Karališkosios austrės iš Sylt salos (1)
(Puslapis 1 iš 2)

REUTERS/SCANPIX nuotr.
2013-06-02 15:27
Sylt – nedidelis žemės lopinėlis Šiaurės jūroje, šiauriausia Vokietijos sala. Iki 1392 metų tai buvo pusiasalis, bet audros nuplovė siaurą žemės juostą, jungiančią Sylt ir žemyną – Sylt tapo sala. 1927 metais vokiečiai supylė pylimą ir 38 km ilgio Sylt sala vėl tapo sujungta su žemynine Vokietijos dalimi, be to, per pylimą buvo nutiestas geležinkelis. Sylt sala – brangiausias Vokietijos kurortas, smėlėtų kopų peizažu, plačiais balto smėlio paplūdimiais primenantis Neringą. Nepaisant to, kad poilsio infrastruktūra čia gana gerai išvystyta, net ne sezono metu laisvų vietų viešbučiuose nebūna. Vokiečiai mėgsta Sylt salą, nors jos krantus skalaujantis vanduo ne ką šiltesnis nei mūsų Baltijoje, o saloje nuolat pučia stiprūs vėjai.
Dar vienas išskirtinis salos bruožas – čia įsikūrusi ir labai sėkmingai dirba Vokietijos austrių auginimo kompanija.
Vardo su akvakultūra nesiejaSylter Royal – prieš 25 metus atsiradęs prekės ženklas, nusakantis Sylt saloje išaugintas karališkąsias austres. Tai pirmasis prekės ženklas Vokietijoje, suteiktas ne pramonės pagamintai produkcijai, o gyvam išaugintam organizmui. Šio prekės ženklo savininkas – maždaug prieš ketvirtį amžiaus įkurta kompanija „Dittmeyer‘s Austern-Compagnie“. Ji nuomojasi 35 hektarus plačios ir gana seklios, smėlėtos pakrantės, kurią periodiškai užtvindo Šiaurės jūros potvyniai. Šioje teritorijoje per metus išauginama apie milijonas austrių. Kompanija patenkina ne tik 25 proc. Vokietijos rinkos poreikių, bet ir savo produkciją eksportuoja į Honkongą, Jungtinius Arabų Emyratus. Nors ši austres auginanti kompanija dažnai vadinama viena iš sėkmingiausių Vokietijos akvakultūros kompanijų, firmos įkūrėjai sieti savo vardo su terminu „akvakultūra“ nenori. Pasak jų, akvakultūra yra susijusi su hormonais ir medikamentais, dedamais į žuvims skirtus pašarus, o austrės Sylt saloje auginamos natūraliai, be jokios chemijos.
Svarbiausia – dydisYra keturi austrių auginimo būdai. Sylt saloje naudojamas bene populiariausias – austrės laikomos tinkliniuose maišuose, kurie dydžiu primena bulvių maišą. Maišai kabinami ant primityvių metalinių rėmų, įkaltų į jūros dugną. Potvynio metu maišus ir juose esančias austres apsemia jūros vanduo, atoslūgių metu austrės atsiranda ore. Darbininkai maišus nuolat tikrina, supurto ir pan.
Sylter Royal austrių gyvenimo trukmė – apie trejus metus. Austres vokiečiai perka iš Airijos. Kaip teigia fermos darbuotojai, Airijoje jie perka paaugliško amžiaus austres ir augina tol, kol jos subręsta. Austrės auga labai skirtingu tempu, bet svarbiausias dalykas parduodant austres yra ne amžius, bet jos dydis – tam tikras minimalus dydis garantuoja, kad transportavimo sausuma metu austrė be vandens nenugaiš.