JAV prezidento rinkimai prasidėjo B. Obamos sėkme

(Puslapis 1 iš 2)


REUTERS/SCANPIX nuotr.

Atnaujinta:2012-11-06 13:48

Balsas.lt

2012-11-06 10:36

Barackas Obama ir Mittas Romney pradėjo vieną iš labiausiai intriguojančių visų laikų JAV rinkiminių kovų. Antradienį JAV pradėjo balsavimą prezidento rinkimuose. Apklausos žada, kad kova buv visiškai nenuspėjama, abiejų kandidatų šansai iškovoti pergalę vertinami iš esmės po lygiai.

Floridoje nusidriekė daugiavalandinės eilės, žmonės pasipiktinę

Demokratų partijos Floridos skyrius jau padavė į teismą dėl tokios situacijos, mat keliose apylinkėse, kur susidarė didžiausios eilės, yra daugybių demokratus, tai yra B. Obamą palaikančių rinkėjų. Daugybė šių žmonių tiesiog nusprendė nestovėti tiek valandų eilėje ir paliko apylinkę.

Britų sociologai prognozuoja B. Obamos pergalę JAV prezidento rinkimuose

Viena garsiausių britų viešosios nuomonės tarnyba „YouGov“ JAV prezidento rinkimuose prognozuoja pergalę dabartiniam Baltųjų rūmų vadovui B. Obamai. Kaip skelbia antradienį britų žiniasklaida, prie tokios išvados tarnybos specialistai priėjo remdamiesi paskutinę rinkimų kampanijos dieną atlikta apklausa, kurioje dalyvavo 36 tūkst. amerikiečių.

Kaip rodo apklausos duomenys, prezidentą demokratą palaiko 2 proc. daugiau rinkėjų, nei varžovą respublikoną M. Romney: 48,5 proc. respondentų palaiko B. Obamą, 46,5 proc. – M. Romney.„YouGov“ duomenimis, B. Obamai garantuota pergalė 18 didžiųjų valstijų, visų pirma rytinėje ir vakarinėje JAV pakrantėse. Tyrimo autorių nuomone, dabartiniam prezidentui garantuoti 237 rinkikų kolegijos balsai. M. Romney, „YouGov“ nuomone, balsų persvarą turės 24 valstijose, visų pirma JAV vidurio vakaruose. Respublikonų kandidatas turėtų laimėti 191 rinkikų kolegijos balsą. Kad taptų prezidentu, kandidatas turi iškovoti 270 rinkikų balsų iš 538.

Rinkimų likimas priklausys nuo balsavimo devyniose pagrindinėse valstijose, kur nė vienas iš kandidatų neturi daugumos, teigia „YouGov“. Britų sociologų nuomone, B. Obama turi didesnius šansus nugalėti septyniose iš šių devynių valstijų. Jų nuomone, dabartinis Baltųjų rūmų vadovas gaus 303 rinkikų balsus ir bus išrinktas prezidentu antrajai kadencijai.

„Mūsų prognozėmis, B. Obama išlaikys prezidento postą, bet su mažesne persvara nei 2008-aisiais“, – teigia „YouGov“ vadovas Peteris Kellneris. Per 2008 m. rinkimus B. Obama surinko 365 rinkikų balsus iš 538.

Tuo pačiu „YouGov“ ekspertai neatmeta galimybės, kad šiais metais gali pasikartoti situacija, susiklosčiusi per 2000 m. rinkimus, kai respublikonas George'as W. Bushas tapo prezidentu, gavęs daugumą rinkikų balsų, nors už demokratą Alą Gore'ą balsavo daugiau rinkėjų (271 rinkikas balsavo už G. W. Bushą, 266 – už A. Gore'ą, bet JAV piliečių balsų buvo surinkta atitinkamai 47,9 ir 48,4 proc.). Panaši situacija Jungtinėse Valstijose galima, nes kiekvienos valstijos renkamų rinkikų skaičius tik apytikriai atitinka ten gyvenančių gyventojų skaičių.

„Kai vyksta tokios apylygės lenktynės, nėra abejonių, jog demokratai ne tik bijo prarasti Baltuosius rūmus, bet ir baiminasi, kad B. Obama nesurinks daugumos rinkikų balsų, ir tai mes šešėlį jo antrajai prezidentavimo kadencijai“, – teigia P. Kellneris.

