Minimalus užmokestis padidins nedarbą?
(Puslapis 1 iš 3)

REUTERS/SCANPIX nuotr.
2010-10-27 12:01
Nori keisti
Vyriausybės sudarytos darbo grupės išvados, kad minimalų atlyginimą Lietuvoje reikia didinti iki 900 ar 1000 litų, sukėlė skirtingas reakcijas. Dabar tokia alga yra 800 litų.
Verslininkai ir bankininkai teigia, kad įmonės, užuot mokėjusios didesnius atlyginimus, dėl padidėsiančios mokesčių naštos gali pradėti atleisti darbuotojus.
Kad atlyginimus reikia kelti, pritaria profesinės sąjungos, tačiau socialinę paramą skirstantys specialistai tvirtina, kad iš pašalpų gyvenantys asmenys dirbtų tik tada, jei minimali alga būtų kur kas didesnė arba ilgai likti be darbo jiems neapsimokėtų.
Valstybė bedarbiams yra sudariusi sąlygas, kai gauti pašalpas naudingiau, nei dirbti už minimalų atlyginimą.
Darbo grupės išvadose siūloma šiek tiek sumažinti ir minimalaus atlyginimo apmokestinimą, o po trejų metų išmokų pradėti mažinti socialinę pašalpą darbingiems žmonėms. Po penkerių metų ją visai nutraukti.
Pageidauja didesnio užmokesčio
„Esame už tai, kad būtų mokamas didesnis minimalus atlyginimas. Gyvenimas, paslaugos, produktai brangsta, o užmokestis už darbą senokai nekito. Niekur netenka girdėti, kad darbdaviai planuotų didinti algą. Galbūt kalta ekonominė krizė, bet kai kurie darbdaviai ja dangstosi“, – minimalaus darbo užmokesčio didinimo idėjai pritarė Panevėžio profesinių sąjungų koordinacinės tarybos pirmininkė Birutė Čepienė.
Profesinių sąjungų atstovė teigė, kad Panevėžyje, palyginti su kitais Lietuvos didmiesčiais, – didžiausias nedarbas. Todėl minimalaus atlyginimo padidinimas itin aktualus, nes daugelis miesto darbdavių savo darbuotojams moka mažiausią algą.
„Panevėžys iš kitų miestų išsiskiria savo darbo rinka. Mažai kur siūlomas atlyginimas didesnis nei minimalus. Kai kurie panevėžiečiai emigravo, o didžioji dalis likusiųjų uždirba minimalius atlyginimus. Pramonės mieste nebėra, liko tik paslaugos“, – situaciją apibūdino B.Čepienė.
Tačiau profesinių sąjungų atstovė baiminosi, kad toks sprendimas gali turėti ir neigiamų pasekmių – verslininkai miesto įmonėse ims mažinti darbuotojų skaičių.
Apsunkintų konkurenciją
Verslininkai teigia, kad minimalaus atlyginimo didinimas šiuo metu, kai ekonomikos sunkmetis dar nepasibaigė, jiems būtų nenaudingas ir ne laiku.
„Gerai būtų, kad atlyginimai būtų didesni. Bet ar tam tinkamas laikas? Pakėlus algą, padidės išlaidos. Pirmiausia padidėtų nekvalifikuotų darbuotojų atlyginimai. Kvalifikuotiesiems jie išliktų nepakitę. Atlyginimai didės žmonių grupei, kurie dirba mažai kvalifikuotus darbus. Padidinus atlyginimus, įmonės bandytų verstis mažindamos darbuotojų skaičių ar kitais būdais. Kai nesame išlipę iš ekonominės krizės, tai būtų neigiamas žingsnis. Pati didžiausia našta tektų verslininkams, nes jie turėtų padengti išlaidas“, – komentavo Panevėžio prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas bei „Lietkabelio“ gamyklos direktorius Sigitas Gailiūnas. Verslininkas tikino, kad sunkmečiu, norint konkuruoti su užsienio bendrovėmis ir padidinti eksportą, reikia mažinti sąnaudas, o minimalaus atlyginimo padidinimas taptų atvirkštiniu reiškiniu.
- Mantas Tomkūnas