Pamokanti ir padrąsinanti JAV recesijos istorija (1)
(Puslapis 1 iš 2)

AFP/SCANPIX nuotr.
2012-02-21 17:08
JAV ekonomika neabejotinai turi poveikį visų kitų pasaulio šalių ekonomikoms. Globalią, kompleksinę JAV įtaką ekonomikoms galima būtų palyginti su Europą pastaruoju metu užklupusiais šalčiais – žvarbą jaučiame Lietuvoje, tačiau ji šaldo ir Italiją, Austriją ar Liuksenburgą...
Nors jokia kita recesija, išskyrus Didžiąją depresiją, negalėtų lygintis su pastarųjų metų JAV krize, norėčiau pateikti keletą pakankamai optimistinių įžvalgų apie JAV recesijos istoriją. Kada tai iš tiesų prasidėjo? Pastaroji Jungtinių Amerikos Valstijų recesija prasidėjo ne tuomet, kai bankrutavo investicijų bankas „Lehman Brothers“, kaip įprasta manyti, bet keletą mėnesių anksčiau, kai jau buvo prasidėjusios problemos su išvestiniais vertybiniais popieriais, susijusiais su būsto paskolomis. Pirmasis aiškus JAV ekonomikos nuosmukis pasimatė 2008-ųjų I ketvirtį ir tik su viena nedidele išimtimi - vieno ketvirčio statistiniu augimu, JAV ekonomika smuko iki pat 2009 m. antrosios pusės.
Kada tai gali baigtis? Žvelgiant atgal, šis nuosmukis buvo ganėtinai nuosaikus ir nuo savo aukščiausiojo taško JAV ekonomika per minėtąjį laikotarpį susitraukė 5 proc., tačiau pastarosios recesijos poveikis yra platesnis nei vien BVP mažėjimas. Ankstesnėms recesijoms nuslūgus, darbo vietų atkūrimas iki prieškrizinio laikotarpio užtrukdavo mažiau nei porą metų. Atsigauti po recesijos, prasidėjusios 2001 metais, šaliai prireikė beveik ketverių metų, tačiau per pastaruosius dešimtmečius darbo rinkos struktūra pasikeitė ir jos atsigavimas darosi vis lėtesnis ir vangesnis, o pastaroji krizė greičiausiai sumuš 2001 m. rekordą – laiko atitiesti reikės dar daugiau.
Ekonomikos grimasos JAV darbo rinkai. Nei viena recesija po karo JAV nesukėlė tiek nepageidaujamų padarinių darbo rinkai. Praėjus keliems metams nuo pastarosios ekonomikos krizės pradžios, supervalstybė vis dar turi 5,6 milijono mažiau darbo vietų! Tiesa, lyginant su žemiausiu nuosmukio tašku, jau sukurta 3,2 mln. naujų darbo vietų, tačiau turint omenyje augantį darbingų gyventojų skaičių, tai vis dar per mažai.

Kodėl darbo rinka nebegali greit atsitiesti? Gamybos perkėlimas iš JAV į kitas šalis įvardijama kaip viena iš pagrindinių priežasčių. Taip pat atsirado nauja problema, apie kurią kalbama rečiau, kuomet dažnas JAV gyventojas nebegali laisvai keliauti iš vienos šalies vietos į kitą, kad galėtų susirasti tinkamą darbą. Jis negali to daryti vien dėl to, kad turi paėmęs paskolą būstui, kurio vertė sumažėjusi. Norint persikelti, jam reiktų susirasti papildomų lėšų paskolai grąžinti, tačiau tai padaryti nėra paprasta. Taigi nemaža dalis darbingų gyventojų nemobilūs ir pririšti prie gyvenamosios vietos. Taip pat reikėtų nepamiršti, kad finansų sektorius, kuriame buvo atleistas nemažas skaičius darbuotojų, turi “pasveikti“, kad vėl galėtų vėl didinti darbo vietų skaičių.
- R. P. Sosnowski