Karolis Indrulėnas. Donaldas Trumpas tęsia rinkiminę retoriką: po manęs nors ir tvanas

(Puslapis 1 iš 2)


Asmeninio archyvo nuotr. Karolis Indrulėnas, „Danske Bank“ vyresnysis dileris

2017-01-25 18:05

Nors 45-asis JAV prezidentas Donaldas Trumpas jau inauguruotas ir jam nebereikia vartoti rinkiminės kampanijos retorikos, jis leidžia suprasti net neketinantis jos atsisakyti. Ekspertai ir žiniasklaida dar prieš kurį laiką ėmė jį lyginti su Prancūzijos karaliumi Liudviku XIV, dar vadinamu Karaliumi Saule. Ir ne be reikalo: panašu, kad posakiu „Po manęs nors ir tvanas“ vadovaujasi ir naujasis prezidentas.

„Twitter“ prezidentas grąžina verslą į JAV

Teigti, kad prezidentas D. Trumpas nevykdo savo rinkiminių pažadų, negalime – šiomis dienomis realybe virsta net patys netikėčiausi. Pavyzdžiui, dar pirmadienį pusryčiaudamas su didžiųjų įmonių vadovais, D. Trumpas pareiškė, jog įmonėms, kurios iškelia darbo jėgą į kitas šalis, įves didelius mokesčius. Kaip tarė, taip ir padarė. Vėliau tą pačią dieną pasirašė įsakymą pasitraukti iš Ramiojo vandenyno partnerystės sutarties.

Dar vienas prezidento kritikos taikinys – Šiaurės Amerikos laisvosios prekybos sutartis (NAFTA), apimanti Kanadą, Meksiką ir JAV. Pasak D. Trumpo, dėl šio susitarimo per du dešimtmečius JAV prarado ketvirtadalį automobilių sektoriaus darbo vietų. Pastaruoju metu vien savo komentarais „Twitter“ paskyroje D. Trumpas privertė įmones pakeisti savo planus perkelti gamyklas, o kartu ir darbo vietas, į kitas šalis, tarp kurių – ir Meksika. Dėl vietos naujai gamyklai persigalvojo automobilių gamintoja „Ford“, kuri vis dėlto mieliau investuos į naują gamyklą JAV. Savo eilės sulaukė ir „General Motors“, kuriai buvo pagrasinta didesniais muitais, jei Meksikoje pagaminti automobiliai bus pardavinėjami JAV.

Žinoma, tai jau pažeistų NAFTA sutartį, tačiau D. Trumpas čia gali ir nesustoti. Pavyzdžiui, jis, nenutraukdamas sutarties, gali pareikšti, jog didesni muitai tai tik JAV ekonomikos „gelbėjimo“ priemonė. Net jei teismai ir atšauktų tokius muitus, D. Trumpas gali pasitraukti iš NAFTA. Tuomet nukentėtų tiekimo grandinė, svarbi ties pietiniu JAV pasieniu išsidėsčiusioms įmonėms. Beveik 60 proc. importuojamų prekių yra paprasčiausiai tiekiamos JAV gamintojams. Taigi, nors toks šalies gamintojų protekcionizmas ir sukurtų daugiau darbo vietų, tačiau dėl padidėsiančių kainų JAV gyventojų perkamoji galia sumažėtų.

Švelninti situaciją dar bando buvęs JAV ambasadorius Kanadoje Davidas Wilkinsas, sakydamas, jog Kanada, jo manymu, neatima darbo vietų iš JAV – abi šalys kartu kuria naujas darbo vietas, ir tai turėtų tęstis. Jei Kanada ir gali būti kiek ramesnė dėl savo narystės NAFTA, tai Meksikai reikės paplušėti. Sausio pabaigoje Meksikos prezidentas susitiks su D. Trumpu – derybos turėtų prasidėti nuo JAV pageidavimų savo kaimynėms ir pereiti prie naujų detalių derinimo.

Straipsnio puslapiai:

Close

Aistė Čepukaitė. Biudžetas: neišnaudotos galimybės

Kitų metų biudžete finansinėmis problemomis lieka deficitas, išlaidų ribojimo taisyklių apėjimas, skola. O kas liūdniausia, kad, nors ekonomikos augimas – idealus metas esminėms reformoms, mokesčių naštos lengvinimui – to iš esmės nėra daroma.

Antanas Sagatauskas. Kodėl bankas turi klausimų apie jūsų verslą?

