Rinkimų kampanija gali būti gerokai skurdesnė


Roko Medonio (Fotodiena) nuotr.

Elta

2010-11-03 10:36

Lapkričio 3-iąją prasidėjo savivaldybių tarybų rinkimų politinė kampanija. Iki gruodžio 24 dienos Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) priims politinių partijų, ketinančių kelti kandidatų sąrašus, ir asmenų, ketinančių keltis kandidatais į savivaldybių tarybų narius, prašymus registruoti politinės kampanijos dalyviais. 

Nuo šiol visos išlaidos, skirtos politinei kampanijai finansuoti, gali būti apmokamos tik iš šios kampanijos sąskaitoje esančių lėšų.

Savivaldybių tarybų rinkimų politinė kampanija dėl įstatymo pataisos gali būti gerokai skurdesnė nei buvusios, rašo „Lietuvos žinios“.

Politikai tik dabar apsižiūrėjo, kad prieš artėjančius savivaldybių tarybų rinkimus teks verstis su gerokai menkesnėmis pajamomis, nes pavasarį patys lengva ranka palaimino Gyventojų turto deklaravimo įstatymo pataisas, įpareigojančias partijas remiančius fizinius asmenis deklaruoti turtą ir pajamas.

Nesvarbu, ar savo mylimai partijai žmogus skirs maksimalią 42 tūkst. 360 litų sumą, ar 10 litų, prieš tai privalės Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) pateikti savo ir savo šeimos deklaraciją. VMI patikrins, ar aukotojas iš tiesų turi tiek lėšų bei turto, kad gali pamaloninti ir kitus. Neabejojama, kad toks reikalavimas nemenkai daliai rėmėjų atmuš norą aukoti net pačiai artimiausiai politinei jėgai.

„Karpydami nagus nukirpome ir plaštaką“, – įstatymo pataisą, įsigaliojusią nuo rugsėjo 15 dienos, apibūdino partijos Tvarka ir teisingumas vicepirmininkas bei frakcijos Seime seniūnas Valentinas Mazuronis.

Politiko nuomone, pradinė intencija – sugriežtinti reikalavimus aukotojams, kad į partijų kasas nepatektų „juodųjų“ pinigų – yra gera, tačiau reikalavimas deklaruoti pajamas – perteklinė.

„Turime institucijų, kurios gali patikrinti aukotojų sąrašus ir įtartinų asmenų paklausti, kodėl jie tokie dosnūs“, – sakė V. Mazuronis. Jis mano, kad privalomas deklaravimas atmuš žmonių norą paremti partijas.

„Mes, liberalai, sakome: reikėjo griežtinti įstatymo nuostatas, bet tikrai ne tokiu būdu – realiai eliminuojant fizinius asmenis“, – teigė Liberalų sąjūdžio rinkimų štabo vadovas Šarūnas Gustainis.

Pasak jo, pati deklaravimo tvarka, kai reikia pateikti pastarųjų 12 mėnesių deklaracijas, visiškai neadekvati maksimalios aukos dydžiui.

VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas taip pat prognozuoja, kad nauja tvarka gali smarkiai atsiliepti rinkimų kampanijos finansams.

„Nors ką gali žinoti, gal daugiau lėšų aukos juridiniai asmenys. O ir ištikimiausi partijų rėmėjai gal nepatingės deklaruoti savo pajamų“, – spėjo VRK vadovas.

Jis apgailestavo, kad pataisų rengėjai, užuot leidę aukoti visiems, kurie VMI teikia kasmetines pajamų deklaracijas, pasirinko 12 mėnesių deklaravimo terminą.

„Matyt, tokia nuostata liko per nesusipratimą. Svarstant pataisas vyko kova dėl visų normų, jas suderinti buvo sunku“, – sakė VRK pirmininkas. 

Elta

Close

Silpnos mokyklos įžiebė ginčą: ministerija joms pumpuos pinigus, bet Seimas nori pokyčių

Lietuvos moksleivių pasiekimams nežibant, o vyresnių klasių moksleivių pasiekimams keliant nerimą, Švietimo ir mokslo ministerija silpnąsias šalies mokyklas skatins pinigais, skirdama joms vadinamuosius kokybės krepšelius. ...

