Mafija kine – garantuotas uždarbis

(Puslapis 1 iš 2)


SCANPIX nuotr.

Ekonomika.lt

2010-12-21 18:40

Kino filmai apie mafiją – vieni populiariausių ir pelningiausių pramogų versle. Kodėl mes taip mylime ekranuose karaliaujančius žiaurius gangsterius?

Garbingi žudikai

Šeimos vertybės, itališka virtuvė, vyriška draugystė ir daug lavonų – tai patikrintas žiūrovų mėgstamo filmo apie mafiją receptas.

„Mano darbas – nuolatinis stresas“, – skundžiasi kelerius metus transliuoto JAV televizijos serialo „Sopranai. Mafijos kronika“ pagrindinis herojus Tonis Soprano, atliekų utilizavimo įmonės savininkas.

Nuolatiniai ginčai su bukais ir godžiais pavaldiniais, dėmesio stoka besiskundžianti žmona ir maištingi vaikai šį simpatišką keturiasdešimtmetį iš Naujojo Džersio (JAV) privertė lankytis pas psichoterapeutą.

Tonis myli gyvūnus, mėgsta gerai pavalgyti, mielai vaikšto po namus su chalatu ir šlepetėmis.

Bet šis, „sunkiai“ dirbantis šeimos žmogus, turi ir dar vieną etatą, jis – iš Italijos kilusių gangsterių mafijos šeimos krikštatėvis.

Hayso cenzūra

Serialas „Sopranai. Mafijos kronika“, kuris JAV televizijos stoties „HBO“ eteryje debiutavo prieš vienuolika metų, patiko visiems (išskyrus kai kuriuos italus). Jis net buvo pripažintas visų laikų geriausiu serialu.

Kaltinimai, kad draminis serialas pernelyg brutalus, trykšta seksu ir vulgaria herojų kalba bei propaguoja narkomaniją – „Sopranų“ autoriams bėdų nesukėlė.

Tiesa, kadaise nebuvo taip saldu. Kino kūrėjai išdrįstantys ekrane parodyti organizuotą nusikalstamumą patekdavo po masinės žiniasklaidos, bažnyčios, valstybinių institucijų ir visuomeninių organizacijų kritikos lavina.

Didžiausią visuomenės pasipiktinimą sukėlė 1932 metų Howardo Hawkso filmas „Žmogus su randu“, tapęs gangsterių kino klasika. Filmas paremtas tikrų mafiozų biografijomis, tarp jų ir Al Capones.

Tada vienus šokiravo rekordinis filme vaizduojamų „nužudytųjų“ (suskaičiuoti 48 lavonai) skaičius. Kitus papiktino, kad žudikai ir toliau gerai sutaria su „garbingais piliečiais“, pareigūnais ir politikais.

Ekranuose filmas pasirodė tik po gausių pataisymų. Į pavadinimą įtraukti žodžiai „visuomenės gėda“. Bet ir tokia pagražinta versija papiktino visuomenę.

Scenaristai per daug priartėjo prie tiesos, parodė socialines patologijas, kurias dar gerai prisimena Čikagos ir Niujorko gyventojai.

Galima pastebėti net pasityčiojimą (gal nenoromis) iš „amerikietiškosios svajonės“, t. y. iš Jungtinėse Valstijose paplitusio sėkmės kulto. Baisiausia, kad to siekiama žengiant per lavonus.

Skandalo pasekmės buvo ilgalaikės. Kino pramonė norėjo išvengti valstybinės cenzūros ir savanoriškai užsičiaupė įvesdama žymųjį Hayso cenzūros kodeksą.

Straipsnio puslapiai:

Close

Šventiniam apsipirkimui artėjant: kuris prekybos tinklas siūlo pigiausias prekes?

 Įpusėjus gruodžiui ir laukiant Kalėdų bei Naujųjų, pirkėjai ima ruoštis didžiajam šventiniam apsipirkimui. Savo ruožtu prekybos tinklai vilioja pirkėjus įvairiomis kalėdinėmis nuolaidomis ir siūlo kuo įvairesnį prekių ...

