KT: R. Paksas neturi teisės dalyvauti Seimo rinkimuose (1)

(Puslapis 1 iš 2)


Eltos nuotr.

Atnaujinta:2012-09-05 10:44

Elta

2012-09-05 09:01

Konstitucinis Teismas (KT) trečiadienį paskelbė, kad Seimo rinkimų įstatymas, sudaręs sąlygas partijos Tvarka ir teisingumas pirmininkui, europarlamentarui Rolandui Paksui kandidatuoti Seimo rinkimuose, prieštarauja Konstitucijai.

(papildyta politikų ir ekspertų komentarais)

Seimo narių grupės prašymą išnagrinėti, ar atitinka Konstituciją neseniai parlamentarų priimta ir Prezidentės Dalios Grybauskaitės pasirašyta Seimo rinkimų įstatymo pataisa, KT priėmė gegužę. Pataisa leido per apkaltą pašalintiems pareigūnams jau po ketverių metų nuo pašalinimo vėl dalyvauti Seimo rinkimuose, nors pagal anksčiau galiojusią tvarką tokiems politikams tai buvo uždrausta iki gyvenimo pabaigos.

R. Paksas iš Prezidento pareigų buvo pašalintas 2004 m. Konstituciniam Teismui išaiškinus, kad jis šiurkščiai pažeidė Konstituciją ir sulaužė savo duotą priesaiką. Netrukus KT paskelbė, kad priesaiką sulaužęs žmogus daugiau gyvenime negali eiti pareigų, kuriose priesaika reikalinga.

Pernai Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) paskelbė, jog Lietuvoje taikomas draudimas apkaltos proceso tvarka nušalintam Prezidentui R. Paksui iki gyvos galvos dalyvauti Seimo rinkimuose yra neproporcingas ir neatitinka Europos žmogaus teisių ir laisvių apsaugos konvencijos protokolo straipsnio, užtikrinančio teisę į laisvus rinkimus.

Pasak Konstitucinio Teismo, tais atvejais, kuomet tarptautinė sutartis prieštarauja Konstitucijai, remtis reikia būtent Konstitucija, o ne sutartimi.

"Lietuvos teisinė sistema grindžiama tuo, kad Konstitucijai negali prieštarauti joks įstatymas, taip pat ir tarptautinės sutartys. Todėl Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimas negali būti pagrindu reinterpretuoti Konstitucijos nuostatas", - trečiadienį sakė KT pirmininkas Romualdas Kęstutis Urbaitis.

Konstitucinis Teismas taip pat pabrėžė, kad tarptautinių įsipareigojimų laikymasis yra Lietuvos valstybės teisinė tradicija, ir Lietuva, norėdama atitikti savanoriškai prisiimtus tarptautinius reikalavimus, turi suderinti savo teisinę sistemą su tarptautiniais įsipareigojimais.

"Atsižvelgiant į tai, kad Lietuvos teisinė sistema grindžiama Konstitucijos viršenybės principu, vienintelis būdas pašalinti nesuderinamumą yra priimti Konstitucijos pataisą ar pataisas", - sakė R. K. Urbaitis.

Be to, KT pabrėžė, kad Seimas neturi teisės priimti įstatymo, kuris prieštarauja Konstitucijai, o jei toks įstatymas priimamas, jis neturi galioti. Teismo teigimu, jei Seimas, nepakeitęs Konstitucijos, dar kartą bandytų įstatymu sudaryti R. Paksui galimybes dalyvauti rinkimuose, toks įstatymas negaliotų.

Parlamentaras socialdemokratas Vytenis Povilas Andriukaitis KT sprendimo teigė nevertinantis kaip pergalės, tačiau pripažino jo būtent tokio ir tikėjęsis.

"Manau, kad KT pasakė tai, kas buvo visiškai akivaizdu. Kai buvo paskelbtas EŽTT sprendimas, Vyriausybės sudarytos darbo grupės priėjo išvadą, kad reikia keisti Konstituciją, ir galimi trys jos keitimo variantai. Man labai gėda, kad Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas šitaip gėdingai pasielgė ir atmetė šiuos pasiūlymus. Man labai skaudu, kad Seime egzistuoja Konstitucijos nepaisymo praktika. Nebe pirmą kartą tenka susidurti su šiuo reiškiniu", - trečiadienį sakė V. Andriukaitis.

Jo teigimu, R. Paksas šiuo metu gali pretenduoti į pareigas, nesusijusias su priesaikos Lietuvos Respublikai davimu.

Laikėsi nuoseklios pozicijos

Konstitucinis Teismas laikėsi nuoseklios pozicijos, mano konstitucinės teisės specialistas, buvęs KT teisėjas, Mykolo Romerio universiteto profesorius Vytautas Sinkevičius.

"KT laikėsi nuoseklios pozicijos, jis pakartojo tai, ką kelis kartus buvo suformulavęs: asmenys, kurie sulaužė priesaiką, šiurkščiai pažeidė Konstituciją, niekada negali būti renkami Seimo nariu, Respublikos Prezidentu, negali būti teisėju ir negali eiti valstybės kontrolieriaus pareigų, t. y. negali eiti tų pareigų, kurias pradedant eiti reikia duoti Konstitucijoje numatytą priesaiką", - žurnalistams po KT išaiškinimo sakė V. Sinkevičius.

