NASA greitu metu gali pritrūkti astronautų


AFP/SCANPIX nuotr.

Mokslo naujienos

2011-09-09 11:00

 Jungtinių Valstijų turimų astronautų neilgai trukus nepakaks besikeičiantiems pilotuojamų kosminių skrydžių poreikiams patenkinti,teigiama nepelno siekiančios grupės, patarinėjančios mokslo politikos klausimais, paskelbtoje ataskaitoje.

Mažėjantis amerikiečių astronautų korpusas kelia grėsmę JAV investicijoms į pilotuojamus kosminius skrydžius, o NASA turėtų imtis veiksmų, kad į kosmosą skristi galinti įgula padidėtų, pažymėjo Nacionalinė tyrimų taryba.

„Astronautų atranka ir rengimas, žiūrint į tai kaip į tiekimo grandinę, labai jautriai reaguoja į kritinį stygių. Astronautai, kurie rengiami specialiems darbams ir misijoms atlikti, negali būti taip lengvai pakeičiami“, – teigė vienas komiteto pirmininkų Frederickas Gregory, pats vadovavęs trims daugkartinių erdvėlaivių misijoms.

1999 metais, kai daugkartinių erdvėlaivių era buvo pačioje aukštumoje ir buvo statoma Tarptautinė kosminė stotis (TKS), NASA išlaikė 150 astronautų komandą, praneša naujienų agentūra AFP.

Tačiau 2011 metais šis skaičius susitraukė iki 61. Po 30 metų užbaigus daugkartinių erdvėlaivių programą, Rusija liko vienintele šalimi, galinčia nugabenti žmones į TKS.

NASA nustatė, kad iki 2016 metų, kai privatus sektorius jau tikisi būti išbandęs naują JAV kosminę kapsulę žmonėms į žemąją Žemės orbitą iškelti, turėtų būti mažiausiai 55–60 dirbantys astronautai.

2025 metais ir vėliau planuojamos misijos, turinčios nugabenti astronautus į Marsą ar asteroidą. Šios misijos reikš ilgesnį pasirengimą, ilgesnį buvimą kosmose, didesnį radiacijos poveikį, didesnę sveikatos sutrikimų ar išsekimo tikimybę, tad astronautus gali tekti anksčiau išleisti į pensiją.

Nors per metus į kosmosą skris mažiau astronautų nei daugkartinių erdvėlaivių programos laikais (jų nuo 28 sumažės iki 6), JAV reikia didesnio būrio, iš kurio galėtų rinktis, teigia taryba.

„Komitetas padarė išvadą, kad dabartinis projektuojamas aktyvių astronautų korpuso dydis kelia grėsmę JAV investicijoms į pilotuojamų kosminių skrydžių galimybių vystymą“, – pažymima ataskaitoje.

Dokumentas nurodo ir kitus riziką galinčius kelti „nežinomybės šaltinius“, jei JAV astronautų skaičius bus per mažas, pavyzdžiui, medicininės problemos, kylančios po ilgo buvimo kosmose.

„Pavyzdžiui, pastebėta, kad iš ilgalaikių kosminių misijų sugrįžtančius astronautus kamuoja gana naujas sutrikimas – papiloedema arba optinio disko patinimas. Dėl šio sutrikimo keletui astronautų neleista skristi į kosmosą, kol jų būklė nepagerės“, – teigiama ataskaitoje.

Astronautai taip pat kenčia nuo sumažėjusios kaulų masės, radiacijos poveikio, o tai reiškia, kad „ne visi, sugrįžę iš ilgalaikių misijų, galės dalyvauti TKS misijose“.

TKS, kuri veiks iki 2020 metų, kas pusmetį pasikeisdami paprastai dirba trys rusai, du amerikiečiai ir japonas. Tačiau praėjusį mėnesį sudužus rusų „Sojuz“ raketai, nesėkmingai bandžiusiai į kosmosą iškelti krovininį erdvėlaivį „Progress“, kosminės stoties ateitis atsidūrė nežinomybėje.

Rusijai tiriant nelaimės priežastis, NASA ir kitos pasaulio kosmoso agentūros svarsto galimybę, kad TKS gali tekti neribotą laiką palikti be įgulos.

