Ginklai piratams – iš Baltijos šalių

(Puslapis 1 iš 3)


AFP/SCANPIX nuotr.

Akistata

2013-03-30 12:29

Tirdama nusikalstamų grupuočių vykdomą prekybą ginklais, Latvijos policija atskleidė, kad automatai į Somalį buvo plukdomi iš Liepojos. Tačiau, kaip rašo latvių spauda, ši byla tuometinio Latvijos generalinio prokuroro Janio Maizyčio inciatyva buvo sustabdyta. Pats J. Maizytis tai neigia.

Makaronai su pistoletais

Ta ginklų byla buvo nagrinėta 2000-aisiais. Dabar ji prisiminta, J. Maizytį pasiūlius į Konstitucijos apsaugos biuro (SAB) direktoriaus postą.

Visa ta istorija prasidėjo 1996 metais. Latvijos ir Estijos pasienio punkte Ilkoje latvių muitininkai automobilyje, vežančiame makaronus, visai atsitiktinai aptiko 1600 pistoletų TT. Pagal dokumentus, makaronai buvo vežami į Sankt Peterburgą.

Pradėjus tirti bylą, paaiškėjo, kad prie tos ginklų kontrabandos yra prikišę nagus keleto šalių kariškiai ir nusikalstamų grupuočių nariai, tad tyrimo ėmėsi Latvijos, Estijos, Rusijos ir Lenkijos teisėsaugininkai.

Visą tą kontrabandą organizavo Janis Dibrančas – buvęs sovietinės armijos karininkas, nepriklausomos Latvijos kariuomenėje užėmęs aukštą postą. Baudžiamojoje byloje yra jo prisipažinimas: „Aš, Dibrančas, susitikau Rygoje su Ariju Svenomu, Raivu Risu ir Rainiu Raimu iš Estijos. Jie savo šalyje buvo sukūrę nusikalstamą grupuotę. Aš sutariau su jais, kad padėsiu jiems prekiaujant ginklais“. Tai buvo daroma per latvių ginklų prekybos bendrovę „Arnex“.

Neiškrauti laivai

Iškrėtę Garkalnėje esančius J. Dibrančo namus, Latvijos saugumo policijos pareigūnai rado įrodymų, kad tai ne pirmas ginklų kontrabandos atvejis.

1992-aisiais J. Dibrančas, tuometinis Latvijos gynybos ministerijos Ginkluotės skyriaus viršininkas, surašė suklastotą sutartį, kad Gynybos ministerija iš lenkų firmos „Cenrex“ perka įvairių ginklų už 1 964 300 JAV dolerių, ir patvirtino tai ministerijos antspaudu. Vieną šios sutarties egzempliorių J. Dibrančas atidavė tai lenkų firmai, o kitą parsinešė namo.

Tais pačiais metais jis surašė ir galutinį vartotojo sertifikatą. Jame nurodyta, kad ginklai gauti ir negali būti eksportuojami į bet kokią kitą šalį. Tas sertifikatas irgi buvo perduotas „Cenrex’o“ vadovams.

Netrukus Gdansko uoste į laivą „Nadia“ buvo pakrauta kulkosvaidžių, granatsvaidžių, automatinių pistoletų, granatų ir tas krovinys atplukdytas į Liepoją. Uoste J. Dibrančas pasirašė priėmimo aktą, nors faktiškai iš laivo buvo iškrauti tik 300 Kalašnikovo automatų ir 250 000 šovinių.

Po keleto mėnesių panaši operacija buvo pakartota. Vėl buvo suklastoti dokumentai ir iš Lenkijos į Latviją atplaukė laivas „Island“. Iš jo dėl akių buvo iškrauta 100 automatų, o kiti ginklai liko laive.

Tik 2003-iaisiais, po Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos pareiškimo, paaiškėjo, iš kur ir į kur plaukė tie ginklai. Pasirodo, Baltijos jūros regione veikė pagarsėjęs ginklų kontrabandininkas Monzelis al Kasaras, bendradarbiavęs ir su Palestinos grupuotėmis, ir su Kolumbijos narkotikų karteliais. Kai visos šalys Somaliui paskelbė ginklų prekybos embargą, M. al Kasaras surado bendrininkų Lenkijoje, Latvijoje ir dar 6 mėnesius Somaliui, taip pat Kroatijai tiekė ginklus. Lenkijoje pagrindiniu jo sąjungininku tapo „Cenrex’o“ direktorius Ježis Dembovskis, o Latvijoje – J. Dibrančas.

Pelnėsi generolai

2007 metais oficialiame Lenkijos prezidento tinklalapyje buvo įdėtas pranešimas apie buvusių žvalgybininkų ir kontržvalgybininkų nusižengimus. Ten minimos 64 agentų ar karininkų, kurie viršijo savo įgaliojimus, pavardės. Daug kartų paminėta ir pulkininko J. Dembovskio pavardė. Tuo metu, kai „Cenrex’as“ pardavė ginklus Latvijai, jam ir vadovavo J. Dembovskis. Pasirodo, jis ten dirbo kaip kontržvalgybos pareigūnas.

