J. Tymošenko fenomenas: nuo premjerės iki kalinės
(Puslapis 1 iš 3)

REUTERS/SCANPIX nuotr.
2011-08-19 11:03
Pernai lapkričio 27 dieną penkiasdešimties sulaukusiai buvusiai Ukrainos premjerei Julijai Tymošenko atėjo sunkūs laikai: politikė priversta susipažinti su sulaikymo kameros gultais. Praėjusį penktadienį ji buvo suimta už nepagarbą teismui.
Kai verslas pakiša koją...
O, beje, kada tie laikai jai buvo lengvi? Sunki verslininkės duona, kai diplomuota 28-erių inžinierė griebėsi vaizdo kasečių nuomos, dirbo jaunimo centro „Terminalas“ komercijos direktore, o nuo 1991-ųjų gegužės kartu su vyru Aleksandru pradėjo pelningą energetikos verslą. Augo milijonai, o kartu – ir pretenzijos į didžiąją politiką.
Bet ne vienas pasaulio politikas yra patyręs, kad toks karjeros šuolis dažniausiai kelia kompromitacijos pavojų, veda į materialiąją ir interesų pagundą. 2004 m. Oranžinė revoliucija Ukrainoje tapo J. Tymošenko ne tik išbandymu, bet ir atvėrė kelius žaviai ilgakasei pakerėti permainų ištroškusius ukrainiečius ir kartu su Viktoru Juščenka bei kitais reformatoriais vesti beveik 50 milijonų valstybę europiniu farvateriu. Taip jau būna: politika ne tik suartina priešingų sparnų veikėjus, bet ir išskiria draugus. Prasidėjusi trintis su tuometiniu Ukrainos prezidentu, nesitaikstymas su opozicija, prieštaringai vertintos „dujų“ derybos su Rusija, o ir kampuotas politikės charakteris užvertė ją kaltinimų lavina dėl korupcijos.
Buvusi niekam nežinoma gražuolė mergina Julija Vladimirovna Grigian, vėliau pakeitusi pavardę į motinos – Telegina, galų gale pasilikusi vyro, su kuriuo nebendrauja jau 10 metų, pavardę Tymošenko, pernai atėjus į valdžią promaskvietiškos pakraipos „mėlynųjų“ lyderiui Viktorui Janukovyčiui, pateko į prokurorų nemalonę.
2010-ųjų gruodį buvusiai premjerei mestas kaltinimas, kad ji išeikvojo 320 mln. eurų, kuriuos Ukraina gavo už anglies dvideginio išmetimo į atmosferą kvotų pardavimą. Esą jos vadovaujama vyriausybė ne investavo šiuos pinigus į gamtos apsaugą, o išleido pensijoms padidinti. Šiemet sausį prieš ją buvo parengta antra byla: premjerė viršijusi savo įgaliojimus perkant greitosios medicinos pagalbos automobilius. Jau vasarį šios bylos buvo sujungtos į vieną, tyrimas buvo baigtas, bet gegužę Generalinė prokuratūra pateikė trečią kaltinimą: J. Tymošenko taip pat viršijusi įgaliojimus, kai sudarė susitarimą su Rusija dėl dujų tiekimo. Birželio 24-ąją Kijevo miesto Pečioros teismas pradėjo procesą, o rugpjūčio 5 d. J. Tymošenko buvo suimta.
Gali būti, kad tai tik ekspremjerės teisminio persekiojimo „viršūnėlės“. Juk balandžio pabaigoje ją pakeitęs premjeras Nikolajus Azarovas pareiškė, kad J. Tymošenko ir jos kabineto nariai turi būti patraukti baudžiamojon atsakomybėn už neregėto masto korupciją: kaip rašė, „Ukrainskije novosti“, jai mėginta inkriminuoti maždaug 12,4 mlrd. dolerių žalos padarymą valstybei. Prezidentas V. Janukovyčius patvirtino, kad prokuratūra tiria 30 baudžiamųjų bylų, susijusių su ankstesnės vyriausybės veikla. N. Azarovas patikslino, kad tokių bylų gali būti šimtas ir J. Tymošenko veiklą tirs tarptautiniai auditoriai.
- Česlovas Iškauskas