Graikija: įprastas gyvenimas sustojo (1)
(Puslapis 1 iš 2)

AFP/SCANPIX nuotr.
2011-11-07 15:34
Mažytė papuošalų parduotuvė viename iš Atėnų rajonų vis dar dirba. Tačiau jos savininkas Tasosas tikina, kad nepardavė nė vieno papuošalo per pastaruosius trejus mėnesius. Jis neišgali sumokėti sąskaitų už elektrą, todėl parduotuvės vitrinose nedegė šviesa, rašo ,,The New York Times”.
Tasosas, kaip ir daugelis graikų, pastaruosius kelis mėnesius vietoj to, kad užsiimtų verslu, praleido žiūrėdamas televiziją, kur politikai keliavo iš vienos krizės į kitą.
Įvykiai Graikijoje turėjo milžinišką įtaką smulkiajam šalies verslui. Tasosas tikina, kad jam gali tekti uždaryti savo parduotuvę. Jo reguliarūs klientai, kuriuos jis šiandien retai išvysta, jam yra skolingi 14 tūkst. eurų.
,,Politikai žaidžia žaidimus su eiliniais žmonėmis. Miestas verda. Aš nesu protestuotojas, tačiau greitu metu virdulys gali sprogti”, - teigė Tasosas, kurio akys buvo raudonos nuo nuovargio ir streso.
Faktas, kad Graikijos ekonomika, įvedus griežtą taupymo politiką, važiuoja žemyn yra visiems žinomas. Spalio mėnesį šalies pramonės gamyba patyrė vieną didžiausių nuosmukių per visą istoriją, o metinis šio rodiklio įvertis turėtų sumažėti 6 procentais. Tačiau oficiali statistika neatskleidžia, kad Graikijos ekonomika visiškai sustojo.
Transporto priemonių pardavimai sustojo ir šiandien yra žemiausiame taške nuo 1993 metų. Žmonės, kurie turi automobilius, neišgali skirti pinigų jų naudojimui. Per pastaruosius trejus mėnesius neapsidraudusių vairuotojų skaičius padidėjo 500 tūkst. iki 1,5 milijono.
Mažos parduotuvės, kurios yra pagrindinis Graikijos ekonomikos variklis, priklauso nuo vidinės paklausos ir užsidaro kasdien. Be to, spekuliacijos, jog šaliai gali tekti sugrįžti prie drachmos, žmones paspartino susirinkti savo indėlius iš bankų. Pinigai keliauja į užsienį, slepiami namuose, automobiliuose, tačiau tikrai neišleidžiami.
Nuo 2010 metų sausio mėnesio Graikijos bankai neteko 63,5 mlrd. JAV dolerių indėlių. Vien per pastaruosius dvejus mėnesius jų buvo atsiimta nuo 13,8 iki 20,7 mlrd. JAV dolerių.
Pavyzdžiui, į pensiją išėjęs vairuotojas Dimitris viso gyvenimo santaupas, kurios siekia 69 tūkst. JAV dolerių išsiuntė į Švediją, nes, pasak jo, Graikija bankrutuos. Jis neabejoja, kuriuos asmeninis dėl to reikėtų kaltinti.
,,Mane stebina, kad žmonės neįsiveržė į parlamentą ir nesudegino politikų”, - sakė jis.
Šalies gyventojai jaučia daug didesnę panieką politikams, nei Europos Sąjungai ar Tarptautiniam valiutos fondui. Čia politikai retai pasirodo viešumoje, o kai tai atsitinka, juos saugo bent vienas asmens sargybinis.
Todėl žmonės nepasisako už naujų koalicijų sudarymą, bet laukia naujų žmonių su naujomis idėjomis. Tarp jų minimi buvęs Europos centrinio banko viceprezidentas Lucas D. Papademos bei buvęs ekonomikos ministras Stefanos Manos. Pastarasis anksčiau tikino, kad nė viena reforma nepavyks, kol šalis neatsisakys didelio būrio neefektyvios viešojo sektoriaus darbo jėgos.