Kodėl Londono olimpinių žaidynių laukia visiškas fiasko (2)

(Puslapis 1 iš 2)


AFP/SCANPIX nuotr.

Ekonomika.lt

2012-07-24 20:05

Penktadienį oficialiai prasidės Londono vasaros olimpinės žaidynės. Ar miestui pavyks išvengti olimpinio prakeiksmo, klausia portalas „Business Insider“ ir netrukus pateikia savo išvadą – ne, nepavyks.

Tiesą sakant, jei per žaidynes neįvyks kažkoks stebuklas, Londono olimpinės žaidynės gali būti prisimintos kaip vienas iš labiausiai nepavykusių renginių per pastaruosius metus.

Portalas pateikia 43 priežastis dėl ko šių metų vasaros olimpiados laukia visiškas fiasko. Siūlome susipažinti ir įvertinti patiems.  

Scanpix

Barselona yra vienintelis miestas per pastaruosius 30 metų, kuris vienareikšmiškai sulaukė teigiamų pokyčių iš žaidynių – buvo perdarytas mieste esantis uostas.

Kai kuriais atvejais olimpinės žaidynės tiesiogiai siejamos su šalių ekonomikos žlugimu. Graikijai olimpinių žaidynių rengimas iš viso kainavo 11 mlrd. JAV dolerių, beveik du kartus daugiau nei buvo skaičiuojama. Dauguma žaidynėms pastatytų stadionų ir sporto arenų šiandien yra nenaudojami.

Scanpix

Londono olimpinių žaidynių rengimo galimybes įvertinti pasamdyti ekonomistai manė, kad tai yra prasta mintis. „Kiekybiškai nustatomi požymiai, reikalingi paremti kiekvieną numanomą naudą tokio masto renginiui, yra silpni“, - buvo rašoma ekonomistų pristatytame tyrime.

Nepaisant to, Britanijos vyriausybė nusprendė įtikinti Tarptautinį olimpinį komitetą (TOK). Vienam aukšto rango konsultantui už darbą buvo mokamas net 34 tūkst. JAV dolerių per mėnesį atlyginimas.

Kai TOK atstovai lankėsi Londone, Jungtinės Karalystės vyriausybės atstovai stebėjo jų judėjimą miesto gatvėmis per mieste įrengtas stebėjimo kameras ir kas kartą, kai to prireikdavo, įjungdavo žalius šviesoforo signalus.

Scanpix

Laimėjus teisę rengti olimpines žaidynes bendras jų biudžetas turėjo siekti 3,9 mlrd. JAV dolerių.

Tačiau netrukus sąnaudos smarkiai išaugo. Plaukimo baseinų centro „Aquatics Centre“ statybos turėjo kainuoti 118 mln. JAV dolerių, tačiau galiausiai už jį buvo paklota 434 mln. JAV dolerių.

Scanpix

Užterštų žemės plotų įsisavinimas Olimpinio parko statyboms turėjo kainuoti 1,6 mlrd. JAV dolerių, tačiau, spėjama, kad šį suma yra penkis kartus mažesnė.

Dar net neprasidėjus statyboms sąnaudos žaidynėms reikalingam nekilnojamajam turtui šoktelėjo iki 8 mlrd. JAV dolerių.

Manoma, kad Britanijos valdžia išleido 65 mln. JAV dolerių bilietams, skirtiems linksminti aukšto rango pareigūnus ir verslo lyderius.

Dabar kai kurie skeptikai mano, kad žaidynės gali kainuoti apie 19 mlrd. JAV dolerių. Mažiausiais skaičiavimais, išlaidos gali viršyti pradinį biudžetą 107 proc. Iš šios sumos TOK skirs vos 1,6 mlrd. JAV dolerių.

Scanpix

Nepaisant to Britanija turės laikytis tam tikrų TOK taisyklių. Pavyzdžiui, Londonas turi skirti 400 kilometrų eismo juostų išskirtinai sportininkams ir „Olimpinei šeimai“.

„Olimpinės šeimos“ nariai privalės turėti 500 jiems skirtų limuzinų.

Scanpix

Miestas taip pat turi rezervuoti (ir sumokėti už) 40 tūkst. viešbučių kambarių. 1,8 tūkst. keturių ir penkių žvaigždučių kambarių turės būti skirta TOK nariams.

TOK vadovas Jacques Rogge‘as neseniai save apibūdino kaip „darbo klasės“ atstovą. Anot jo, visos jam skirtos privilegijos yra būtinos, kad galėtų tinkamai atlikti savo pareigas.

Londonas taip pat turės atiduoti visas su žaidynėmis susietas intelektinės nuosavybės teises, tarp jų ir teisę į vardą „Londonas 2012“.

Scanpix

Įdomu tai, kad visur, kur tik kabės Olimpinė vėliava, ji privalės būti aukščiau nei Didžiosios Britanijos vėliava.

Siekiant užtikrinti visų šių taisyklių laikymąsi, mieste patruliuos specialioji policija, kuri galės skirti baudas iki 20 tūkst. svarų.

Dėl nuosavybės teisių pažeidimo į tyrimą netgi pateko Middletonų šeima.

Sunku patikėti, tačiau „McDonald‘s“ turi išskirtinę teisę pardavinėti keptas bulvytes Olimpiniame miestelyje.