Kalėdos gali apkarsti: išvydusi žaislų kainas mama net žagtelėjo

 Iki žiemos švenčių liko dvi savaitės. Prekybos centrai - sausakimši pirkėjų. Tačiau šie išvydę kainas net žagteli. Sparčiai auga maisto produktų, avalybės, rūbų, o žaislų kainos jau katastrofiškai didelės. ...

Darbdavių pečius užgriuvo „Sodros“ našta: teks atleisti darbuotojus ir kelti kainas

 Seimo sprendimas nustatyti socialinio draudimo įmokų „grindis“ ne juokais sukėlė sumaištį tarp darbdavių. Nors darbuotojas dirbs ir ne pilnu etatu, „Sodrai“ įmokas už jį reikės mokėti nuo minimalios mėnesio ...

Kiti metai taromatų sistemoje: ar pasikeitę tarifai nuguls į produktų kainą?

 Prieš mažiau nei dvejus metus Lietuvoje startavusi taromatų sistema jau pasiekė 2020 metams iškeltus tikslus. Naujus metus ruošiamasi pasitikti su naujais tarifais gėrimų gamintojams bei importuotojams. VšĮ ...

Pasaulio pabaiga Lietuvai 2000-aisiais neatėjo, bet ar neateis ji 2020-aisiais?

 Skeptikai Lietuvai eilinę pasaulio pabaigą prognozuoja po 2020-ųjų, kai baigsis ES parama. Kad šis scenarijus neišsipildytų, būtina ruoštis jau dabar, sako banko „Luminor“ analitikai. Tačiau trumpojo ...

Pasiūlė, kaip ištraukti žmones iš šešėlinės nuomos, o tuo pačiu galėtų mažėti ir kaina

 Nuomos rinka Lietuvoje ir toliau klesti – nerasdami, kur investuoti lietuviai perka nekilnojamąjį turtą ir jį nuomoja. Tačiau ne vienas pasirenka tai daryti šešėlyje. NT ekspertai turi paisūlymų, kaip galėtų mažėti tiek ...

Turtingiausių Lietuvos moterų TOP 20. Kas paveldėjo, o kas užsidirbo?

Nors Lietuvoje skaičiuojama 500 žmonių, kurių turtas viršija 2,1 mln. eurų, iš jų moterų – tik 81. O ir pažiūrėjus į turtingiausiųjų moterų dvidešimtuką matyti, kad dauguma jų – paveldėtojos arba bendraakcininkės. ...

Į Lietuvos turtingiausiųjų sąrašą patekusiųjų naujokų TOP

 Žurnalas „TOP 500” skelbiantis turtingiausius Lietuvos žmones šiais metais įtraukė 36 naujokus. Naujienų portalas tv3.lt pateikia turtingiausiųjų naujokų dešimtuką. Žurnale skaičiuojama, kad bendras 500 ...

Tiksintis laikas: kada Vilniuje teks griauti senuosius namus?

Vilnius – besiplečiantis miestas galintis pasigirti tuo, kad gyventojų skaičius čia nemažėja. Tačiau jau dabar gatves sustingdo kamščiai, tad ar yra dar galimybių šiam miestui plėstis centre, o ne užmiestyje? Analitikai ...

Lietuvos bankas praneša apie grėsmes NT rinkoje: didesni mokesčiai ir spekuliantų stebėsena

Ilgą laiką stabiliai vertinta nekilnojamojo turto rinka Lietuvoje pradeda neraminti. Kaip praneša Lietuvos bankas, nors naujausi nekilnojamojo turto (NT) kainų lūkesčiai pastaruoju metu yra atsargesni, rinka kaista tiek nuo antrinio būsto ...

 

 

Dienos klausimas

Ar planuojate įsigyti NT dar šiais metais?

 

Dienos citata

Įsivedus eurą nuo 2015 metų pradžios valstybės rinkliavos nedidės, o valstybė gali parodyti pavyzdį, kaip reikia elgtis perskaičiuojant kainas iš litų į eurus.

Finansų minsitras Rimantas Šadžius

Archyvas

Dienos skaičius

40 proc.

Tiek vidutinis kainų lygis Lietuvoje yra mažesnis nei ES vidurkis.

Archyvas