Norvegija į vyriausybę įsileido populistus (1)

(Puslapis 1 iš 2)


AFP/SCANPIX nuotr.

Atnaujinta:2013-09-10 11:40

BNS

2013-09-10 10:12

Norvegija pirmadienio rinkimuose pasuko dešinėn, užbaigė aštuonerius metus trukusį centro kairiųjų vadovavimą ir sudarė sąlygas suformuoti naują, konservatorių vadovaujamą vyriausybę su populistine antiimigracine Pažangos partija kaip jaunesniąja koalicijos partnere.

Dabartinis premjeras Jensas Stoltenbergas iš Darbo partijos pirmadienį vakare pripažino pralaimėjimą, o jo varžovė, konservatorių lyderė Erna Solberg kalbėjo apie "istorinį rinkimų laimėjimą".

Suskaičiavus tris ketvirtadalius balsų buvo paskelbta, kad keturių centro dešinės partijų blokas gavo 96 iš 169 vietų parlamente, o J.Stoltenbergo trijų partijų koalicija - 72 vietas, ir kad dar viena vieta atiteko nepriklausomai aplinkosaugininkų partijai.

"Pagal Norvegijos parlamento tradiciją sieksiu savo vyriausybės atsistatydinimo po nacionalinio biudžeto pristatymo spalio 14 dieną, kai bus aišku, kad parlamente yra pamatas naujai vyriausybei", - sakė J.Stoltenbergas.

Vos po kelių minučių tikėtina naujoji šalies premjerė, 52 metų E.Solberg, triumfuodama pasirodė šalininkams Norvegijos sostinėje Osle.

"Šiandien rinkėjai nulėmė istorinę rinkimų pergalę dešiniojo sparno partijoms", - sakė ji.

Dažniausiai prieš rinkimus minėtas scenarijus buvo mažumos vyriausybė iš konservatorių ir Pažangos partijos.

Pirmadienį vakare dar buvo neaišku, ar mažesnės Krikščionių demokratų bei Liberalų partijos sieks dalyvauti vyriausybėje, ar tik rems ją parlamente.

Atrodo, kad Pažangos partija praras 12 vietų parlamente ir dabar turės 29. Tačiau ji vis tiek laiko rezultatą pergale, nes pirmą kartą per savo 40 metų istoriją gavo šansą dirbti vyriausybėje.

"Derėsimės dėl platformos vyriausybei ir visos kampanijos metu kalbėjome, kad norime palikti rimtą pėdsaką toje platformoje", - sakė Pažangos partijos lyderė Siv Jensen.

E.Solberg pergalė, viena didžiausių per jos partijos istoriją, buvo pasiekta nepaisant fakto, kad naftos turtinga Norvegija itin gerai gyveno valdant J.Stoltenbergui.

"Šalis laikosi gana gerai, bet taip yra dėl naftos, ne dėl lyderių", - anksčiau pirmadienį sakė vienas 29 metų rinkėjas, Oslo rotušėje atidavęs balsą už Pažangos partiją.

"Laikas gauti naują vyriausybę", - pridūrė jis.

Dvi J.Stoltenbergo kadencijos yra neįprastai ilgas laikas net ir politiškai stabilioje Norvegijoje.

Jam valdant šalis išlaviravo per didžiausią Europos pokario ekonominę krizę ir apsaugojo labai aukštą norvegų pragyvenimo lygį.

Reikšminga tai, kad vienas pagrindinių rinkimų klausimų buvo deramas Norvegijos naftos fondo, kurį sudaro 570 mlrd. eurų ir kuris yra didžiausias pasaulyje valstybinis turto fondas, naudojimas.

Atsižvelgiant į bendrą materialinį turtą ir jokio rimto nepasitenkinimo visuomenėje nebuvimą, silpnas 54 metų J.Stoltenbergo koalicijos pasirodymas aiškinamas daugiausia pavargimu nuo valdžios.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.
Straipsnio puslapiai:

Close

„Lidl“ kaltinami kojos kišimu vietiniams gamintojams bei klaidingu prekių ženklinimu

Tarptautinėje erdvėje kyla diskusija ne tik dėl bendrovės „Lidl“ gaunamos milijoninės paramos, bet ir produktų ženklinimo bei daromos įtakos vietiniams gamintojams. Visgi pats „Lidl“ tokius kaltinimus atremia. Europos ...

