Nerijus Mačiulis. Kuo būti ir kuo nebūti?
(Puslapis 1 iš 2)

Asmeninio archyvo nuotr. „Swedbank“ Lietuvoje vyriausiasis ekonomistas dr. Nerijus Mačiulis
2017-02-03 17:57
Ką studijuoti ir kokį karjeros kelią pasirinkti? Kokių asmeninių savybių ir profesinių kompetencijų labiausiai reikės po dešimtmečio? Kas geriau – siaura, bet gili specializacija, ar kompetencijų įvairovė? Kokios specialybės bus paklausiausios ateityje? Tokius ir panašius klausimus abiturientai kiekvienais metais kartoja rinkdamiesi studijų kryptį. Lengvų atsakymų čia nėra, bet kelis svarbius navigacinius ženklus žinoti verta.
Pirma – populiari ir patraukli studijų kryptis nebūtinai yra perspektyvi ir turininga, dažniau ji yra tiesiog lengviausia. Natūralu, kad planuodami savo profesinę ateitį bandome įsivaizduoti sėkmingos ir pasitenkinimą teikiančios karjeros kelią. Tačiau studijų krypties pasirinkimas neturi ir net negali būti nulemtas jos populiarumo. Tai, kas paklausu šiandien, gali būti nebeaktualu jau po penkmečio. Taip pat neužtenka vien didelio asmeninio susidomėjimo kažkuria profesine sritimi – beveik visur reikia specifinių bazinių kompetencijų ir gebėjimų, įgimtų ar įgytų dar iki mokyklos pabaigimo. Pripažinkime, ne visiems lemta ir ne visiems reikia spręsti diferencialines lygtis.
Antra, reikia įvertinti ar pasirinktai profesijai yra tinkamos jūsų asmeninės savybės, temperamentas ir charakteris. Ar esate intravertas ar ekstravertas? Ar kasdieninis bendravimas su nepažįstamais žmonėmis nebūtų per didelis diskomfortas net ir siekiant kitais aspektais įdomios karjeros? Kas nemaloniau – visą dieną žiūrėti į kompiuterio ekraną, paskaityti pranešimą šimtui nepažįstamų žmonių ar pamatyti atvirą kaulo lūžį? Pavyzdžiui, aš 11 klasėje norėjau tapti chirurgu. Tačiau kartą etikos mokytoja mus nusivedė į morgą pažiūrėti, kaip atliekamas skrodimas. Galbūt be reikalo, tačiau tai greitai pakeitė mano karjeros planus.
Trečia, siekiant sėkmingos karjeros ne vienintelis kelias yra tapti labai geru vienos srities specialistu. Tinkamai sukomplektuotas ir integruotas gerų, nors ir neypatingų gebėjimų rinkinys yra puikus alternatyvus kelias į profesinę sėkmę. JAV rašytojas, verslininkas ir komikso „Dilbert“ autorius Scott Adams tai vadina „kompetencijų tortu“ – net jei nesi puikus vienos srities ekspertas, bet turi neblogas kelias kompetencijas, kurios gerai dera tarpusavyje, gali pasiekti išskirtinių rezultatų. Pavyzdžiui, save jis pristato, kaip turintį vidutinius meninius gebėjimus, paprastą, bet įtikinamą rašymo stilių, geras, bet ne puikias verslininko kompetencijas, neblogus viešųjų ryšių, rinkodaros bei įtikinėjimo įgūdžius. Visų jų „sulipdymas“ leido realizuoti ne vieną verslo idėją, išleisti nemažai sėkmingų knygų bei sukurti vieną žinomiausių komiksų, kuris greitai jau švęs trisdešimtmetį.
Ketvirta – būtina rimtai pagalvoti ne tik apie tai, kuo nori būti, bet ir ką dėl savo svajonės gali paaukoti. Kiekvienas prieš nuspręsdamas, kad nori tapti verslininku, mokytoju, gydytoju, profesionaliu investuotoju ar sportininku, turi atsakyti sau į svarbiausią klausimą – ką dėl savo karjeros galiu paaukoti, kokia yra tos profesijos tamsioji pusė, ko turėsiu atsisakyti ar net iškentėti?