Scanpix

Per Londono olimpines žaidynes apsaugai bus skirta ne ką mažiau įspūdinga suma – 1,6 mlrd. JAV dolerių. Vos kitą dieną po to, kai Britanija laimėjo teisę rengti olimpines žaidynes, per teroristinį išpuolį žuvo 52 žmonės.

Per visas žaidynes Britanijos sostinėje patruliuos 12 tūkst. policijos pareigūnų, kai kurie iš jų su savimi turės pusiau automatinius šaunamuosius ginklus. Aukšti pareigūnai perspėjo, kad danguje gali pasirodyti nepilotuojami lėktuvai su biologiniais ginklais. Saugumo pajėgos netgi įrengė raketas žemė-oras ant kai kurių gyvenamųjų namų. Pasirodė pranešimų, kad policija planuoja į pagalbą pasitelkti ir paslaptingą viršgarsinį ginklą.

Straipsnio puslapiai:

Close

Kokį automobilį pirkti: naują ar naudotą?

Nuosava transporto priemonė daugeliui asmenų bei šeimų yra tapusi neatsiejamu pirkiniu, palengvinančiu ir pagreitinančiu keliones iš vienos vietos į kitą.

Trijų valstybės įmonių iniciatyva steigiamas Transporto inovacijų centras

 2019 m. vasario 15-ąją Susisiekimo ministerijoje buvo pasirašyta sutartis ir memorandumas dėl Transporto inovacijų centro steigimo. Inovacijų centrą steigia 3 valstybės įmonės: „Lietuvos geležinkeliai“, „Kelių ...

Kaip pasirinkti pardavimų mokymų tiekėją?

Ne paslaptis, jog pardavėjų komanda generuoja didžiausias pajamas, išlaikančias visą organizaciją, todėl itin svarbu prisidėti prie šių žmonių žinių bagažo ir įgūdžių tobulinimo. Vienas iš veiksmingų būdų tai padaryti – investuoti į pardavimų komandos mokymus. Vis dėlto, ne visi pardavimų mokymai yra verti investicijų. Besirenkant mokymus ypatingai svarbu atkreipti dėmesį ne tik į jų turinį, ...

Planuojantiems pirkti būstą - paskola nekilnojamam turtui įsigyti

Nuosavo būsto, sodo namelio ar žemės sklypo įsigijimas kiekvienai šeimai suteikia ne tik džiaugsmo, bet ir nedidelio galvos skausmo, kadangi nekilnojamo turto pirkimas pareikalauja nemenkai atverti piniginę. Paskolų banko specialistų teigimu, dauguma žmonių, norinčių įsigyti nuosavą būstą, kreipiasi dėl finansavimo ir pildo paskolos gavimo paraišką internetu

Y karta: kuo skiriasi gimę devintajame ir dešimtajame dešimtmetyje?

Y kartos atstovai daro didelę įtaką darbo rinkai jau beveik 20 metų. Dabartiniai jauni suaugusieji atnešė daug naujovių į darbo procesų sritį ir neretai yra didelė mįslė darbdaviams ir žmogiškųjų išteklių specialistams. ...

Skandinavijoje madingas akcentas populiarėja ir Lietuvoje

Sostinėje, ant gyvenvietės „Lighthouse“ daugiabučių stogų, baigtos įrengti dvi aukščiausios Lietuvoje žaliuojančios terasos. Architektūros ekspertai sutaria, kad žaliuojančių stogų tendencija tiek ant horizontalių, tiek ant ...

Keliautojas Makalius: Naujuosius planuojantys užsienyje jau beveik pavėlavo

Artėjant didžiosioms metų šventėms klausimas „Kur švęsti Naujuosius?“ tampa ne vieno pokalbio tema. Keliautojas Rimvydas Širvinskas-Makalius teigia, kad nors lietuviai pradeda suprasti, jog geriausius pasiūlymus ...

9 patarimai, kaip žiemą komunaliniams mokesčiams išleisti mažiau

Norite sutaupyti vandens? Duše prauskitės su antrąja puse. Ne, tai ne pokštas – specialistai teigia, kad toks santykius gerinantis prausimosi būdas gali sutaupyti iki 50 proc. vandens. O kaip sunaudoti kuo mažiau elektros ...

Kaip per dieną atidaryti elektroninę parduotuvę?

Atidaryti elektroninę parduotuvę tampa vis paprasčiau: nebereikia ilgų ir sudėtingų procesų, samdyti brangiai kainuojančių programuotojų ar derėtis su bankais dėl apmokėjimo būdų. Visa tai galima atlikti vos per dieną. Pasakysite, kad tai ...

„Lidl“ pristato tarptautinį Kalėdų tyrimą: lietuviai norėtų šventę sutikti kaip popiežius

 Dienos trumpėja, oras darosi vis šaltesnis ir palengva pradedame jausti Kalėdų dvasią. Drauge su Kalėdų nuotaikomis artinasi ir galybė pasirengimo didžiausiai metų šventei darbų: organizavimas, apsipirkimas, dekoravimas, dovanų ...

 

 

Dienos klausimas

Ar planuojate įsigyti NT dar šiais metais?

 

Dienos citata

Įsivedus eurą nuo 2015 metų pradžios valstybės rinkliavos nedidės, o valstybė gali parodyti pavyzdį, kaip reikia elgtis perskaičiuojant kainas iš litų į eurus.

Finansų minsitras Rimantas Šadžius

Archyvas

Dienos skaičius

40 proc.

Tiek vidutinis kainų lygis Lietuvoje yra mažesnis nei ES vidurkis.

Archyvas