Lyderystė sunkmečiu: rizikos, planai ir savitvarda


REUTERS/SCANPIX nuotr.

Daiva Bosienė / Verslas.in

2012-03-03 19:58

Lietuvos akcijų birža po truputį atsigauna, nedarbo lygis mažėja, o optimizmas ir lūkesčiai didėja. Tikėkimės, jog ekonomika stabilizuojasi.

Tačiau tikėtis neužtenka. Kaip sako kinų patarlė: „Tikėkis geriausio, ruoškis blogiausiam“. Tačiau ir pasiruošti nėra taip paprasta, nes sunku prognozuoti ateitį.

Vis dėlto, ruoštis reikia. Neturime krištolinio rutulio, tačiau turime tris prioritetinius patarimus lyderiams, kurie gali pagerinti savo vadovaujamos bendrovės klimatą.

Išsiaiškinkite didžiausias rizikas ir imkis veiksmų

Dabar. Įvardykite didžiausias kliūtis, su kuriomis gali tekti susidurti. Didžiulio kliento praradimas? Staigus pardavimų sumažėjimas? Prasta asmeninė sveikata?

Įsivaizduokite, kad šios problemos jau jus užklupo ir kaip su jomis kovosite. Nors planas ir neužtikrina sėkmingo problemų pašalinimo, tačiau padidina sėkmės tikimybę.

Sėkmės tikimybė išauga todėl, kad pradedate priimti veiksmingus sprendimus, pavyzdžiui, mažinti sąnaudas, kaupti grynuosius pajamų srautus, vėliau atsiskaitinėti su tiekėjais ir pan.

Taip pat atidžiai pamatuokite riziką, kurią prisiimate. Dažnai sunkmečio laikotarpiu lyderiai stengiasi laimėti nedaug, t.y. nestipriai sumažinti riziką – tai ir yra didžiausia rizika.

Atlikite nulinį planavimą

Kas duodavo pelną prieš penkis metus, šiandien gali duoti nuostolį. Pasaulis nuolat keičiasi (technologiškai, globaliai, ekonomiškai) ir jūs privalote prisitaikyti. Turite pažvelgti į savo verslą iš šono, naujai.

Ar jūsų strategija vis dar atrodo patraukliai? Ar vartotojų poreikiai nepasikeitę? Ar turite tinkamos kompetencijos darbuotojus, galinčius atlikti reikiamos kompetencijos darbus? Ar reikia keisti lyderystės stilių? Atsakymai į šiuos klausimus turėtų padėti nuspręsti ar būtina atnaujinti bendrovės strategiją.

Atsakyti į šiuos klausimus atrodo paprasta, bet iš tiesų taip nėra. Tai yra verslo esmė – patys svarbiausi sprendimai. Kai kurie lyderiai pernelyg emociškai prisirišę prie esamo verslo, tad pokyčių atsisako.

Jeigu atpažinote save, paprašykite 3-4 darbuotojų ar kolegų padaryti nulinio planavimo analizę. Tegul jie atsako į klausimą, ką darytų kitaip, jei tai būtų naujas verslas? Toks paprastas sprendimas dažnai suveikia.

Elkitės kaip lyderis

Išlikite emociškai ramus ir stabilus. Didžiausias galimas ekonominio sunkmečio nuostolis yra ne pinigų praradimas, o pasitikėjimo ir reputacijos praradimas. Kai viskas klostosi mums nepalankia linkme, puolame ieškoti kaltų ir prarandame savitvardą.

Sunkūs laikai pažadina baimę ir nesaugumą daugelyje mūsų. Tačiau viską nulemia ne aplinkybės, o tai, kaip į jas reaguojame. Pasiųskite žinutę savo darbuotojams apie tai, kas jūs esate, kokios jūsų vertybės ir kaip jie turėtų į viską reaguoti. Tai laikas, kai reikia perimti vairą į savo rankas ir žiūrėti pirmyn.

Ateinantys keleri metai gali būti puikus laikas galimybėms realizuoti, nors, reikia pripažinti, nežinomybė rinkoje – didžiulė. Jeigu susikoncentruosite ties rizikos valdymu, nuliniu planavimu bei būsite puikus pavyzdys, turite didelius šansus suklestėti ir po ekonominio sunkmečio tapti dar stipresniu.

