Pareto dėsnio taikymas darbe

(Puslapis 1 iš 2)


SCANPIX nuotr.

Edmundas Valatka

2012-01-21 16:50

Karjeros žmonės visuomet stengiasi nudirbti kiek įmanoma daugiau darbų. Tačiau ne visada tai pavyksta: įvairūs trikdžiai, gaisrų gesinimas ir mažą vertę duodančios užduotys “suvalgo” didžiąją dalį jūsų laiko.

Daugelis vyrų į tai reaguoja dirbdami dar sunkiau, kas reiškia papildomas darbo valandas, mažesnius deadline’us ir didžiulį nuovargį darbo dienos pabaigoje.

Mes neturime nieko prieš sunkų darbą, tačiau visi žinome posakį “dirb ne daugiau, o gudriau”. Vis dėlto, dauguma mūsų pasilieka prie “nuo šiol dirbsiu daugiau” varianto.

Kas yra Pareto dėsnis?

Geriausias sprendimas mūsų įvardytai problemai išspręsti yra Pareto dėsnio taikymas. Dar jis vadinamas 80/20 principu, mažų pastangų dėsniu ar netgi tinginystės dėsniu.

Esmė labai paprasta: 20 proc. pastangų sukuria 80 proc. rezultatų (kaip ir atvirkščiai: 80 proc. pastangų sukuria 20 proc. rezultatų).

Principas pavadintas italų matematiko Vilfredo Pareto pavarde, kuris pastebėjo, jog 20 proc. turtingiausių žemvaldžių valdo 80 proc. žemės. Taip pat turėdamas nedidelį ūkį jis pastebėjo, kad 20 proc. žirnių ploto užaugina 80 proc. žirnių. Toks pastebėjimas labai stipriai padidino Vilfredo pajamas.

Pareto dėsnis pavaizduoja disbalansą, kuris egzistuoja kiekviename darbe. Susikoncentruodami ties pačiais svarbiausiais dalykais, galite gauti “liūto” dalį su mažiausiomis pastangomis.

Žinoma, tai vistiek pareikalauja sunkaus darbo ir atkaklaus mąstymo, tačiau savo tikslus jūs pasieksite daug efektyvesniu būdu, užuot bėgiodami užburtame rate.

Mes visi intuityviai žinome šį dėsnį ir stengiamės susikoncentruoti ties svarbiausiais darbais, tačiau pabandykite pritaikyti principą visose karjeros srityse… Tai veikia!

Kurie darbai yra patys svarbiausi?

Svarbiausia yra identifikuoti 20 proc. svarbiausių darbų, kurie ir sugeneruos 80 proc. rezultatų. Kurios problemos padaro daugiausiai žalos? Kurios galimybės sukuria didžiausią rezultatą? Kurie klientai patys svarbiausi?

Norint pasinaudoti šiuo dėsniu privalome atsakyti į aukščiau pateiktus klausimus. Jeigu jūs esate vadovas, niekuomet nedeleguokite didžiausią rezultatą sukuriančių darbų – tebūnie tai jūsų atsakomybė.

Jeigu jūs esate darbuotojas, atlikite pačius svarbiausius jums pavestus darbus ir projektus kiek įmanoma kruopščiau. Tai didžiulė galimybė, kuria privalote pasinaudoti. Tuo tarpu ne tokioms svarbioms užduotims galite skirti mažiau darbo, pastangų ir meilės.

Deleguok nereikalingus darbus

Pareto dėsnio taikymas reiškia, kad ne tik turėsite skirti daugiau dėmesio 20 proc. darbų, tačiau daug mažiau skirti dėmesio 80 proc. darbų, kas ne mažiau sunku.

Tarkim, pardavėjai puikiai žino, kad 20 proc. klientų sukuria 80 proc. pardavimų (ir komisinių).

Jeigu grįžus po pietų pardavėjas randa du skambučius – vienas didelio kliento, kitas mažo – tai jis, žinoma, iš pradžių perskambina stambiam klientui (nudirba 80 proc. darbo).

Straipsnio puslapiai:

- Edmundas Valatka

Close

Penki eksperto patarimai padės padaryti svajonių karjerą

Informacinių technologijų (IT) sektoriaus perspektyvos žavi ir gundo daugelį, tačiau ką daryti, jei šioje srityje turi mažai patirties arba jos visai nėra? „Viskas įmanoma, svarbiausia turėti noro, užsidegimo ir tinkamai ...

