Mafija kine – garantuotas uždarbis

(Puslapis 1 iš 2)


SCANPIX nuotr.

Ekonomika.lt

2010-12-21 18:40

Kino filmai apie mafiją – vieni populiariausių ir pelningiausių pramogų versle. Kodėl mes taip mylime ekranuose karaliaujančius žiaurius gangsterius?

Garbingi žudikai

Šeimos vertybės, itališka virtuvė, vyriška draugystė ir daug lavonų – tai patikrintas žiūrovų mėgstamo filmo apie mafiją receptas.

„Mano darbas – nuolatinis stresas“, – skundžiasi kelerius metus transliuoto JAV televizijos serialo „Sopranai. Mafijos kronika“ pagrindinis herojus Tonis Soprano, atliekų utilizavimo įmonės savininkas.

Nuolatiniai ginčai su bukais ir godžiais pavaldiniais, dėmesio stoka besiskundžianti žmona ir maištingi vaikai šį simpatišką keturiasdešimtmetį iš Naujojo Džersio (JAV) privertė lankytis pas psichoterapeutą.

Tonis myli gyvūnus, mėgsta gerai pavalgyti, mielai vaikšto po namus su chalatu ir šlepetėmis.

Bet šis, „sunkiai“ dirbantis šeimos žmogus, turi ir dar vieną etatą, jis – iš Italijos kilusių gangsterių mafijos šeimos krikštatėvis.

Hayso cenzūra

Serialas „Sopranai. Mafijos kronika“, kuris JAV televizijos stoties „HBO“ eteryje debiutavo prieš vienuolika metų, patiko visiems (išskyrus kai kuriuos italus). Jis net buvo pripažintas visų laikų geriausiu serialu.

Kaltinimai, kad draminis serialas pernelyg brutalus, trykšta seksu ir vulgaria herojų kalba bei propaguoja narkomaniją – „Sopranų“ autoriams bėdų nesukėlė.

Tiesa, kadaise nebuvo taip saldu. Kino kūrėjai išdrįstantys ekrane parodyti organizuotą nusikalstamumą patekdavo po masinės žiniasklaidos, bažnyčios, valstybinių institucijų ir visuomeninių organizacijų kritikos lavina.

Didžiausią visuomenės pasipiktinimą sukėlė 1932 metų Howardo Hawkso filmas „Žmogus su randu“, tapęs gangsterių kino klasika. Filmas paremtas tikrų mafiozų biografijomis, tarp jų ir Al Capones.

Tada vienus šokiravo rekordinis filme vaizduojamų „nužudytųjų“ (suskaičiuoti 48 lavonai) skaičius. Kitus papiktino, kad žudikai ir toliau gerai sutaria su „garbingais piliečiais“, pareigūnais ir politikais.

Ekranuose filmas pasirodė tik po gausių pataisymų. Į pavadinimą įtraukti žodžiai „visuomenės gėda“. Bet ir tokia pagražinta versija papiktino visuomenę.

Scenaristai per daug priartėjo prie tiesos, parodė socialines patologijas, kurias dar gerai prisimena Čikagos ir Niujorko gyventojai.

Galima pastebėti net pasityčiojimą (gal nenoromis) iš „amerikietiškosios svajonės“, t. y. iš Jungtinėse Valstijose paplitusio sėkmės kulto. Baisiausia, kad to siekiama žengiant per lavonus.

Skandalo pasekmės buvo ilgalaikės. Kino pramonė norėjo išvengti valstybinės cenzūros ir savanoriškai užsičiaupė įvesdama žymųjį Hayso cenzūros kodeksą.

Straipsnio puslapiai:

Close

PVM klystkeliai: (ne)įmanomos lengvatos, arba kodėl negrąžinimas 18 proc. PVM tarifas?

Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifas kiekvienais metais sukelia diskusijas ne tik visuomenėje, bet ir tarp pačių politikų. Štai naujasis siūlymas įvesti lengvatinį PVM maisto produktams ir gėrimams įplieskia ir pokalbius apie bendrojo ...