- Daiva Bosienė

Close

Šeši ekspertų patarimai, kaip išsirinkti tinkamą praktikos vietą

 Kiekvienas studentas dar mokydamasis aukštojoje mokykloje turi šansą praktikos metu išbandyti save pirmoje profesinėje stotelėje. Tyrimai rodo, kad praktiką atlikę studentai turi tris kartus didesnę tikimybę gauti darbo ...

Darbo rinka ateityje: kokios savybės padės neužleisti vietos robotui?

Spartus technologijų progresas neatpažįstamai pakeitė ne tik mūsų kasdienį gyvenimą, bet ir darbo specifiką. Retas įsivaizduojame savo darbo dieną be kompiuterio ar išmanaus telefono, tačiau ateityje technologijų įtaka didės dar labiau. ...

Naujas darbo paieškų sezonas: senos viltys ir naujos bėdos

 Kartu su naujais mokslo metais prasidėjęs naujas darbuotojų ir darbų medžioklės sezonas atneša kozirių tiek darbdaviui, tiek darbuotojui, teigia specialistų paieškos portalas cvmarket.lt. „Kaip ir kasmet, rugsėjo pirmoji ...

Trys darbuotojų perdegimo požymiai – kaip to išvengti?

Įsibėgėjęs vasaros sezonas – tai ne tik metas, kai sulėtėja darbų tempas, bet ir išryškėja darbuotojų perdegimo požymiai. Sveikatos atžvilgiu vasarą energijos turėtų netrūkti – daugiau šviesių valandų, natūralių ...

Ekspertų patarimai: kaip netapti darbo įkaitu?

Kiekvienas, ėmęsis kurti verslą, galėtų patvirtinti, kad riba tarp nuosavo verslo ir asmeninio gyvenimo labai plona. Vis dėlto, specialistų teigimu, atskirti darbą ir asmeninį gyvenimą būtina. Norint kelti našumą, reikia išmokti ...

Pats sau bosas: svajonių profesija, tačiau ne visiems įkandama

Turbūt ne vienas norėtų keliauti, tačiau tuo pačiu metu ir dirbti mėgiamą darbą. Ypač apie tai svajoja jaunimas: laisvė, kūryba, kelionės. Vis dėlto, dirbti laisvai samdomą darbą (angl. freelanceris) gali būti itin sunku. Kelionių ...

Reikiamą darbuotoją darbdaviai vis dar gaudo ant tuščio kabliuko

„Visos socialinės garantijos“, „laiku mokamas atlyginimas“. Dažnas Lietuvos darbdavys, naršantis po vis labiau tuštėjančią darbo jėgos rinką, iki šiol tiki, kad tokie pasiūlymai padės ...

Prireikia vis daugiau darbuotojų: įvardijo, kurių trūksta labiausiai

Darbo rinka pirmąjį metų ketvirtį buvo itin aktyvi. Jos vis daugiau įmonių susiduria su darbuotojų trūkumu įrodo išaugęs darbo skelbimų skaičius. Skelbimų apie siūlomą darbą įdėta pirmąjį ketvirtį net 24 proc. daugiau, rodo portalo ...

Slaptųjų agentų darbą primenanti profesija: jų prisibijo ne vienas darbuotojas

Kaip dirba jų darbuotojai siekia išsiaiškinti ne tik privataus sektoriaus verslininkai, bet ir valstybės valdomos įmonės. Tam pasitelkiami „slaptieji pirkėjai“, kurių darbas kartais gali priminti filmo scenarijų. Kad ...

Ieškant darbo teks susidurti su vienu dažniausių reikalavimų

Ką išmoksi – ant pečių nenešiosi, byloja liaudies išmintis. Tai pasakytina ir apie užsienio kalbų mokėjimą – gebėjimas bendrauti kita kalba praverčia ne tik asmeniškai, keliaujant, susipažįstant su naujais ...

 

 

Dienos klausimas

Ar planuojate įsigyti NT dar šiais metais?

 

Dienos citata

Įsivedus eurą nuo 2015 metų pradžios valstybės rinkliavos nedidės, o valstybė gali parodyti pavyzdį, kaip reikia elgtis perskaičiuojant kainas iš litų į eurus.

Finansų minsitras Rimantas Šadžius

Archyvas

Dienos skaičius

40 proc.

Tiek vidutinis kainų lygis Lietuvoje yra mažesnis nei ES vidurkis.

Archyvas