Pasak jo, Konstitucinis Teismas ne kartą anksčiau yra suformulavęs poziciją, kad, norint pakeisti situaciją, suderinti Konstituciją ir konvenciją, reikia keisti Konstituciją. V. Sinkevičiaus teigimu, Lietuva privalės suderinti Konstituciją su Europos žmogaus teisių konvencija.

"Lietuva vienaip ar kitaip privalės suderinti Konstituciją su konvencija. Kitaip tariant, privalės nustatyti tokį teisinį reguliavimą, pagal kurį praėjus tam tikram laikui asmuo, pašalintas iš pareigų, galės būti renkamas į tas pareigas, kurios susijusios su Konstitucijoje numatytos priesaikos davimu", - kalbėjo teisės ekspertas.

Straipsnio puslapiai:

Elta

Close

Kriminologas: ryšys tarp narkotikų vartojimo ir bausmės dydžio – „visiška nesąmonė“

 Beveik metus galiojant tvarkai, pagal kurią ir už nedidelį kanapių ar kitų narkotikų turėjimą gresia baudžiamoji atsakomybė, liberalai dar kartą siūlo kanapes dekriminalizuoti. Mokslininkams ir net sveikatos apsaugos ministrui šis ...

Baudomis apdalintos įmonės ribojusios galimybę gauti pigesnes dantų implantacijos paslaugas

 Konkurencijos taryba pripažino, kad Italijos bendrovė „Tecnoss Dental“ ir UAB „Implamedica“, susitarusios odontologijos klinikoms neparduoti implantacijai naudojamų regeneracijos produktų už mažesnes nei ...

Sostinėje – kartelis: vartotojai turėjo mokėti daugiau

 Konkurencijos taryba nustatė, kad dvylika sostinėje veikiančių proginių drabužių nuomos ir pardavimo salonų sudarė kartelį, kai susitarė taikyti vestuvinių suknelių matavimo mokestį ir kartu apsisprendė dėl jo dydžio. Už Konkurencijos ...

Koncernui „Achemos grupė“ skirta bauda

Konkurencijos taryba nusprendė, kad UAB koncernas „Achemos grupė“, įgijęs vienvaldę UAB „Jūros vartai“ ir AB „Klaipėdos laivų remontas“ kontrolę, įgyvendino koncentraciją, apie kurią nepranešė ...

Valstybinėje mokesčių inspekcijoje – nemalonus FNTT vizitas

Valstybinėje mokesčių inspekcijoje - labai nemaloni diena. Šioje įstaigoje trečiadienį Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) atliko kratą. Popiet pati VMI išplatino pranešimą, kuriame teigiama, kad krata atlikta dėl ...

Dėmesio! Plinta nauji apgaudinėjimo būdai

Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) nacionalinis elektroninių ryšių tinklų ir informacijos saugumo incidentų tyrimo padalinys (CERT-LT) informuoja, kad šiuo metu Lietuvoje plinta SMS pranešimai, kuriais ...

Prekių klastotės plinta kaip virusas

Kasmet Lietuvą pasiekia vis daugiau suklastotų prekių. Vien per praėjusius metus šalies muitinės pareigūnai sulaikė daugiau nei 4,9 milijono suklastotų prekių, o tai net 55 kartus daugiau nei 2015 metais. Apie suklastotas prekes ir ...

Tūkstančius lietuvių apgavęs kelionių organizatorius neišsisuko: byla – teisme

Keliones organizuojančios bendrovės „Fresh Travel“ vadovas prieš pat įmonei paskelbiant bankrotą sau ir kitiems asmenims išmokėjo beveik 70 tūkst. eurų, o kelionių paketus veik pusmetį įmonė pardavinėjo už savikainą ir dar ...

„Arvi“ byla: teisme įkūrėjas V. Kučinskas nepasirodė, dar viena įmonė – į ofšorą

Trečiadienį Kauno apygardos teismo posėdyje įpareigotas dalyvauti „Arvi“ įmonių grupės savininkas Vidmantas Kučinskas nepasirodė. Įmonių grupei atstovavo verslininko sūnus Justas Kučinskas. Iš vienu turtingiausių žmonių Lietuvoje ...

Bilietus į atšauktą „Karklės“ festivalį pirkę buriasi bendram ieškiniui

Praėjusį savaitgalį turėjęs vykti didžiausias muzikos festivalis „Karklės“ vis dar kelia daug klausimų. Dėl bankroto atšaukto renginio organizatoriai pažadėjo, kad visi bilietus įsigiję dalyviai galės atvykti į kitais metais ...

 

 

Dienos klausimas

Ar planuojate įsigyti NT dar šiais metais?

 

Dienos citata

Įsivedus eurą nuo 2015 metų pradžios valstybės rinkliavos nedidės, o valstybė gali parodyti pavyzdį, kaip reikia elgtis perskaičiuojant kainas iš litų į eurus.

Finansų minsitras Rimantas Šadžius

Archyvas

Dienos skaičius

40 proc.

Tiek vidutinis kainų lygis Lietuvoje yra mažesnis nei ES vidurkis.

Archyvas