Patvirtinta pensijų reforma: kaupimas keisis

Seime kelią prasiskynė tiek mokesčių, tiek pensijų reforma. Priėmus Pensijų kaupimo įstatymą, visi gyventojai automatiškai bus įtraukiami į pensijų kaupimą, su galimybe atsisakyti. Žmogus turės 3 proc. nuo savo atlyginimo atsidėti ateičiai ...

Seimas apsisprendė: keisis gyventojų mokami mokesčiai

Seime skubos tvarka priimta mokesčių reforma, kuri, prezidentei patvirtinus, įsigaliotų jau nuo 2019 metų sausio 1 dienos. Pokyčiai palies kiekvieną šalies darbuotoją. Seimo rytiniame posėdyje nuspręsta sujungti darbuotojo ir darbdavio ...

Seimas narsto pensijų reformą: linkstama link automatinio įtraukimo

Seime antradienį pradėta svarstyti Vyriausybės inicijuota pensijų kaupimo sistemos reforma. Po diskusijų parlamentarai pritarė automatiniam įtraukimui į II pensijų pakopą. Reformai pritarta komitetuose – praėjusią savaitę jai pritarė Seimo ...

Mokesčių reformos buldozeris važiuoja: pritarta nepaisant milijardinių praradimų biudžete

 Seimas antradienį po svarstymo pritarė parlamente suderintai kompromisinei trejų metų trukmės mokesčių sistemos reformai. Tiesa, svarstymo metu netrūko aštrių pasisakymų apie tai, kas laukia Lietuvos, priėmus tokius brangiai biudžetui ...

Nekilnojamojo turto mokestis stringa: kodėl gyvenantis Akmenėje turėtų mokėti, o Vilniuje – ne?

Vyriausybė siekia papildomai apmokestinti antrą ir tolimesnį būstą, tačiau konservatoriai pasigenda socialinio teisingumo, mat regionuose žmonės gali likti daug labiau nuskriausti. Vyriausybės pasiūlymą 0,3 proc. tarifu apmokestinti antrąjį, ...

Su rūkymu parlamentarai pasiryžę kovoti kainomis

Siūlymas branginti rūkymą sulaukia vis daugiau parlamentarų palaikymo ir gana lengvai kelią skinasi link galutinio svarstymo Seime. Finansų ministras Vilius Šapoka pristatė, kad siūloma nustatyti trejų metų akcizų didinimo planą tabako ...

Pažėrė kritikos mokesčių ir pensijų reformoms: nelygybė nemažės, iš kur bus finansų – nežinia

Ne visi į Seimą pakviesti specialistai pakalbėti apie mokesčių reformą suskubo liaupsinti Vyriausybės paruoštas reformas. Pabrėžta, kad kentės socialinė sritis – ateityje gali būti keblu finansuoti pensijas bei išmokas. O taip ...

9-oji D. Grybauskaitės metinė kalba išdavė: baigėsi galvų kapojimas

Jei politikai prezidentės Dalios Grybauskaitės metiniame pranešime pasigenda griežtumo, tai politologai – kritikos sau ir Vyriausybei. Metinė šalies vadovės kalba išsiskyrė alegorijų gausa, neatidus klausytojas galėjo ir ...

Prieš mokesčių aptarimą opozicija paliko Seimo salę

Seime po metinės LR prezidentės Dalios Grybauskaitės toliau turėjo vykti diskusija dėl mokesčių ir pensijų sistemų. Tačiau opozicija tarp pranešėjų pasigedo Lietuvos banko bent vieno atstovo, kuris pateiktų skirtingą nuomonę nei nori ...

 

 

Dienos klausimas

Ar planuojate įsigyti NT dar šiais metais?

 

Dienos citata

Įsivedus eurą nuo 2015 metų pradžios valstybės rinkliavos nedidės, o valstybė gali parodyti pavyzdį, kaip reikia elgtis perskaičiuojant kainas iš litų į eurus.

Finansų minsitras Rimantas Šadžius

Archyvas

Dienos skaičius

40 proc.

Tiek vidutinis kainų lygis Lietuvoje yra mažesnis nei ES vidurkis.

Archyvas