Niujorko valstijos valdžia supaprastino balsavimo procedūrą nukentėjusiesiems nuo uragano

Niujorko valstijos valdžia leido nukentėjusiems nuo uragano gyventojams balsuoti bet kuriose apylinkėse. Apie tai antradienį pranešė Niujorko valstijos gubernatorius Andrew Cuomo, informuoja AFP.

Kelių Niujorko apygardų gyventojai galės balsuoti nebūtinai tose apylinkėse, kur yra registruoti. Tai daugiausia aktualu Niujorko miesto gyventojams. Valdžia paragino piliečius pasinaudoti ta galimybe tik tuo atveju, jeigu rinkimų apylinkė, kuriai jie priklauso, yra uždaryta, arba jeigu jie negali iki jos nusigauti.

„Uraganas „Sandy“ jau sugriovė daugybės niujorkiečių gyvenimą, bet mes neleisime jam sutrukdyti kiekvieno jų siekiui įgyvendinti svarbiausią demokratinę teisę – balso teisę, – teigiama oficialiajame Niujorko gubernatoriaus tinklapyje. – Valstija darys viską, kad balsai, tų, kurie buvo priversti palikti savo namus dėl uragano, būtų išgirsti balsavimo dieną“.

Dėl Uragano „Sendi“ (Sandy") labiausiai nukentėjo Niujorko, Naujojo Džersio ir Konektikuto valstijos. Dėl stichijos buvo nutrauktas elektros energijos tiekimas, sutrikdytas transporto susisiekimas, uždarytos valstybinės įstaigos. Uraganas nusinešė daugiau nei šimtą žmonių gyvybių. Uragano padaryta žala, preliminariais duomenimis, vertinama 30-50 mlrd. dolerių.

Dėl stichijos, prašėlusios JAV prezidento rinkimų išvakarėse, abu kandidatai į prezidentus B. Obama ir M. Romney buvo priversti atšaukti kai kuriuos planuotus rinkimų kampanijos renginius.

B. Obama jau atidavė savo balsą

B. Obama jau balsavo gimtajame Čikagos mieste. Jis tapo pirmuoju prezidentu, balsavusiu išankstiniuose rinkimuose. Jo varžovas M. Romney savo balsą atiduos vėliau antradienį Masačusetse.

Dauguma amerikiečių mano, kad Barackas Obama nugalės per lapkričio 6 d. vykstančius Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus, rodo dviejų pirmadienį paskelbtų apklausų duomenys.

Iš 7 tūkst. respondentų, dalyvavusių savaitgalį laikraščio „Washington Post“ ir televizijos kompanijos ABC atliktoje apklausoje, JAV prezidentu renkasi B. Obamą 50 proc. rinkėjų, 47 proc. – M. Romney. Tuo tarpu 35 proc. apklaustųjų mano, kad M. Romney pavyks nugalėti. Dabartinio prezidento pergale tiki 55 proc. respondentų.

Vienas pagrindinių aspektų, lemiančių rinkėjų apsisprendimą dabartinėmis sąlygomis, yra ekonomika. 48 proc. apklausos dalyvių mano, kad M. Romney geriau susidorotų su ekonominiais sunkumais. Šiuo klausimu B. Obama labiau pasitiki 47 proc. apklaustųjų. 51 proc. respondentų įsitikinę, kad būtent dabartinis prezidentas geriau išmano ekonomikos klausimus. 47 proc. apklausos dalyvių mano, kad geresnis ekonomikos žinovas yra M. Romney.

Straipsnio puslapiai:

Close

Analitikų verdiktas: Lietuvos ekonomika augs lėčiausiai Baltijos šalyse

 Euro zonos ekonomika pirmą pusmetį augo lėčiau, negu buvo tikėtasi, todėl šių metų prognozuojama 2,1 proc. ūkio plėtra jau neprilygs praėjusių metų augimo tempui. O štai Baltijos šalių plėtra po puikių praėjusių metų ...