Prieš tai J. Dembovskis žvalgybos vadovų pavedimu buvo pardavęs ginklų arabų teroristams, po to – vadovavęs nelegaliai ginklų pardavimo Ukrainai ir Šiaurės Korėjai operacijai.

1992 metais J. Dembovskis kaip „Cenrex’o“ atstovas pardavė ginklus Jemeno Demokratinei Respublikai. Oficialiai ginklai buvo parduoti bendrovei „Menzer Galion“, o jos savininkas buvo minėtasis ginklų kontrabandininkas M. al Kasaras. Bendradarbiaudamas su pastaruoju, per Panamoje įregistruotą kompaniją „Scorpion Int. Services“ J. Dembovskis ginklų pardavė ir Kroatijos bei Somalio ginkluotoms formuotėms. Tai jau buvo nusikalstama veikla, ir Gdansko prokuratūra J. Dembovskiui kartu su kitais buvo iškėlusi baudžiamąją bylą. Tada ir paaiškėjo, kad ginklai buvo parduoti ne Latvijai, o nežinomai firmai Somalyje. Bet kadangi visi tie pardavimai buvo vykdomi su generolo Konstanto Maleičiko ir kitų aukštų pareigūnų žinia, tai J. Dembovskis nebuvo nubaustas, o tik iš „Cenrex’o“ perkeltas į firmą „Steo“.

Firma „Steo“ irgi buvo sukurta nelegaliai ginklų prekybai. Ta firma, remiama iš jos pelną gaunančių aukštų kariškių, visus ginklų prekybai reikalingus leidimus gaudavo be jokių kliūčių ir labai greitai. Lenkija tas firmas buvo įkūrusi tam, kad suvaldytų nelegalų ginklų biznį, o iš gautų lėšų finansuotų karines specialiąsias tarnybas. Tačiau kai kurie pareigūnai viršijo savo įgaliojimus ir pabandė pelnytis iš ginklų kontrabandos.

1996 metais buvo nutraukta ir nusikalstama „Steo“ veikla. Ne vienam generolui, pulkininkui ar kitam žvalgybos ir kontržvalgybos karininkui buvo pareikšti kaltinimai. Tuomet paaiškėjo, kad J. Dembovskis irgi bendravo su estų nusikaltėliais ir siuntė jiems ne tik tuos pistoletus su makaronais, bet ir dar ne vieną ginklų partiją. 1994-aisiais Estijos policijai įkliuvo kontrabandininkai, kurie vežė 2420 pistoletų TT, bet pats ginklų tiekėjas liko neišsiaiškintas.

Žymus kontrabandininkas

Skandalas kilo ir sužinojus, kad bendradarbiaujama su dabar Jungtinėse Valstijose nuteistu M. al Kasaru.

Šis ginklų kontrabandininkas gimė Sirijoje 1945 metais. Jis su bendrininkais tiekė ginklus Palestinai, Somaliui, Iranui ir Irakui, taip pat Nikaragvos, Brazilijos, Kipro, Bosnijos, Kroatijos teroristinėms organizacijoms. 2008 metais JAV teismas jį nuteisė kalėti 30 metų. Jo bendrininkas Luisas Felipė Moreno Godojus buvo nuteistas kalėti 25 metus. Abu nuteisti už tai, kad pardavinėjo ginklus, kuriais turėjo būti žudomi JAV piliečiai ir numušinėjami JAV sraigtasparniai. Nuo 2006 metų vasario iki 2007-ųjų birželio abu prekiautojai mirtimi Kolumbijos teroristams buvo įsipareigoję parduoti 12 000 vienetų įvairių ginklų, tarp jų – raketų „žemė–oras“.

Iki arešto 2003-iaisiais M. al Kasaras labai plačiai gyveno Ispanijoje ir už savo gyvenimo būdą buvo pramintas „Marbelos princu“. Šioje šalyje jis ir buvo areštuotas ir perduotas JAV.

J. Maizytis viską neigia

O dabar grįžkime į Latviją. Čia kaltinimai J. Dibrančui buvo pateikti 2000-aisiais. Jis prisispažino nusikaltęs ir prokuratūra galėjo pabaigti bylą. Tai padaryti turėjo tuometinis generalinis prokuroras J. Maizytis. Tačiau, kaip teigia laikraštis „Neatkarīgā Rīta Avīze“, tiek jis, tiek prokurorė Mara Usanė visaip vilkino bylą – matyt, laukdami senaties termino. Maža to, dokumentuose buvo daromos klaidos, kad vėliau jų nebūtų galima panaudoti.

