Mafija kine – garantuotas uždarbis

(Puslapis 1 iš 2)


SCANPIX nuotr.

Ekonomika.lt

2010-12-21 18:40

Kino filmai apie mafiją – vieni populiariausių ir pelningiausių pramogų versle. Kodėl mes taip mylime ekranuose karaliaujančius žiaurius gangsterius?

Garbingi žudikai

Šeimos vertybės, itališka virtuvė, vyriška draugystė ir daug lavonų – tai patikrintas žiūrovų mėgstamo filmo apie mafiją receptas.

„Mano darbas – nuolatinis stresas“, – skundžiasi kelerius metus transliuoto JAV televizijos serialo „Sopranai. Mafijos kronika“ pagrindinis herojus Tonis Soprano, atliekų utilizavimo įmonės savininkas.

Nuolatiniai ginčai su bukais ir godžiais pavaldiniais, dėmesio stoka besiskundžianti žmona ir maištingi vaikai šį simpatišką keturiasdešimtmetį iš Naujojo Džersio (JAV) privertė lankytis pas psichoterapeutą.

Tonis myli gyvūnus, mėgsta gerai pavalgyti, mielai vaikšto po namus su chalatu ir šlepetėmis.

Bet šis, „sunkiai“ dirbantis šeimos žmogus, turi ir dar vieną etatą, jis – iš Italijos kilusių gangsterių mafijos šeimos krikštatėvis.

Hayso cenzūra

Serialas „Sopranai. Mafijos kronika“, kuris JAV televizijos stoties „HBO“ eteryje debiutavo prieš vienuolika metų, patiko visiems (išskyrus kai kuriuos italus). Jis net buvo pripažintas visų laikų geriausiu serialu.

Kaltinimai, kad draminis serialas pernelyg brutalus, trykšta seksu ir vulgaria herojų kalba bei propaguoja narkomaniją – „Sopranų“ autoriams bėdų nesukėlė.

Tiesa, kadaise nebuvo taip saldu. Kino kūrėjai išdrįstantys ekrane parodyti organizuotą nusikalstamumą patekdavo po masinės žiniasklaidos, bažnyčios, valstybinių institucijų ir visuomeninių organizacijų kritikos lavina.

Didžiausią visuomenės pasipiktinimą sukėlė 1932 metų Howardo Hawkso filmas „Žmogus su randu“, tapęs gangsterių kino klasika. Filmas paremtas tikrų mafiozų biografijomis, tarp jų ir Al Capones.

Tada vienus šokiravo rekordinis filme vaizduojamų „nužudytųjų“ (suskaičiuoti 48 lavonai) skaičius. Kitus papiktino, kad žudikai ir toliau gerai sutaria su „garbingais piliečiais“, pareigūnais ir politikais.

Ekranuose filmas pasirodė tik po gausių pataisymų. Į pavadinimą įtraukti žodžiai „visuomenės gėda“. Bet ir tokia pagražinta versija papiktino visuomenę.

Scenaristai per daug priartėjo prie tiesos, parodė socialines patologijas, kurias dar gerai prisimena Čikagos ir Niujorko gyventojai.

Galima pastebėti net pasityčiojimą (gal nenoromis) iš „amerikietiškosios svajonės“, t. y. iš Jungtinėse Valstijose paplitusio sėkmės kulto. Baisiausia, kad to siekiama žengiant per lavonus.

Skandalo pasekmės buvo ilgalaikės. Kino pramonė norėjo išvengti valstybinės cenzūros ir savanoriškai užsičiaupė įvesdama žymųjį Hayso cenzūros kodeksą.

Straipsnio puslapiai:

Close

„Sodra“ pristatė naujovę: jau galima sužinoti savo pensiją

„Sodra“ kiekvienam gyventojui asmeniškai parengė informaciją, kuri leis matyti, kokį stažą darbuotojas yra įgijęs ir kiek taškų sukaupęs, nuo kurių priklausys jo būsimos pensijos dydis. Kiekvienas dirbantysis, dar net ...

Pakibęs minimalios algos didinimo klausimas: ar tikrai 420 eurų sunaikintų verslus?