Vienas didžiausių bankų pasaulyje perspėjo: pasekmes pajaus visi

 Vienas didžiausių bankų pasaulyje pareiškė, kad Žemės gyventojai baigia išnaudoti visus resursus ir perspėja: nei šalių valdžios, nei didžiosios bendrovės nėra pasiruošusios klimato kaitai. Pasirodo, pasaulis ...

Įvardijo miestus, kur mažiausiai dirbama, bet uždirbama daugiausiai

Visi svajoja, kuo mažiau laiko praleisti darbe, tačiau uždirbti nemenkas sumas. Naujas tyrimas atskleidė, kokia mieste dirbant tai padaryti lengviausia. Įvertinta ir Vilniaus pozicija. Kaip rašo „Expert Market“, tyrime remtasi ...

„Lidl“ Nyderlanduose palaipsniui atsisako prekybos cigaretėmis

Vokiečių prekybos tinklas „Lidl“, užpernai atėjęs ir į Lietuvos rinką, Nyderlanduose pradeda palaipsniui atsisakyti cigarečių dėl sumažėjusio poreikio. Gyventojų įpročius paveikė aktyvūs valdžios veiksmai kovoje su rūkymu. Leidinio ...

Europos Komisija reaguoja į JAV nustatytus plieno ir aliuminio importo apribojimus

JAV paskelbus, kad nuo 2018 m. birželio 1 d. taikys papildomus importo muitus iš ES į Jungtines Valstijas eksportuojamam plienui ir aliuminiui, atitinkamai 25 proc. ir 10 proc., Europos Komisijos Pirmininkas Jeanas-Claude'as Junckeris sakė: ...

Į euro zoną šliejasi „skurdžiosios šalys“: ar sugriautų visą sistemą?

Trimis skurdžiausiomis Europos Sąjungos šalimis įvardijamos Bulgarija, Kroatija ir Rumunija siekia būti ne tik ES dalimi, bet ir euro zonos. Analitikų teigimu, jų dar laukia ilgas kelias, tačiau būtent skausmingos reformos gali lemti, kad į ...

Priminimas emigrantams: paskubėkite pildyti mokesčių deklaracijas

Vykstant deklaracijų pildymo bumui Lietuvoje, emigrantai turėtų neužmiršti, kad užsienyje mokestiniai metai taip pat įsibėgėję. Tai reiškia, kad svetur uždarbiavę tautiečiai turi pateikti deklaracijas užsienio mokesčių institucijoms, ...

Atsiveria galimybės lanksčiau nustatyti naujus PVM tarifus

 Šiandien Europos Komisija pateikė siūlymus dėl taisyklių, kuriomis siekiama leisti valstybėms narėms lanksčiau nustatyti PVM tarifus ir sukurti geresnę mokestinę aplinką. Teikiami siūlymai yra paskutiniai vykdomos PVM taisyklių ...

Lietuvių pamėgtoje atostogų šalyje norima atsisakyti „viskas įskaičiuota“ pasiūlymų

 Nemažai keliaujančiųjų į Turkiją renkasi „viskas įskaičiuota“ pasiūlymus, tačiau Turkijoje piktinamasi, kad dėl to turistai nepietauja mieste, mažiau keliauja. Dėl to siūloma panaikinti programą „viskas ...

„Ryanair“ meta visus kozirius: rado naują būdą spręsti skrydžių atšaukimo problemą

Pigių skrydžių bendrovės „Ryanair“ sprendimas atšaukti dešimtis tūkstančių skrydžių sugriovė 750 tūkstančių žmonių planus keliauti. Dabar kompanija bando atsitiesti ir tam ieško kuo įvairiausių sprendimų. Pastarasis buvo itin netikėtas, rašo independent.co.uk.

 

 

Dienos klausimas

Ar planuojate įsigyti NT dar šiais metais?

 

Dienos citata

Įsivedus eurą nuo 2015 metų pradžios valstybės rinkliavos nedidės, o valstybė gali parodyti pavyzdį, kaip reikia elgtis perskaičiuojant kainas iš litų į eurus.

Finansų minsitras Rimantas Šadžius

Archyvas

Dienos skaičius

40 proc.

Tiek vidutinis kainų lygis Lietuvoje yra mažesnis nei ES vidurkis.

Archyvas