Teismas dėl ginklų kontrabandos, prasidėjęs su triukšmu, pasibaigė labai tyliai. Bendrovės „Arnex“ vadovai buvo teisiami tik už kontrabandą į Estiją, o apie ginklus Somaliui niekas neužsiminė. Taigi „Arnex’o“ atstovas Arnoldas Libekas tegavo dvejus metus lygtinai, o J. Dibrančui, kaip ir reikėjo tikėtis, byla išvis buvo nutraukta dėl senaties.

Straipsnio puslapiai:

Akistata

Close

Kriminologas: ryšys tarp narkotikų vartojimo ir bausmės dydžio – „visiška nesąmonė“

 Beveik metus galiojant tvarkai, pagal kurią ir už nedidelį kanapių ar kitų narkotikų turėjimą gresia baudžiamoji atsakomybė, liberalai dar kartą siūlo kanapes dekriminalizuoti. Mokslininkams ir net sveikatos apsaugos ministrui šis ...

Baudomis apdalintos įmonės ribojusios galimybę gauti pigesnes dantų implantacijos paslaugas

 Konkurencijos taryba pripažino, kad Italijos bendrovė „Tecnoss Dental“ ir UAB „Implamedica“, susitarusios odontologijos klinikoms neparduoti implantacijai naudojamų regeneracijos produktų už mažesnes nei ...

Sostinėje – kartelis: vartotojai turėjo mokėti daugiau

 Konkurencijos taryba nustatė, kad dvylika sostinėje veikiančių proginių drabužių nuomos ir pardavimo salonų sudarė kartelį, kai susitarė taikyti vestuvinių suknelių matavimo mokestį ir kartu apsisprendė dėl jo dydžio. Už Konkurencijos ...

Koncernui „Achemos grupė“ skirta bauda

Konkurencijos taryba nusprendė, kad UAB koncernas „Achemos grupė“, įgijęs vienvaldę UAB „Jūros vartai“ ir AB „Klaipėdos laivų remontas“ kontrolę, įgyvendino koncentraciją, apie kurią nepranešė ...

Valstybinėje mokesčių inspekcijoje – nemalonus FNTT vizitas

Valstybinėje mokesčių inspekcijoje - labai nemaloni diena. Šioje įstaigoje trečiadienį Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) atliko kratą. Popiet pati VMI išplatino pranešimą, kuriame teigiama, kad krata atlikta dėl ...

Dėmesio! Plinta nauji apgaudinėjimo būdai

Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) nacionalinis elektroninių ryšių tinklų ir informacijos saugumo incidentų tyrimo padalinys (CERT-LT) informuoja, kad šiuo metu Lietuvoje plinta SMS pranešimai, kuriais ...

Prekių klastotės plinta kaip virusas

Kasmet Lietuvą pasiekia vis daugiau suklastotų prekių. Vien per praėjusius metus šalies muitinės pareigūnai sulaikė daugiau nei 4,9 milijono suklastotų prekių, o tai net 55 kartus daugiau nei 2015 metais. Apie suklastotas prekes ir ...

Tūkstančius lietuvių apgavęs kelionių organizatorius neišsisuko: byla – teisme

Keliones organizuojančios bendrovės „Fresh Travel“ vadovas prieš pat įmonei paskelbiant bankrotą sau ir kitiems asmenims išmokėjo beveik 70 tūkst. eurų, o kelionių paketus veik pusmetį įmonė pardavinėjo už savikainą ir dar ...

„Arvi“ byla: teisme įkūrėjas V. Kučinskas nepasirodė, dar viena įmonė – į ofšorą

Trečiadienį Kauno apygardos teismo posėdyje įpareigotas dalyvauti „Arvi“ įmonių grupės savininkas Vidmantas Kučinskas nepasirodė. Įmonių grupei atstovavo verslininko sūnus Justas Kučinskas. Iš vienu turtingiausių žmonių Lietuvoje ...

Bilietus į atšauktą „Karklės“ festivalį pirkę buriasi bendram ieškiniui

Praėjusį savaitgalį turėjęs vykti didžiausias muzikos festivalis „Karklės“ vis dar kelia daug klausimų. Dėl bankroto atšaukto renginio organizatoriai pažadėjo, kad visi bilietus įsigiję dalyviai galės atvykti į kitais metais ...

 

 

Dienos klausimas

Ar planuojate įsigyti NT dar šiais metais?

 

Dienos citata

Įsivedus eurą nuo 2015 metų pradžios valstybės rinkliavos nedidės, o valstybė gali parodyti pavyzdį, kaip reikia elgtis perskaičiuojant kainas iš litų į eurus.

Finansų minsitras Rimantas Šadžius

Archyvas

Dienos skaičius

40 proc.

Tiek vidutinis kainų lygis Lietuvoje yra mažesnis nei ES vidurkis.

Archyvas