Kaip tik reikia tartis dėl minimalios algos, taip kyla ginčai. Darbuotojų atstovai nori daugiau, o darbdaviai teigia, kad bet koks padidinimas vers atleisti žmones, uždaryti verslus. Tokių ginčų apsuptyje vis dažniau eskaluojamas klausimas, ar ...

Nuo liepos – naujas mokestis turistams

Nuo kito mėnesio Vilniuje įsigalioja miesto tarybos sprendimas dėl turisto rinkliavos. Tkinama, kad nuo liepos 1-osios sostinėje apsistojusių turistų sumokama rinkliava padės miestui gerinti turizmo infrastruktūrą ir stiprinti Vilniaus tarptautinį ...

Sodybų tuštėjimo metas: kodėl lietuvių nebevilioja ant ežero kranto pūpsantys namai?

Nuosava sodyba, o jei dar ir ant ežero kranto – tikra lietuvio svajonė. Tačiau nekilnojamojo turto (NT) brokeriai pastebi, kad sodybas parduoti darosi vis sunkiau net ir ežeringuose bei vaizdinguose kraštuose. „Inreal“ ...

Nurodė 3 populiariausius mikrorajonus Vilniuje: butą parduos keliskart greičiau

Nekilnojamojo turto (NT) vystytojai telkiasi ties sostinės centru. Iš visų Vilniaus mikrorajonų didžiausio pasisekimo dabar sulaukia trys: Saltoniškės Žvėryne, Naujamiestis ir Šnipiškės. Būtent čia būstą lengviausia ...

Ginčuose išsigimstanti mokesčių reforma: nuo valdžios fokusų ekonomistams svyra rankos

Nežinia, ar valdančiųjų norui patvirtinti mokesčių ir pensijų reformas iki liepos 1 d. lemta išsipildyti – atskiros reformų dalys tapo aršių ginčų objektu Seimo komitetuose. Ir nors premjeras teigia, kad reformos nestringa, su ...

Po darbuotojų skundų prabilo „Achemos“ vadovybė: kreipėmės į premjerą ir ministrus

Darbuotojams pranešus apie planus piketuoti, AB „Achema“ kreipėsi į Premjerą Saulių Skvernelį, Ūkio, Energetikos, Finansų, Aplinkos ir Žemės ūkio ministerijas bei kitas atsakingas valstybines institucijas. „Achema“ ...

Šešios „Lidl“ parduotuvės vasarą dirbs ilgiau

Nuo pirmadienio, birželio 18 d., iki pat rugsėjo šešios „Lidl“ parduotuvės, esančios arti Lietuvos gyventojų pamėgtų kurortinių vietų ir kelionių krypčių, kasdien dirbs ilgiau nei įprastai – nuo 8 iki 23 val. Pagal ...

Perspėja emigravusius: dėl šio mokesčio gali tekti susimokėti tūkstantinę sumą

Iš Lietuvos į kitas Europos šalis emigravę lietuviai, sumanę apsidrausti sveikatą dviejose šalyse, patys sau gali paspęsti spąstus. Nekreipdami dėmesio į tai, kad mokėti privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas reikia tik ...

Ištyrė alkoholio vartojimą Lietuvoje: atskleidė, kaip atrodo girtaujantis asmuo

Vilniaus universiteto mokslininkai antrus metus iš eilės tiria alkoholio vartojimą Lietuvoje. Nors suvartojamo alkoholio kiekis mažėja, vis dar egzistuoja tam tikra grupelė žmonių, kurie išgeria net daugiau nei ketvirtadalį visų ...

 

 

Dienos klausimas

Ar planuojate įsigyti NT dar šiais metais?

 

Dienos citata

Įsivedus eurą nuo 2015 metų pradžios valstybės rinkliavos nedidės, o valstybė gali parodyti pavyzdį, kaip reikia elgtis perskaičiuojant kainas iš litų į eurus.

Finansų minsitras Rimantas Šadžius

Archyvas

Dienos skaičius

40 proc.

Tiek vidutinis kainų lygis Lietuvoje yra mažesnis nei ES vidurkis.

Archyvas