Pristatytas mokestis, dėl kurio brangs automobiliai ir jų dalys

(Puslapis 1 iš 2)


Organizatorių nuotr.

Karolis Birgilas / Ekonomika.lt

2015-06-10 16:44

Siekiant pažaboti šešėlinį verslą ir užtikrinti tinkamą automobilių atliekų tvarkymą, siūloma pakeisti Atliekų tvarkymo įstatymą, tiksliau reglamentuojant įvežamų automobilių bei jų dalių apmokestinimą ir suvienodinant reikalavimus atliekų tvarkymui, teigiama Eksploatuoti netinkamų transporto priemonių tvarkytojų asociacijos (ENTPTA) pranešime. Tačiau išlieka labai aukšta tikimybė, kad importuojami automobiliai ir jų dalys galutiniam vartotojui brangs.

Kaip portalui tv3.lt sakė, asociacijos vadovas Vladimir Jankoit, dabartinis reguliavimas neskatina automobilių perdirbimo ir jų atliekų surinkimo.

„Padangos ir buferiai nėra superkami, todėl transporto priemonių ardytojai jomis atsikrato ir geriausiu atveju tą daro sąvartynuose. Dabartinis reguliavimas leidžia apeiti pareigą neišmesti šių atliekų, o dabar neįmanoma sureguliuoti ir gaudyti nelegalių importuotojų ir finansiškai tai valstybei yra sudėtinga. Mūsų siūlomi pakeitimai privers importuotojus laikytis šių taisyklių“, - tikina jis.

Seimo komitetams išsiųstame rašte taip pat raginama Atliekų tvarkymo įstatyme numatyti prievolę transporto priemonių importuotojams užtikrinti senų automobilių surinkimą visose savivaldybėse ir finansuoti susidariusių atliekų perdirbimą, taip pat nustatyti vienodus ir griežtus reikalavimus transporto priemonių gamintojams ir importuotojams. V. Jankoit, negalėjo tiksliai pasakyti, kaip bus taikomas papildomas mokestis ir patikino, kad tai tėra rinkliava, kuri gali siekti 20 eurų vienam įvežamam automobiliui.

„Siūlomas ne mokestis, o tam tikra rinkliava, registruojant transporto priemones, kuri vėliau bus naudojama tvarkant atliekas. Dabar problema yra, kad yra daug nelegalių importuotojų ir jie neužtikrina jiems keliamų užduočių perdirbant automobilius. Jie privalo, kad kiekvienoje Lietuvos apskrityje būtų bent po vieną automobilių ir jų atliekų surinkimo vietą ir finansuoti transporto priemonės surinkimo, vežimo ir perdirbimo išlaidas. Dabar keista, kai per aplinkos tvarkymo akcijas visur randame padangų ir buferių“, - teigia pašnekovas.

Tokius Atliekų tvarkymo įstatymo pakeitimus Seimo Aplinkos, Biudžeto ir finansų bei Ekonomikos komitetus ragina inicijuoti Eksploatuoti netinkamų transporto priemonių tvarkytojų asociacija (ENTPTA) kartu su Lietuvos savivaldybėmis. Surinktas lėšas siūloma paskirstyti valstybės biudžetui ir aplinką teršiančių automobilių atliekų perdirbimui. Vis dėlto, pasak Lietuvos laisvosios rinkos instituto eksperto Vytauto Žukausko, toks apmokestinimas nesudaro sąlygų ir paskatų sąžiningai tvarkyti atliekas.

„Čia yra labai panašu kaip dabar siekiama įvesti papildomą mokestį cigarečių pakelius, nes visur mėtosi nuorūkos. Tai nėra depozito mokestis, nes šis skatina šiukšles rinkti, juk dabar lengvai nerastume stiklinių butelių, nes tai yra vertybė. Jeigu prekę apmokestinsim, tai dar nereiškia, kad pagerės jos atliekų surinkimas. Motyvas ieškoti jau parduoto automobilio buferio nepadidėja dėl to, kad buvo pritaikytas mokestis. Čia net nekvepia depozito sistema“, - oponuoja ekspertas.

Straipsnio puslapiai:

- Karolis Birgilas

Close

Per rugsėjį – įstaigose beveik 200 darbuotojų mažiau

Valstybės tarnybos departamento duomenimis, per rugsėjo mėnesį Lietuvos valstybės ir savivaldybių įstaigose užimtų pareigybių skaičius sumažėjo 194. Labiausiai sumažėjo valstybės tarnybos korpusas.

