonomikos likimą savo rankose.
Šiais metais Kinijos liaudies banko vadovas Zhou Xiaochuanas nenustojo spausti Vašingtono dėl to, kad jų laikas diktuoti pasaulinę ekonominę tvarką jau yra pasibaigęs. Rugpjūčio mėnesį Kinija aplenkė Japoniją ir tapo antra pasaulio ekonomika, o ekonomistai pradeda svarstyti kiek dar laiko praeis, kol ji aplenks ir JAV.