Nauja mokesčių pertvarka papildytų darbdavių kišenes: ar pasidalins nauda su darbuotojais?

(Puslapis 1 iš 4)


Fotolia.com nuotr. Darbas

Viktorija Chockevičiūtė

2017-06-07 17:50

Vyriausybei pristačius mokesčių sistemos pertvarkos gaires kilo arši diskusija, kam iš tiesų jas įgyvendinus gyvenimas pagerėtų. Vienoje barikadų pusėje teigiama, kad darbdaviams nauda – didesnė ir, vargu, ar jie ja dalinsis. Kitoje – tikimasi, kad tai leistų darbdaviams kelti atlyginimus.

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Stasys Jakeliūnas pasakoja, kad kai kurioms nuostatos įsigaliojus, darbdavių nauda būtų matuojama 90 proc., o darbuotojų – tik 10 proc. Taip jis kritikuoja siūlymus įvesti 100 Eur neapmokestinamąjį dydį „Sodros“ įmokoms mažai uždirbantiems ir nustatyti darbdavio socialinio draudimo įmokoms minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA) dydžio „grindis“.

S. Jakeliūnas: didžioji naudos dalis teks darbdaviui

Naujienų portalas tv3.lt susisiekė su S. Jakeliūnu ir pasiteiravo, ar šios nuostatos nereikštų darbdavių išėjimo iš šešėlio bei atlyginimų kilimo. Šiuos Vyriausybės pateiktus pasiūlymus jis įvertino skeptiškai.

Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas nurodo, kad būtent mokamo tarifo dydis lemia neapmokestinamųjų pajamų dydžio naudą. Kadangi darbdavys dabar moka 31 proc. į „Sodrą“, nuo 100 Eur jis sutaupytų 31 Eur, tuo tarpu darbuotojas – 3 Eur.

„Jei nejungiamos „Sodros“ darbdavio ir darbuotojo įmokos, tuomet šito dalyko neverta daryti, o ateityje, premjeras minėjo, kad bus svarstomos apjungimo galimybėmis. Tuomet prijungus tam tikrus komponentus prie gyventojų pajamų mokesčio (GPM), sumažinus kintamąją pensijos dalį „Sodrai“ ar pan., keistųsi tarifas. Jeigu GPM būtų didesnes nei 15 proc., o, tarkim, 25 proc., tada NPD nauda būtų ne 15 proc. nuo 70 Eur, kuriais siūloma didinti (nuo 310 iki 380 Eur). Tai nauda ne 10 Eur, o 17–18 Eur būtų. Akivaizdu, kad tarifo dydis lemia NPD ir darbuotojo bei darbdavio įmokų neapjungimas pavaizduoja, jog iškraipoma ir sukomplikuojama visa sistema. Jei pasiūlymas ir bus teikiamas, tikiuosi kad Seimas jo nepriims“, – komentuoja S. Jakeliūnas.

Jo teigimu, 3 Eur nauda darbuotojui nėra ta, dėl kurios verta keisti sistemą. S. Jakeliūnas abejoja, ar laisvais 31 Eur darbdavys dalinsis su darbuotoju.

„Teoriškai galėtų bent dalį skirti atlyginimo kėlimui, tačiau pakėlęs atlyginimą jis mažins galimybę sau naudotis tuo NPD. Pavyzdžiui, jei atlyginimas būtų 450 Eur ir jis pakeltų atlyginimą keliasdešimčia eurų, jis pats panaikintų galimybę naudotis NPD, kadangi siūlymas išnyksta ties 480 Eur. Akivaizdu, kad nebūtų jokio motyvo nei dėl šios priežasties, nei dėl kitokios, nes jo niekas neverstų, neskatintų ir nesitikėtų atlyginimo kėlimo. Nematau pagrindo tikėti, kad atlyginimai didėtų dėl tos priežasties, kad jam liktų laisvi 31 Eur“, – pabrėžia S. Jakeliūnas.

Straipsnio puslapiai:

- Viktorija Chockevičiūtė

Close

Per rugsėjį – įstaigose beveik 200 darbuotojų mažiau

Valstybės tarnybos departamento duomenimis, per rugsėjo mėnesį Lietuvos valstybės ir savivaldybių įstaigose užimtų pareigybių skaičius sumažėjo 194. Labiausiai sumažėjo valstybės tarnybos korpusas.