Pastaraisiais metais pasaulio valstybės nuolat ieško veiksmingų būdų kovai su organizuotu nusikalstamumu ir terorizmo grėsmėmis. Nusikaltėliai tobulina savo veiklos metodus ieškodami saugumo spragų, todėl į kovą su šiomis grėsmėmis netiesiogiai įtraukiama vis didesnė verslo bendruomenės dalis, kuriai šiandien keliami didesni skaidrumo reikalavimai.

Eglė Džiugytė. Žaidimų teorija, JAV ir Šiaurės Korėja

Dvidešimt pirmas amžius – kibernetinės erdvės klestėjimo laikai, todėl kartais gali būti keista girdėti pranešimus apie fizinius karinius konfliktus ar šalių įsiveržimus į svetimas teritorijas. Nuo 2006 metų tokių konfliktų buvo ne vienas: Izraelis ir Libanas, Etiopija ir Somalis, JAV ir Irakas, nesutarimai tarp Indijos ir Pakistano, Irano ir Saudo Arabijos, Kinijos ir visų jos kaimynių.

Nerijus Mačiulis. Mūsų ydos, pelniusios tris Nobelio premijas

Jau trečią kartą per pastaruosius 15 metų Nobelio ekonomikos premija, kuri oficialiai vadinama Švedijos centrinio banko premija Alfredui Nobeliui atminti, yra skiriama ekonomistui, tyrinėjusiam žmonių neracionalumą ir jų finansines klaidas. Kodėl šie tyrimai tokie svarbūs, ką jie rodo ir ko iš jų galima pasimokyti?

Rūta Vainienė. Pajamų nelygybė – Trojos arklys

  Kaip teisingai sakoma: nauja - tai gerai užmiršta sena. Tuo mums leido įsitikinti Lietuvos bankas, praėjusią savaitę „iš naujo“ atradęs, kad skiriasi Lietuvos žmonių pajamos. Skiriasi atskiruose regionuose, skiriasi ...

Indrė Genytė-Pikčienė. Kainų augimo pasiutpolkė didina tempą

Įsibėgėjusi infliacija Lietuvoje neslopsta, bet didina pagreitį. Statistikos departamento duomenimis, vartotojų kainos per metus išaugo 4,8 proc., palyginti su rugpjūčio mėnesiu vartotojų kainų augimas paspartėjo 0,4 proc. punkto. Pagal ...

Laura Galdikienė. Žemiausiai kabėję vaisiai nuskinti – ką darysime toliau?

 Per pastaruosius du dešimtmečius Lietuva pasiekė įspūdingą progresą. Jei 1996 metais šalies BVP vienam gyventojui pagal perkamosios galios paritetą siekė tik 37 proc. ES vidurkio, tai 2016 metais jis siekė jau net 75 proc. ES ...

Rokas Grajauskas. Kaip sustiprinti viduriniąją klasę Lietuvoje?

 Vidurinioji klasė Lietuvoje – viena mažiausių Europoje. Mūsų šalyje jai priklauso vos daugiau nei trečdalis namų ūkių. Pastaruoju metu pagrindinis valdančiųjų dėmesys buvo nukreiptas į mažiausias pajamas gaunančiųjų padėties ...

Žilvinas Šilėnas. Europa nubaudė geležinkelius. Kas toliau?

Europos Komisija (EK) nubaudė „Lietuvos geležinkelius“ už konkurencijos apribojimą – geležinkelio ruožo į Latviją išardymą. Šis sprendimas ypač svarbus simboline prasme. Europa signalizuoja, kad valdžiai ar net jos ...

Ieva Valeškaitė. Visuotinis turto deklaravimas – ar reikia dar vieno galvos skausmo?

 Gal esate vienas tų, kurie kasmet pusę dienos praleidžia eilėje laukdami, kol kartu su mokesčių konsultanto pagalba galės pateikti gyventojų pajamų mokesčio deklaraciją? Gal deklaruojate pats, bet paskambinę pusvalandį klausotės saksofono ...

 

 

Dienos klausimas

Ar planuojate įsigyti NT dar šiais metais?

 

Dienos citata

Įsivedus eurą nuo 2015 metų pradžios valstybės rinkliavos nedidės, o valstybė gali parodyti pavyzdį, kaip reikia elgtis perskaičiuojant kainas iš litų į eurus.

Finansų minsitras Rimantas Šadžius

Archyvas

Dienos skaičius

40 proc.

Tiek vidutinis kainų lygis Lietuvoje yra mažesnis nei ES vidurkis.

Archyvas