Kaip padidinti senos šildymo sistemos efektyvumą?
(Puslapis 1 iš 3)

Fotodienos nuotr.
2014-05-30 16:43
Jeigu net šiltą žiemą išlaidos už šildymą nesumažėja, dera susirūpinti šildymo sistemos efektyvumu. Jeigu šilumos prietaisai kaista visu pajėgumu, o gyventojai šilumos nejaučia, tikėtina, kad šildymo sistema yra susidėvėjusi ar netinkamai prižiūrima.
Pasak šildymo sistemų ekspertų „TA Hydronics“, daugelyje daugiabučių šildymo sistema yra įrengta prieš 30–40 metų. Tuo metu Lietuvoje, kaip ir kitose SSRS šalyse, buvo populiarios ne itin ekonomiškos vienavamzdės šildymo sistemos, ir tik nedaugelyje daugiabučių buvo montuojama dviejų vamzdžių šildymo sistema. „Iš dalies atnaujinti seną vienvamzdę šildymo sistemą galima, įdiegiant automatinius balansinius vožtuvus ir sumontuojant termostatines galvutes. Taip galime sistemą padaryti efektyvesnę ir namų ūkiams padėti sutaupyti iki 15 proc. dabar iššvaistomos energijos. Vis dėlto norint sumažinti išlaidas už šildymą ir jausti komfortą reikėtų ne iš dalies atnaujinti, bet pakeisti seną sistemą nauja modernia dvivamzde sistema ir pasirūpinti tinkama jos priežiūra. Teisingai įrengus ir suderinus sistemą galima sutaupyti per 35 proc. energijos“, – sakė „TA Hydronics“ technikos direktorius Liutauras Rimkūnas.
Nauja šildymo sistema nepriekaištingai tarnaus 30 metų
L. Rimkūnas patarė, kad esant galimybei rekomenduojama seną šildymo sistemą keisti nauja, juolab tam susiklostė puikios sąlygos – sutaupyti įrengiant naują šildymo sistemą padės Europos Sąjungos struktūrinių fondų parama. „Nauja dvivamzdė šildymo sistema padės ne tik sunaudoti mažiau energijos, bet ir efektyviau išnaudoti tiekiamą. Ši sistema yra lankstesnė, paprasčiau reguliuojama, reikalauja minimalios priežiūros, reguliuojama kiekvieno būsto savininko, tad šilumos naudojimą galima mažinti ar didinti atsižvelgiant į kiekvieno namo ūkio poreikius“, – pasakojo L. Rimkūnas. Pašnekovas pridūrė, kad įrengiant naują dvivamzdę šildymo sistemą kur kas lengviau apskaičiuoti tikslius šilumos poreikius ir užtikrinti, kad naujasis šildymo sistemos sprendimas būtų pritaikytas kiekvieno namo gyventojų poreikiams. Netinkamai parinkus šildymo elementus gyventojų laukia šildymo sistemos problemos, pareikalausiančios pakartotinės renovacijos. Šiuo metu dvivamzdžių sistemų montavimas ir priežiūra – itin paprasti. „TA Hydronics“ pradėjus gaminti automatinio balansavimo funkcijas turinčius termostatus, šildymo sistemas galima sumontuoti iki 30 proc. greičiau, o sistemos reguliavimas bus itin paprastas ir patogus. „TA Hydronics“ skaičiavimais, šildymo sistemos renovacija gali atsipirkti per 1,5–4 metus. „Atsiperkamumo laikas priklauso nuo daugelio veiksnių: atnaujinimo apimties, senos šildymo sistemos būklės prieš pradedant renovaciją ir sistemos eksploatacijos po renovacijos. Vis dėlto mūsų kompanijos patirtis byloja, kad tinkamai atnaujinus šildymo sistemą patalpų šildymo kokybė pagerėja iškart ir paprastai sutaupoma apie trečdalį šilumos energijos, tad gyventojai kas mėnesį sutaupo apie trečdalį išlaidų šildymui“, – sakė L. Rimkūnas.