17-os „Rimi“ ir „Iki“ parduotuvių perleidimas - miglotas

Konkurencijos tarybai leidus susijungti prekybos tinklams „Rimi“ ir „Iki“, bendrovės „Rimi Lietuva“ įsipareigojimas parduoti ar kitaip perleisti 17 iš 287 parduotuvių kol kas apgaubtas migla.

Kritinė situacija Baltarusijos pasienyje: para atsieina 100 tūkst. eurų

Ilgų eilių pasienyje su Baltarusija problema, kaip ir legendinė Vilniaus oro uosto taksistų problema, atrodo amžinos ir niekaip neįveikiamos nors ir dedama daug pastangų. O juk prastovos pasienyje trikdo darbą Lietuvos vežėjams, kurie sukuria apie 6 proc. šalies bendrojo produkto.

„Sodros“ „vyšniniai vokeliai“ privertė lietuvius pasitikrinti būsimą pensiją

Kas septinto gyventojo, iš „Sodros“ sulaukusio „vyšninio voko“, alga nuo gegužės perkopė minimalaus mėnesio atlyginimo dydį. „Vyšninių vokų“ gavėjų atlyginimai vidutiniškai padidėjo 55 proc. o „Sodra“ per keturis mėnesius iš jų surinko 17 mln. eurų daugiau socialinio draudimo įmokų.

Seimūnų akiratyje – valstybinės įmonės: siūlo privatizuoti

 Valstybės kontrolei pristačius įžvalgas, kad toli gražu ne visos valstybės ar savivaldybių valdomos įmonės neša pelną ar dirba tikslingai, Seimo nariai suskubo klausti – kam išvis reikalingos tokios įmonės. Parlamentarų ...

Pažadai it iš gausybės rago: kitąmet – didesnė alga ir pensijos

 Kitąmet daugumos šalies gyventojų laukia džiuginančios permainos, tikina Finansų bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Planuojama, jog kils minimali alga, pensijos, gerės sąlygos individualia veikla užsiimantiems, ketinama ...

„Rimi“ ir „Iki“ sandoriui – žalia šviesa

Konkurencijos taryba uždegė žalią šviesą 213 mln. eurų vertės prekybos tinklų „Rimi“ ir „Iki“ pirkimo-pardavimo sandoriui.

„Providence“ užbaigė TV3 įsigijimą: jau kitąmet Lietuvos žiūrovai sulauks pokyčių

Gavusi visus patvirtinimus, JAV bendrovė Providence Equity Partners (PEP) baigė įsigijimo procesą ir tapo iki šiol MTG valdytų nemokamos ir mokamos televizijos, taip pat interneto bei radijo verslų Baltijos šalyse savininke. Už šiuos verslus bendrovė sumokėjo 115 milijonų eurų, informavo naujai paskirtas All Media Baltics vykdantysis valdybos pirmininkas Pierre Danon.

Naujausia statistika: Lietuvoje nupirkta daugiausiai naujų automobilių iš visos ES

Naujų automobilių pardavimų augimas Lietuvoje per tris šių metų ketvirčius buvo didžiausias visoje Europos Sąjungoje (ES), skelbia Europos automobilių gamintojų asociacija (ACEA).

Paskelbė Lietuvos miestų TOP dešimtuką, kurie sulaukia didžiausio susidomėjimo

Žiniasklaidos dėmesys, skiriamas didiesiems Lietuvos miestams, pasiskirsto daugmaž tolygiai pagal jų dydį ir ekonominį pajėgumą. Tuo tarpu kurortai ir kurortinės vietovės viešojoje erdvėje dėl dėmesio konkuruoja stipriau, neatsižvelgiant į miesto gyventojų skaičių.

 

 

Dienos klausimas

Ar planuojate įsigyti NT dar šiais metais?

 

Dienos citata

Įsivedus eurą nuo 2015 metų pradžios valstybės rinkliavos nedidės, o valstybė gali parodyti pavyzdį, kaip reikia elgtis perskaičiuojant kainas iš litų į eurus.

Finansų minsitras Rimantas Šadžius

Archyvas

Dienos skaičius

40 proc.

Tiek vidutinis kainų lygis Lietuvoje yra mažesnis nei ES vidurkis.

Archyvas