Kritinė situacija Baltarusijos pasienyje: para atsieina 100 tūkst. eurų

Ilgų eilių pasienyje su Baltarusija problema, kaip ir legendinė Vilniaus oro uosto taksistų problema, atrodo amžinos ir niekaip neįveikiamos nors ir dedama daug pastangų. O juk prastovos pasienyje trikdo darbą Lietuvos vežėjams, kurie sukuria apie 6 proc. šalies bendrojo produkto.

„Sodros“ „vyšniniai vokeliai“ privertė lietuvius pasitikrinti būsimą pensiją

Kas septinto gyventojo, iš „Sodros“ sulaukusio „vyšninio voko“, alga nuo gegužės perkopė minimalaus mėnesio atlyginimo dydį. „Vyšninių vokų“ gavėjų atlyginimai vidutiniškai padidėjo 55 proc. o „Sodra“ per keturis mėnesius iš jų surinko 17 mln. eurų daugiau socialinio draudimo įmokų.

Seimūnų akiratyje – valstybinės įmonės: siūlo privatizuoti

 Valstybės kontrolei pristačius įžvalgas, kad toli gražu ne visos valstybės ar savivaldybių valdomos įmonės neša pelną ar dirba tikslingai, Seimo nariai suskubo klausti – kam išvis reikalingos tokios įmonės. Parlamentarų ...

Pažadai it iš gausybės rago: kitąmet – didesnė alga ir pensijos

 Kitąmet daugumos šalies gyventojų laukia džiuginančios permainos, tikina Finansų bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Planuojama, jog kils minimali alga, pensijos, gerės sąlygos individualia veikla užsiimantiems, ketinama ...

„Rimi“ ir „Iki“ sandoriui – žalia šviesa

Konkurencijos taryba uždegė žalią šviesą 213 mln. eurų vertės prekybos tinklų „Rimi“ ir „Iki“ pirkimo-pardavimo sandoriui.

„Providence“ užbaigė TV3 įsigijimą: jau kitąmet Lietuvos žiūrovai sulauks pokyčių

Gavusi visus patvirtinimus, JAV bendrovė Providence Equity Partners (PEP) baigė įsigijimo procesą ir tapo iki šiol MTG valdytų nemokamos ir mokamos televizijos, taip pat interneto bei radijo verslų Baltijos šalyse savininke. Už šiuos verslus bendrovė sumokėjo 115 milijonų eurų, informavo naujai paskirtas All Media Baltics vykdantysis valdybos pirmininkas Pierre Danon.

Naujausia statistika: Lietuvoje nupirkta daugiausiai naujų automobilių iš visos ES

Naujų automobilių pardavimų augimas Lietuvoje per tris šių metų ketvirčius buvo didžiausias visoje Europos Sąjungoje (ES), skelbia Europos automobilių gamintojų asociacija (ACEA).

Paskelbė Lietuvos miestų TOP dešimtuką, kurie sulaukia didžiausio susidomėjimo

Žiniasklaidos dėmesys, skiriamas didiesiems Lietuvos miestams, pasiskirsto daugmaž tolygiai pagal jų dydį ir ekonominį pajėgumą. Tuo tarpu kurortai ir kurortinės vietovės viešojoje erdvėje dėl dėmesio konkuruoja stipriau, neatsižvelgiant į miesto gyventojų skaičių.

Išnaudojami lietuviai nenori tylėti: įvardino, kaip darbdaviai nesigėdija apgaudinėti žmones

Išvažiavę dirbti ir ten buvę apgauti tautiečiai ne visada drįsta prabilti apie savo patyrimus. Dažniau tai būna būtent dėl to, kad patys sutinka su neaiškiomis, ne visada sąžiningomis sąlygomis. Šiuo atveju, portalo tv3.lt skaitytojas Dainius J. nenorėjo palikti tyloje jį ir kelis kolegas apgavusią įmonę.

 

 

Dienos klausimas

Ar planuojate įsigyti NT dar šiais metais?

 

Dienos citata

Įsivedus eurą nuo 2015 metų pradžios valstybės rinkliavos nedidės, o valstybė gali parodyti pavyzdį, kaip reikia elgtis perskaičiuojant kainas iš litų į eurus.

Finansų minsitras Rimantas Šadžius

Archyvas

Dienos skaičius

40 proc.

Tiek vidutinis kainų lygis Lietuvoje yra mažesnis nei ES vidurkis.

Archyvas