Kaip užauginti sėkmės lydimą vaiką? (7)
(Puslapis 1 iš 2)

REUTERS/SCANPIX nuotr.
2012-01-06 16:03
Natalie Peace yra sėkminga verslininkė, konsultantė ir knygų autorė. „Forbes“ pateikia ištraukų iš jos tinklalapio, kuriame pasakojama apie tinkamą vaikų ugdymą.
Dar nesulaukusi 30 metų aš sukūriau, valdžiau ir pardaviau 2 mln. JAV dolerių vertės verslą. Ilgą laiką svarsčiau, kas lėmė šią mano sėkmę. Padariau tam tikras išvadas ir norėčiau jomis pasidalyti su visais, kurie siekia užsitikrinti savo vaikų finansinį stabilumą bei pilnatvę. Manau, pagrindinė sėkmės priežastis neretai glūdi vaikystėje ir tėvų pasirinktame auklėjimo modelyje. Pateikiu penkias taisykles, kuriomis auklėdami vadovavosi mano tėvai.
1. Skatinkite vaiką mokytis iš pačių geriausiųjų. Tėtis mokėdavo man po 2 JAV dolerius, kad išklausyčiau garso knygos skyrių ir vėliau jį atpasakočiau. Natūralu, kad dėl šios priežasties vaikystėje išklausiau daugybę knygų, žinoma, tėtis išrinkdavo ne bet kokias, dauguma jų buvo apie asmenybės ugdymą, sveiką gyvenimo būdą ir vadybą.
Tokią lavinimo praktiką tėtis pradėjo, kai man buvo vos ketveri, tad nenuostabu, kad spėjau susižavėti vadybos klausimais dar iki tol, kol gavau pirmąjį auklės darbą. Visos žinios įsisunkė man į jauną protą, formavo pasąmonę ir pavertė savimi pasitikinčia verslininke. Šiandien žmonės dažnai užsimena, kaip perskaitė vieną ar kitą puikią klasikinę vadybos knygą, tuomet giliai širdyje aš šypsausi ir prisimenu, kaip klausydavausi šių kūrinių garso įrašo.
2. Skatinkite vaikus klausinėti. Tėvai visą gyvenimą stengėsi išklausyti, suprasti ir įvertinti. Jie visuomet smulkiai paaiškindavo, kas mane domindavo. Jiedu mielai atsakydavo į visus mano „kodėl?“, tačiau svarbiausia, kad šie atsakymai nebuvo paviršutiniški. Tėvai niekada nesakydavo, kad vienas ar kitas reiškinys egzistuoja vien todėl, kad jie taip sako. Vaikui būtina pateikti aiškias ir tikras procesų priežastis.
3. Mylėkite nesąlygiškai. Anot tyrėjo Brene‘o Browno, ugdant vaikus daug naudingiau nuolat kartoti, kad juos mylite, o ne girti ir pasakoti, kokie jie tobuli. Skirtumas tarp šių dviejų auklėjimo metodų yra didžiulis ir aš tai patyriau savo kailiu. Gyvenime tikrai bus dienų, kai viskas kris iš rankų, buvę draugai nusigręš, o gal net juoksis iš jūsų. Žinant, kad kada nors išaus tokia baisi diena, nuolatinis vaiko sugebėjimų aukštinimas neišeis jam į naudą.
Tobulų nėra. Tad neapgaudinėkite vaikų. Daug geriau, jeigu jūsų vaikas žinos, kad nepaisant nieko, jis yra mylimas ir šioje žemėje yra vieta, kurioje galima rasti užuovėją net per baisiausias gyvenimo audras. Žmonės, kurie žino esantys mylimi, daug ramiau išklauso kritiką ir išgyvena įvairias nesėkmes.
4. Ugdykite meilę darbui. Kai buvau paauglė, tėtis versdavo mane nušienauti didžiulį kiemą aplink namą. Žinoma, tuo metu turėdavau ir įdomesnės veiklos, tad stengdavausi viską atlikti kiek galima greičiau. Vieną dieną, kai baigiau pjauti mūsų kiemo žolę, tėtis priėjo, pagyrė darbą ir pasakė rekomenduosiąs mane kaimynams.