Kiek pinigų reikia sutaupyti senatvei? (14)

(Puslapis 1 iš 2)


REUTERS/SCANPIX nuotr.

Ekonomika.lt

2012-09-25 20:01

Prieš keletą dešimtmečių Vakaruose ir Sovietinio bloko valstybėse gyventojai pernelyg negalvojo apie laukiančią senatvę, nes žinojo, kad jų ateitimi pasirūpins valstybinė socialinio draudimo sistema arba privatūs pensijų fondai.

Šiandien išsivysčiusį pasaulį kamuoja demografinė krizė ir ekonominiai sukrėtimai. Senstant visuomenei dirbantys gyventojai nebepajėgia užtikrinti pakankamų pensijų vyresnės kartos atstovams. Tuo tarpu ekonomins nuosmukis ir infliacija mažina gyventojų perkamąją galią ir galimybes savarankiškai taupyti senatvei.

Kiek pinigų turėtumėte sukaupti, kad sulaukę senatvės jaustumėtės finansiškai saugus, nesibaimintumėte dėl savo ateities ir nepatirtumėte šoko dėl netikėtai sumažėjusių pajamų? Kiek savo sąskaitoje privalote turėti pinigų sulaukę 35, 45, 55 metų ir pensinio amžiaus?

Apie šiuos klausimus verta susimąstyti pačioje karjeros pradžioje. „Fidelity Investments“ nubrėžė tam tikras savarankiškos pensijos kaupimo gaires.

Anot finansų bendrovės, sulaukęs 35 metų žmogus turėtų būti sutaupęs savo vienerių metų atlyginimą.

45 metų amžiaus darbuotojas turėtų atsidėti trijų metų dydžio atlyginimą, o dar po dešimties metų - penkerių metų darbo užmokestį.

„Fidelity Investments“ nuomone, sulaukus pensijos derėtų savo sąskaitoje turėti tokią pinigų sumą, kuri būtų aštuonis kartus didesnė nei metinis taupančiojo darbo užmokestis.

„Fidelity Investments“ siūlo pradėti taupyti nuo pat pirmos karjeros dienos ir nuolatos išsikelti sau trumpalaikius tikslus, kurių įgyvendinimas padės pasiekti pagrindinį tikslą – sukaupti senatvei pakankamą pinigų kiekį.

Žinoma, tikrovėje retas jaunas darbuotojas gali sau leisti savarankiškai kaupti pensijai. Todėl naivu tikėtis, kad visi 25 metų jaunuoliai laisva valia dalį uždarbio, kurio neretai ir taip nepakanka patenkinti visiems norams bei troškimams, skirs investicijoms į saugią senatvę.

Be to, per viso gyvenimo karjerą dažnam tenka susidurti su vienokiomis ar kitokiomis pertraukomis ar atlyginimo sumažinimu. Todėl būtų sunku rekomenduoti konkrečią uždarbio dalį, kurią vertėtų atsidėti. Nereikia pamiršti infliacijos ir sutaupytus pinigus investuoti taip, kad ilguoju laikotarpiu santaupos neprarastų savo vertės.

Dažniausiai siūloma atsidėti 10 proc. nuo savo atlyginimo, deja, neretai žmonės apie pensiją susimąsto tik sulaukę 40 ar 50 metų, tad ši suma gali būti pernelyg maža. Vyresnio amžiaus žmonėms teks atidėti kur kas didesnę atlyginimo dalį.

Kitų manymu auksine taisykle turėtų būti 15 proc. Esą ši suma garantuos, kad po 40 metų jūsų pajamos sieks 75–85 proc. buvusio atlyginimo.

Problema ta, kad taupydami senatvei susiduriame su keliais klausimais į kuriuose niekas neturi ir neturės aiškių atsakymų. Kiek žmogus gyvens, kokia bus infliacija ir investicijų grąža?

Straipsnio puslapiai:

Close

Kokį automobilį pirkti: naują ar naudotą?

Nuosava transporto priemonė daugeliui asmenų bei šeimų yra tapusi neatsiejamu pirkiniu, palengvinančiu ir pagreitinančiu keliones iš vienos vietos į kitą.