„Ikea“ skubiai iš prekybos pašalina vieną prekių: lietuviai jau spėjo įsigyti

„Ikea“ praneša, kad imasi atsargumo priemonių ir išima iš prekybos zefyrinius saldainius „Godis Påskkyckling“ (100 g) dėl gamybos vietoje aptiktų pelių pėdsakų. „Maisto sauga yra vienas ...

Per 2 metus Lietuvos gyventojai uždirbo milijoną eurų

2 metai ir 2 savaitės – tiek laiko prireikė šalies gyventojams, kad surinktų ir Užstato sistemos administratoriui (USAD) perduotų 1 mlrd. užstato sistemoje dalyvaujančių plastikinių, stiklinių bei skardinių pakuočių. O kiekviena ...

Paskelbtos (ne) punktualiausios oro linijos pasaulyje

Net penktadalis pernai Europoje įvykusių skrydžių vėlavo arba buvo atšaukti. Tokią informaciją skelbia tarptautinė skrydžių statistikos agentūra „OAG“, išrikiavusi punktualiausias 2017 m. oro linijas. Net 90 proc. skrydžių ...

Brangs lietuvių dažnai perkamas produktas

Lietuvoje vištienos populiarumas pastaruosius metus sparčiai auga, tačiau teigiama, kad kaina nekinta. Skaičiuojama, kad per metus vienas lietuvis vidutiniškai jos suvartoja apie 30 kg. Lietuvos paukštininkystės asociacija ...

Klaipėdoje atidaroma viena galingiausių Baltijos šalyse kriptovaliutų kasyklų

Nuo vasario 21 d. Klaipėdoje pradeda veikti viena galingiausių Baltijos šalyse kriptovaliutų kasykla. Jos paslaugomis kviečiami pasinaudoti visi besidomintys naujųjų valiutų suteikiamomis perspektyvomis ir galimybe sulaukti finansinės ...

Didžiausias Lenkijos kelionių organizatorius žengė į Lietuvą: paviešinti pasiūlymai

Į Lietuvą žengė didžiausią rinkos dalį Lenkijoje atsiriekiantis kelionių organizatorius „Itaka“. Siūlydamas daugybę krypčių ir įvairiausių pasiūlymų jis turėtų itin suintensyvinti konkurenciją. Tiesa, kainomis konkuruoti ...

Valstiečių siūloma lengvata automobiliams sukėlė prieštaringą reakciją: jau geriau apmokestinti visus

Priemonių, kaip kovoti su klimato kaita ir aplinkos tarša ieško daugybė šalių. Ne išimtis ir Lietuva. Štai Seime užgimė pasiūlymas, kuriuo būtų skatinama įsigyti ekologiškesnius automobilius, tačiau ...

Smūgis emigrantams: pamirškite apie nuosavą būstą tėvynėje

Praėjo kiek daugiau nei pusmetis, kai šalies bankai nebeišduoda paskolų užsienyje dirbantiems lietuviams, kurie pajamas gauna ne eurais. Nekilnojamojo turto specialistai sako, jog šie pokyčiai skaudžiausi dirbantiems Anglijoje, ...

Verslininkų „skausmai“ rajonuose: valdžios priimti sprendimai verčia užsidarinėti

Padidinta minimali mėnesio alga (MMA) daugiausia neramina smulkius rajonų verslininkus. Tačiau šiais metais suktis teko ne tik dėl padidintos MMA iki 400 Eur, bet ir nustatytų „Sodros“ grindų – net uždirbant mažiau nei MMA, ...

 

 

Dienos klausimas

Ar planuojate įsigyti NT dar šiais metais?

 

Dienos citata

Įsivedus eurą nuo 2015 metų pradžios valstybės rinkliavos nedidės, o valstybė gali parodyti pavyzdį, kaip reikia elgtis perskaičiuojant kainas iš litų į eurus.

Finansų minsitras Rimantas Šadžius

Archyvas

Dienos skaičius

40 proc.

Tiek vidutinis kainų lygis Lietuvoje yra mažesnis nei ES vidurkis.

Archyvas