Meras – kiemsargių guru (3)


Gretos Dičiūnaitės pieš.

Eugenija Grižibauskienė / Ekonomika.lt

2011-08-21 14:34

Vilniaus meras, per savivaldos rinkimų kampaniją pasėjęs pažadą per dešimtmetį pasiekti, kad statistinė vilniečių alga išaugtų iki 6,4 tūkst. litų, imasi veiksmų.

Pirmiausia geroji žinia skrieja Vilniaus bėdžiams, beviltiškai ieškantiems darbo ir geriausiu atveju įsidarbinusiems kiemsargiais. Nuo šiol jie turi viltį uždirbti kaip civilizuoti žmonės – pusantro tūkstančio litų ant popieriaus.Tai viešai pažadėjo Artūras Zuokas.

Pastaruoju metu reklamines, pasaulio auditoriją drebinančias akcijas pamėgęs miesto vadas (kone kaip pliką užpakalį parodęs Bogotos Mockus) padarė dar vieną viešą pareiškimą. Socialiai atsakingą.

Nutarė reikalauti, kad miesto viešųjų pirkimų konkursuose dalyvauti norinčios įmonės savo darbuotojams mokėtų bent jau miesto vidurkį atitinkančias algas. Tokia tvarka, arba mero reikalavimas, įsigalios jau nuo rugsėjo 1 d.

Merą, matyt, traumavo informacija, kad beveik 85 tūkst. vilniečių per mėnesį uždirba iki 800 litų. Jis buvo nustebęs, kad miestą tvarkantiems kiemsargiams ligi šiol mokėta 450 litų iki mokesčių. O miesto gyventojų atlyginimų vidurkis – daugiau nei trissyk didesnis.

Anot mero, vertinant viešųjų pirkimų pasiūlymus, bus atsižvelgiama į konkrečių ūkio šakų atlyginimo vidurkį Vilniaus mieste. O jis, Statistikos departamento duomenimis, siekia apie 2,4 tūkst. litų iki mokesčių arba kiek daugiau nei 1,85 tūkst. litų į rankas.

Meras mėgsta išlygas, todėl viešųjų pirkimų reikalavimuose bus įvesta ir 10 proc. paklaida, t. y. kartelę peršoks tos įmonės, kurios sutarties vykdymo metu darbuotojams mokės bent 90 proc. vidutinės savo sektoriaus algos.

A. Zuoko žodžiais, jei įmonės nesilaikys šio įsipareigojimo, savivaldybei bus motyvas vienašališkai nutraukti sudarytas sutartis.

Kalbant apie miesto valomąją jėgą – kiemsargius, A. Zuoko sprendimu, konkursus laimėjusios įmonės privalės įsipareigoti, kad kiemsargis uždirbtų ne mažiau kaip 1 500 Lt „popieriuje“.

Deja, džiaugtis tokiu miesto šefo sprendimu galės ne visi. Sutartiniai reikalavimai bus suformuluoti taip, kad būtų skaičiuojami tik eilinių įmonių darbuotojų atlyginimai.

Taigi direktorių ir panašių privilegijuotųjų algų išpūtimas, taip keliant ir bendrą vidurkį, verslininkams esą nepadės apeiti šio reikalavimo. Žodžiu, galima prognozuoti, kad dalis aukštesniosios grandies darbuotojų nori nenori atlyginimais susilygins su kiemsargiais.

Meras teigia dviračio nenorįs išrasti, nes jis jau išrastas kitose valstybėse ir savivaldybėse. Tik ne Lietuvoje. Ir ar nenutiks, kad visos šalies kiemsargiai pavydės ir ims reikalauti tokių pačių sąlygų. Arba plūsters į sostinę? Vilniui tai kas, atsiras konkurencija, bus švaru kaip niekad. Tik ką darys kitos savivaldybės, neturinčios tokių idėjų generatorių ar stokojančios meilės paprastam žmogui?

Valstybė neturėtų eksploatuoti darbo žmogaus, įsitikinęs į populizmo viršūnę visais įmanomais būdais bandantis užsiropšti sostinės vadas. Gal šie žodžiai pasieks ir Dievo ausį?

- Eugenija Grižibauskienė

Close

Aistė Čepukaitė. Biudžetas: neišnaudotos galimybės

Kitų metų biudžete finansinėmis problemomis lieka deficitas, išlaidų ribojimo taisyklių apėjimas, skola. O kas liūdniausia, kad, nors ekonomikos augimas – idealus metas esminėms reformoms, mokesčių naštos lengvinimui – to iš esmės nėra daroma.