Lietuvos ekonomistai įvertino, ar emigrantams jau metas krautis lagaminus

Po pirmalaikių Didžiosios Britanijos rinkimų šalyje vėl kilo suirutė: valdančioji Konservatorių partija prarado daugumą, krito svaro kursas. Lietuvos ekonomistai mano, kad derėtis dėl išstojimo iš Europos Sąjungos (ES), britams ...

Lietuviai išrinko populiariausius prekės ženklus: rungiasi du prekybos tinklai

Apklausus gyventojus įvertinta, kokie prekės ženklai populiariausi Latvijoje, Estijoje ir Lietuvoje. Rezultatai Lietuvoje rodo sparčiai rinkos naujokams susiformavusį palankumą: du neseniai Lietuvos rinkai pristatyti prekės ženklai iš ...

Ar Baltijos tigrai bunda?

Pertekliniai arba subalansuoti biudžetai, auganti ekonomika, atlyginimai, kainos – ar tai reiškia, kad Baltijos šalys, kadaise vadintos Baltijos tigrais, vėl pramerkia akis? Lietuva, Latvija ir Estija Baltijos tigrų vardą buvo ...

Euro likimas: naujos narės ar griūtis?

Pasaulyje vyraujant neapibrėžtumui ir nežinomybei dėl ateities kvestionuojama ne tik pati Europos Sąjunga, bet ir euro zona, kurios nare Lietuva yra vos porą metų. Ar sumanys į euro zoną dar žengti kitos valstybės, o gal Prancūzijai ar Italijai ...

Didžioji Britanija griebėsi viešumo, o Islandija įstatymų: ar verta susimąstyti ir Lietuvai?

Viena po kitos šalys imasi naujų priemonių mažinant atlyginimų skirtumą tarp vyrų ir moterų. Analitikai teigia, kad šios problemos būta ir Lietuvoje. Tad, kuris kelias būtų tinkamas Lietuvai? Naujausia Eurostato statistika parodo ...

Perspėjimas emigrantams: nepamirškite susigrąžinti įspūdingos sumos, kuri jums priklauso

Anglija yra dažniausia lietuvių emigracijos kryptis. Skaičiuojama, kad vien Londone gyvena apie 300 tūkst. tautiečių. Deja, didelė dalis nežino, kad trumpam ar visam laikui sugrįžus į Lietuvą, jiems gali priklausyti įspūdingos permokėtų mokesčių ...

Verslas ieško būdų išlaikyti esamus santykius su Jungtine Karalyste po „Brexit“

Jungtinė Karalystė (JK) oficialiai pranešė apie savo sprendimą palikti Europos Sąjungą (ES) ir Lisabonos sutarties 50-ojo straipsnio aktyvavimą. Nors prognozuoti ir tiksliai apskaičiuoti konkretų „Brexit“ poveikį Lietuvos ...

Smūgis keliaujantiems: gali būti nutraukti bet kokie skrydžiai tarp Europos ir Didžiosios Britanijos

Pigių skrydžių bendrovė „Ryanair“ šiandien susisiekė su Didžiosios Britanijos valdžia. Jie kreipėsi su prašymu, kad vykstant „Brexit“ deryboms būtų aptarti ir aviacijos klausimai. Mat yra rizika, jog Jungtinė ...

Pirmose pavojingiausių produktų sąrašo pozicijose – žaislai ir motorinės transporto priemonės

Šiandien Europos Komisija paskelbė naujausius duomenis, rodančius, kad 2016 m. skirtingose ES valstybėse narėse paskelbta daugiau kaip 2 000 pavojingų produktų. Po šių įspėjimų buvo imtasi 3 824 tolesnių veiksmų, pvz., gaminių ...

 

 

Dienos klausimas

Ar planuojate įsigyti NT dar šiais metais?

 

Dienos citata

Įsivedus eurą nuo 2015 metų pradžios valstybės rinkliavos nedidės, o valstybė gali parodyti pavyzdį, kaip reikia elgtis perskaičiuojant kainas iš litų į eurus.

Finansų minsitras Rimantas Šadžius

Archyvas

Dienos skaičius

40 proc.

Tiek vidutinis kainų lygis Lietuvoje yra mažesnis nei ES vidurkis.

Archyvas