Mokslo naujienos

Close

Į Lietuvą atvyksiančiai humanoidei Sofijai dovana: gyvenamoji vieta – Vilnius

 Pirmoji humanoidė pasaulyje, gavusi Saudo Arabijos pilietybę ir jau kalbinta daugelio didžiųjų pasaulio žiniasklaidos priemonių, atvyksta į Lietuvą. „Elektromarkt“ jau kitą savaitę lietuviams pristatys dirbtinio intelekto ...

Ko lietuviai ieškojo „Google“ 2017 m.: populiariausios paieškos

 Kokie žmonės, vietos ir įvykiai šiemet pasaulyje susilaukė daugiausia dėmesio? Kokia naujiena pasaulyje buvo populiariausia per paskutiniuosius 12 mėnesių? Kokie nauji muzikantai bei filmai labiausiai patraukė vartotojų dėmesį? Visa ...

Sunku patikėti: 5 įpročiai, dėl kurių genda telefonai

Šiuolaikinės kasdienybės nebeįmanoma įsivaizduoti be išmaniųjų telefonų – jie tapo neatskiriama tiek laisvalaikio, tiek darbo dalimi, o neretai pakeičia net kompiuterius. Jų dėka, rodos, kiekvienas žingsnis tapo išmanus, ...

Telefonų tendencijos: į ką atkreipti dėmesį?

 Trys mobiliųjų įrenginių milžinai – „Apple“, „Samsung“ ir „Huawei“ – vienas po kito pristatė savo flagmanus „iPhone 8 “ ir „iPhone 8 Plus“, „Note 8“ bei ...

Susipažinkite, šis mielas robotas dirba administratoriumi ir... laidotuvių kunigu

 Robotas administratorius, robotas vaikų auklė arba robotas... laidotuvių kunigas. Nors mokslinės fantastikos filmai pamažėle keliasi į realybę ir robotus sutikti galima dirbant net itin kasdienius darbus, verslininkai ramina – diena, ...

Atskleidė, kada Lietuvoje bus galima įsigyti naujuosius „iPhone 8“ ir „iPhone X“

 Vakar vakare paskelbus apie naujuosius „iPhone“ telefonų modelius, mobilieji operatoriai Lietuvoje pradėjo varžytis, kas pirmiau juos pradės pardavinėti. Vienas po kito operatoriai paskelbė tikslią pardavimo ...

Tarptautinę programuotojų dieną – 5 populiariausi stereotipai apie šios profesijos atstovus

 Intravertai, neturintys jokių socialinių įgūdžių, nuolat sukišę nosis į kompiuterio ekraną, apsikuitę trijų dienų senumo maisto pakuotėmis. Pagalvojote apie programuotojus? Šiuolaikinės pop kultūros, Holivudinių filmų ar ...

Kompiuterio monitorius ofise – į ką atkreipti dėmesį renkantis?

Norisi, jog perkant stacionaraus kompiuterio monitorių darbui, šis gaminys tarnautų pakankamai ilgai, tačiau dažnai nutinka taip, jog dėl tam tikrų funkcijų stokos šią prekę tenka keisti nauja. Į kokius monitoriaus parametrus reikėtų atsižvelgti, renkantis jį darbui ofise?

Kad kelionė neprailgtų: intelektiniai žaidimai, kuriuos privalote turėti išmaniajame

Vasara – puikiausias metas kelionėms ir naujiems patyrimams dar neatrastuose pasaulio kampeliuose. Pažinimo džiaugsmas mus praturtina kaip niekas kitas, tačiau keliaudami mes dažnai daugybę laiko praleidžiame automobilyje ar lėktuve, valandų ...

Pradedamos kanalo „TV3 Krepšinis HD" transliacijos

TV3 pradeda krepšinio čempionatui skirto HD kanalo „TV3 Krepšinis HD" transliacijas. Juo pirmą kartą Lietuvos televizijų istorijoje vaizdas bus rodomas „full HD“ kokybe. Kanalas matomas internetus adresu ...

 

 

Dienos klausimas

Ar planuojate įsigyti NT dar šiais metais?

 

Dienos citata

Įsivedus eurą nuo 2015 metų pradžios valstybės rinkliavos nedidės, o valstybė gali parodyti pavyzdį, kaip reikia elgtis perskaičiuojant kainas iš litų į eurus.

Finansų minsitras Rimantas Šadžius

Archyvas

Dienos skaičius

40 proc.

Tiek vidutinis kainų lygis Lietuvoje yra mažesnis nei ES vidurkis.

Archyvas