Trijų valstybės įmonių iniciatyva steigiamas Transporto inovacijų centras

 2019 m. vasario 15-ąją Susisiekimo ministerijoje buvo pasirašyta sutartis ir memorandumas dėl Transporto inovacijų centro steigimo. Inovacijų centrą steigia 3 valstybės įmonės: „Lietuvos geležinkeliai“, „Kelių ...

Kaip pasirinkti pardavimų mokymų tiekėją?

Ne paslaptis, jog pardavėjų komanda generuoja didžiausias pajamas, išlaikančias visą organizaciją, todėl itin svarbu prisidėti prie šių žmonių žinių bagažo ir įgūdžių tobulinimo. Vienas iš veiksmingų būdų tai padaryti – investuoti į pardavimų komandos mokymus. Vis dėlto, ne visi pardavimų mokymai yra verti investicijų. Besirenkant mokymus ypatingai svarbu atkreipti dėmesį ne tik į jų turinį, ...

Planuojantiems pirkti būstą - paskola nekilnojamam turtui įsigyti

Nuosavo būsto, sodo namelio ar žemės sklypo įsigijimas kiekvienai šeimai suteikia ne tik džiaugsmo, bet ir nedidelio galvos skausmo, kadangi nekilnojamo turto pirkimas pareikalauja nemenkai atverti piniginę. Paskolų banko specialistų teigimu, dauguma žmonių, norinčių įsigyti nuosavą būstą, kreipiasi dėl finansavimo ir pildo paskolos gavimo paraišką internetu

Y karta: kuo skiriasi gimę devintajame ir dešimtajame dešimtmetyje?

Y kartos atstovai daro didelę įtaką darbo rinkai jau beveik 20 metų. Dabartiniai jauni suaugusieji atnešė daug naujovių į darbo procesų sritį ir neretai yra didelė mįslė darbdaviams ir žmogiškųjų išteklių specialistams. ...

Skandinavijoje madingas akcentas populiarėja ir Lietuvoje

Sostinėje, ant gyvenvietės „Lighthouse“ daugiabučių stogų, baigtos įrengti dvi aukščiausios Lietuvoje žaliuojančios terasos. Architektūros ekspertai sutaria, kad žaliuojančių stogų tendencija tiek ant horizontalių, tiek ant ...

Keliautojas Makalius: Naujuosius planuojantys užsienyje jau beveik pavėlavo

Artėjant didžiosioms metų šventėms klausimas „Kur švęsti Naujuosius?“ tampa ne vieno pokalbio tema. Keliautojas Rimvydas Širvinskas-Makalius teigia, kad nors lietuviai pradeda suprasti, jog geriausius pasiūlymus ...

9 patarimai, kaip žiemą komunaliniams mokesčiams išleisti mažiau

Norite sutaupyti vandens? Duše prauskitės su antrąja puse. Ne, tai ne pokštas – specialistai teigia, kad toks santykius gerinantis prausimosi būdas gali sutaupyti iki 50 proc. vandens. O kaip sunaudoti kuo mažiau elektros ...

Kaip per dieną atidaryti elektroninę parduotuvę?

Atidaryti elektroninę parduotuvę tampa vis paprasčiau: nebereikia ilgų ir sudėtingų procesų, samdyti brangiai kainuojančių programuotojų ar derėtis su bankais dėl apmokėjimo būdų. Visa tai galima atlikti vos per dieną. Pasakysite, kad tai ...

„Lidl“ pristato tarptautinį Kalėdų tyrimą: lietuviai norėtų šventę sutikti kaip popiežius

 Dienos trumpėja, oras darosi vis šaltesnis ir palengva pradedame jausti Kalėdų dvasią. Drauge su Kalėdų nuotaikomis artinasi ir galybė pasirengimo didžiausiai metų šventei darbų: organizavimas, apsipirkimas, dekoravimas, dovanų ...

 

 

Dienos klausimas

Ar planuojate įsigyti NT dar šiais metais?

 

Dienos citata

Įsivedus eurą nuo 2015 metų pradžios valstybės rinkliavos nedidės, o valstybė gali parodyti pavyzdį, kaip reikia elgtis perskaičiuojant kainas iš litų į eurus.

Finansų minsitras Rimantas Šadžius

Archyvas

Dienos skaičius

40 proc.

Tiek vidutinis kainų lygis Lietuvoje yra mažesnis nei ES vidurkis.

Archyvas