Šeši ekspertų patarimai, kaip išsirinkti tinkamą praktikos vietą

 Kiekvienas studentas dar mokydamasis aukštojoje mokykloje turi šansą praktikos metu išbandyti save pirmoje profesinėje stotelėje. Tyrimai rodo, kad praktiką atlikę studentai turi tris kartus didesnę tikimybę gauti darbo ...

Darbo rinka ateityje: kokios savybės padės neužleisti vietos robotui?

Spartus technologijų progresas neatpažįstamai pakeitė ne tik mūsų kasdienį gyvenimą, bet ir darbo specifiką. Retas įsivaizduojame savo darbo dieną be kompiuterio ar išmanaus telefono, tačiau ateityje technologijų įtaka didės dar labiau. ...

Naujas darbo paieškų sezonas: senos viltys ir naujos bėdos

 Kartu su naujais mokslo metais prasidėjęs naujas darbuotojų ir darbų medžioklės sezonas atneša kozirių tiek darbdaviui, tiek darbuotojui, teigia specialistų paieškos portalas cvmarket.lt. „Kaip ir kasmet, rugsėjo pirmoji ...

Trys darbuotojų perdegimo požymiai – kaip to išvengti?

Įsibėgėjęs vasaros sezonas – tai ne tik metas, kai sulėtėja darbų tempas, bet ir išryškėja darbuotojų perdegimo požymiai. Sveikatos atžvilgiu vasarą energijos turėtų netrūkti – daugiau šviesių valandų, natūralių ...

Ekspertų patarimai: kaip netapti darbo įkaitu?

Kiekvienas, ėmęsis kurti verslą, galėtų patvirtinti, kad riba tarp nuosavo verslo ir asmeninio gyvenimo labai plona. Vis dėlto, specialistų teigimu, atskirti darbą ir asmeninį gyvenimą būtina. Norint kelti našumą, reikia išmokti ...

Pats sau bosas: svajonių profesija, tačiau ne visiems įkandama

Turbūt ne vienas norėtų keliauti, tačiau tuo pačiu metu ir dirbti mėgiamą darbą. Ypač apie tai svajoja jaunimas: laisvė, kūryba, kelionės. Vis dėlto, dirbti laisvai samdomą darbą (angl. freelanceris) gali būti itin sunku. Kelionių ...

Reikiamą darbuotoją darbdaviai vis dar gaudo ant tuščio kabliuko

„Visos socialinės garantijos“, „laiku mokamas atlyginimas“. Dažnas Lietuvos darbdavys, naršantis po vis labiau tuštėjančią darbo jėgos rinką, iki šiol tiki, kad tokie pasiūlymai padės ...

Prireikia vis daugiau darbuotojų: įvardijo, kurių trūksta labiausiai

Darbo rinka pirmąjį metų ketvirtį buvo itin aktyvi. Jos vis daugiau įmonių susiduria su darbuotojų trūkumu įrodo išaugęs darbo skelbimų skaičius. Skelbimų apie siūlomą darbą įdėta pirmąjį ketvirtį net 24 proc. daugiau, rodo portalo ...

Slaptųjų agentų darbą primenanti profesija: jų prisibijo ne vienas darbuotojas

Kaip dirba jų darbuotojai siekia išsiaiškinti ne tik privataus sektoriaus verslininkai, bet ir valstybės valdomos įmonės. Tam pasitelkiami „slaptieji pirkėjai“, kurių darbas kartais gali priminti filmo scenarijų. Kad ...

 

 

Dienos klausimas

Ar planuojate įsigyti NT dar šiais metais?

 

Dienos citata

Įsivedus eurą nuo 2015 metų pradžios valstybės rinkliavos nedidės, o valstybė gali parodyti pavyzdį, kaip reikia elgtis perskaičiuojant kainas iš litų į eurus.

Finansų minsitras Rimantas Šadžius

Archyvas

Dienos skaičius

40 proc.

Tiek vidutinis kainų lygis Lietuvoje yra mažesnis nei ES vidurkis.

Archyvas