Monopolininkai švaisto – vartotojai moka
(Puslapis 1 iš 3)

Roberto Riabovo (Fotodiena) nuotr.
Atnaujinta:2019-02-23 03:45
2010-09-29 06:59
Daugelio šalies savivaldybių vandens tiekimo įmonių vadovai nuolat kalba apie būtinybę didinti šalto vandens ir nuotekų mokesčių tarifus, bet pačios taupyti nenori.
Rinkoje galima rasti nemažai pavyzdžių, kai verslo įmonės dėl sunkmečio ir užkrautų didelių mokesčių valstybei visgi sugeba išgyventi sumažinusios veiklos sąnaudas, atlyginimus, darbuotojų skaičių.
Tačiau monopolinės vandens tiekimo įmonės naudojasi kitokia patirtimi – užuot didinusios savo darbo efektyvumą, visas išlaidas jos krauna ant vartotojų pečių. Gyventojai dažnai turi mokėti ir už įtartinus bei daug žalos padariusius vadovų sprendimus.
Ambicijoms pinigų negaila
Kauniečiams lapkritį šaltas vanduo pabrangs 15 ct už kubinį metrą. Bendrovė „Kauno vandenys“ teigia, kad kaina didėja dėl augančių sąnaudų už energetiką, padidėjusių taršos mokesčių ir požeminės įrangos nuomos kainos. Tačiau įmonė lengva ranka išlaidauja, kai reikia bylinėtis su savo darbuotojais.
Neseniai į redakciją kreipėsi buvusi „Kauno vandenų“ vandens apskaitos prietaisų tarnybos specialistė Genutė Vitkauskienė. Tris dešimtmečius įmonėje dirbusi moteris pasakojo, kad tarnybos viršininkė panorėjo vietoje jos įdarbinti kitą žmogų ir sugalvojo įsteigti neįmanomas normas. Viršininkės sumanytą naują tvarką palaimino ir įmonės vadovybė. „Be kitų įpareigojimų, viena turėjau patikrinti tiek įmonės sumontuotų skaitiklių duomenų, kiek anksčiau tikrindavo keturi darbuotojai, – teigė G.Vitkauskienė. – Kai gavau papeikimą už neva prastą darbą, supratau, kad būsiu išmesta iš darbovietės be jokių išeitinių kompensacijų, todėl kreipiausi į teismą.“
Moteriai lengvai pavyko prisiteisti iš „Kauno vandenų“ 5 tūkst. Lt už patirtą žalą ir dar tiek pat už advokato išlaidas. „Kauno vandenys“ šiai bylai nepagailėjo apie 10 tūkst. Lt samdyti advokatus, nors turi savo juridinę tarnybą. Taigi iš viso bendrovė turės išleisti 20 tūkst. Lt.
G.Vitkauskienė stebėjosi, kad įmonės direktoriai lengvai leidosi manipuliuojami žemesnės grandies vadovės ir skyrė tūkstančius litų beviltiškai bylai. „Paskui ši įmonė teigia, kad reikia branginti paslaugas dėl neva augančių sąnaudų, bet pati patyriau, kaip ten lengvai švaistomos lėšos. Turbūt dėl to, kad jos paprasčiausiai perkeliamos ant vartotojų pečių“, – pastebi G.Vitkauskienė.
Švaistomi milijonai
„Kauno vandenų“ generalinis direktorius Vilius Burokas teisinosi, kad bylinėjimaisi su savo darbuotojais yra reti. „Pas mus dirba 570 darbuotojų ir per 80 įmonės veiklos metų tai tik antras atvejis, kai darbdavio ir pavaldinio nesutarimai persikelia į teismus, – aiškino vadovas. – Darbuotoja bylą laimėjo ne dėl to, kad mes blogai dirbame, o dėl procedūrinių netikslumų. Tačiau teismo sprendimo neginčijame ir sumokėsime, kiek priklauso. O vandens kainos kyla dėl objektyvių priežasčių. Beje, kitur jos didėja daug labiau.“
- Saulius Tvirbutas