Antanas Sagatauskas. Kodėl bankas turi klausimų apie jūsų verslą?

Pastaraisiais metais pasaulio valstybės nuolat ieško veiksmingų būdų kovai su organizuotu nusikalstamumu ir terorizmo grėsmėmis. Nusikaltėliai tobulina savo veiklos metodus ieškodami saugumo spragų, todėl į kovą su šiomis grėsmėmis netiesiogiai įtraukiama vis didesnė verslo bendruomenės dalis, kuriai šiandien keliami didesni skaidrumo reikalavimai.

Eglė Džiugytė. Žaidimų teorija, JAV ir Šiaurės Korėja

Dvidešimt pirmas amžius – kibernetinės erdvės klestėjimo laikai, todėl kartais gali būti keista girdėti pranešimus apie fizinius karinius konfliktus ar šalių įsiveržimus į svetimas teritorijas. Nuo 2006 metų tokių konfliktų buvo ne vienas: Izraelis ir Libanas, Etiopija ir Somalis, JAV ir Irakas, nesutarimai tarp Indijos ir Pakistano, Irano ir Saudo Arabijos, Kinijos ir visų jos kaimynių.

Nerijus Mačiulis. Mūsų ydos, pelniusios tris Nobelio premijas

Jau trečią kartą per pastaruosius 15 metų Nobelio ekonomikos premija, kuri oficialiai vadinama Švedijos centrinio banko premija Alfredui Nobeliui atminti, yra skiriama ekonomistui, tyrinėjusiam žmonių neracionalumą ir jų finansines klaidas. Kodėl šie tyrimai tokie svarbūs, ką jie rodo ir ko iš jų galima pasimokyti?

Rūta Vainienė. Pajamų nelygybė – Trojos arklys

  Kaip teisingai sakoma: nauja - tai gerai užmiršta sena. Tuo mums leido įsitikinti Lietuvos bankas, praėjusią savaitę „iš naujo“ atradęs, kad skiriasi Lietuvos žmonių pajamos. Skiriasi atskiruose regionuose, skiriasi ...

Indrė Genytė-Pikčienė. Kainų augimo pasiutpolkė didina tempą

Įsibėgėjusi infliacija Lietuvoje neslopsta, bet didina pagreitį. Statistikos departamento duomenimis, vartotojų kainos per metus išaugo 4,8 proc., palyginti su rugpjūčio mėnesiu vartotojų kainų augimas paspartėjo 0,4 proc. punkto. Pagal ...

Laura Galdikienė. Žemiausiai kabėję vaisiai nuskinti – ką darysime toliau?

 Per pastaruosius du dešimtmečius Lietuva pasiekė įspūdingą progresą. Jei 1996 metais šalies BVP vienam gyventojui pagal perkamosios galios paritetą siekė tik 37 proc. ES vidurkio, tai 2016 metais jis siekė jau net 75 proc. ES ...

Rokas Grajauskas. Kaip sustiprinti viduriniąją klasę Lietuvoje?

 Vidurinioji klasė Lietuvoje – viena mažiausių Europoje. Mūsų šalyje jai priklauso vos daugiau nei trečdalis namų ūkių. Pastaruoju metu pagrindinis valdančiųjų dėmesys buvo nukreiptas į mažiausias pajamas gaunančiųjų padėties ...

Žilvinas Šilėnas. Europa nubaudė geležinkelius. Kas toliau?

Europos Komisija (EK) nubaudė „Lietuvos geležinkelius“ už konkurencijos apribojimą – geležinkelio ruožo į Latviją išardymą. Šis sprendimas ypač svarbus simboline prasme. Europa signalizuoja, kad valdžiai ar net jos ...

Ieva Valeškaitė. Visuotinis turto deklaravimas – ar reikia dar vieno galvos skausmo?

 Gal esate vienas tų, kurie kasmet pusę dienos praleidžia eilėje laukdami, kol kartu su mokesčių konsultanto pagalba galės pateikti gyventojų pajamų mokesčio deklaraciją? Gal deklaruojate pats, bet paskambinę pusvalandį klausotės saksofono ...

 

 

Dienos klausimas

Ar planuojate įsigyti NT dar šiais metais?

 

Dienos citata

Įsivedus eurą nuo 2015 metų pradžios valstybės rinkliavos nedidės, o valstybė gali parodyti pavyzdį, kaip reikia elgtis perskaičiuojant kainas iš litų į eurus.

Finansų minsitras Rimantas Šadžius

Archyvas

Dienos skaičius

40 proc.

Tiek vidutinis kainų lygis Lietuvoje yra mažesnis nei ES vidurkis.

Archyvas