Ruošiamasi kovai su mokesčių vengiančiomis tarptautinėmis įmonėmis


AFP/SCANPIX nuotr.

Ekonomika.lt

2012-11-06 14:33

Britanija ir Vokietija pasiryžo prispausti tarptautines įmones, kurios vengia mokesčių mokėjimo. Dvi šalys ragina G20 šalis imtis taisyti įstatymo spragas, kurios leidžia korporacijoms nesumokėti „savo dalies“ šalims, kuriose jos veikia, skelbia „Reuters“.

Britanijos finansų ministras George‘as Osborne‘as pirmadienį G20 susitikime Meksike sakė, kad ši iniciatyva sulaukė plataus palaikymo. Ministras teigė, kad nori užtikrinti, jog tarptautinės įmonės sumokės tiek, mokesčių, kiek iš jų yra tikimasi.

Kartu su Vokietijos finansų ministru Wolfgangu Schaueble G. Osborne‘as aiškino, kad tarptautiniai mokesčių standartai atsilieka nuo pokyčių pasaulinio verslo praktikoje ir kai kurios įmonės gali nukreipti savo pajamų apmokestinimą į kitą šalį.

Spalio mėnesį buvo skelbta, kad „Starbucks“ legaliomis priemonėmis sumažino savo mokesčius Jungtinei Karalystei. Kavinių tinklas naudojo vidines paskolas, mokėjo licencijos mokesčius savo antrinėms įmonėms, esančioms užsienyje ir nukreipė JK uždirbtus pinigus į kitus savo padalinius.

Neseniai paaiškėjo, kad ir kitos įmonės, įskaitant „Apple“, sugebėjo smarkiai sumažinti savo mokesčius užsienio valstybėms.

Vokietijos atstovai sakė, kad Prancūzija taip pat remia iniciatyvą, kurią Vokietija ir Britanija ruošiasi įgyvendinti kitais metais Rusijos pirmininkavimo G20 metu. Kitas ES pareigūnas teigė, kad ši iniciatyva – visų G20 šalių darbas.

Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO) ištirs dabartinę situaciją ir pristatys savo tyrimo rezultatus Rusijoje vasario mėnesį, kai vyks G20 susitikimas.

Britanijos premjeras Davidas Cameronas praėjusį mėnesį jau išreiškė savo nepasitenkinimą didelių įmonių mokesčių vengimo lygiu.

Augantys deficitai

Sumažinti savo mokesčius įmonės dažniausiai gali teisėtais būdais, kruopščiai planuodamos tarptautinių prekių, paslaugų ir kapitalo judėjimą tarp dukterinių įmonių, esančių skirtingose šalyse. Taip pelną galima pervesti iš didelius mokesčių tarifus taikančios šalies į valstybę turinčią palankesnę mokesčių sistemą. Tai ypač apsimoka šalims, kurios turi vertingą intelektinį kapitalą, kurį lengvai galima perkelti iš vienos šalies į kitą.

Šiuo metu, kai Vakarų šalims sunkiai sekasi kovoti su augančiais deficitais, kurie įžiebė finansų krizę, vyriausybės ieško būdų, kaip galėtų padidinti pelną gaunamą iš mokesčių ir imasi griežtesnių kovos su mokesčių vengimu priemonių.

JAV rugsėjo mėnesį ištyrė, kad „Microsoft“ ir „Hewlett-Packard“ naudojosi lengvatinių mokesčių zonose registruotomis įmonėmis ir įstatymų spragomis, kad galėtų JAV valdžiai nesumokėti milijardus siekiančių pelno mokesčių. JAV Senato tyrimų komisija padarė išvadą, kad mokesčių vengimas yra plačiai paplitęs technologijų sektoriuje.

JAV mokesčių valdžia metų metus bandė kovoti su kapitalo pervedimais. Tačiau valstybinėms įstaigoms sunkiai sekasi išlaikyti tempą su išmaniais, gerai apmokamais pelno mokesčių advokatais ir buhalteriais. 

Close

Į euro zoną šliejasi „skurdžiosios šalys“: ar sugriautų visą sistemą?

Trimis skurdžiausiomis Europos Sąjungos šalimis įvardijamos Bulgarija, Kroatija ir Rumunija siekia būti ne tik ES dalimi, bet ir euro zonos. Analitikų teigimu, jų dar laukia ilgas kelias, tačiau būtent skausmingos reformos gali lemti, kad į ...

Priminimas emigrantams: paskubėkite pildyti mokesčių deklaracijas

Vykstant deklaracijų pildymo bumui Lietuvoje, emigrantai turėtų neužmiršti, kad užsienyje mokestiniai metai taip pat įsibėgėję. Tai reiškia, kad svetur uždarbiavę tautiečiai turi pateikti deklaracijas užsienio mokesčių institucijoms, ...

Atsiveria galimybės lanksčiau nustatyti naujus PVM tarifus

 Šiandien Europos Komisija pateikė siūlymus dėl taisyklių, kuriomis siekiama leisti valstybėms narėms lanksčiau nustatyti PVM tarifus ir sukurti geresnę mokestinę aplinką. Teikiami siūlymai yra paskutiniai vykdomos PVM taisyklių ...

Lietuvių pamėgtoje atostogų šalyje norima atsisakyti „viskas įskaičiuota“ pasiūlymų

 Nemažai keliaujančiųjų į Turkiją renkasi „viskas įskaičiuota“ pasiūlymus, tačiau Turkijoje piktinamasi, kad dėl to turistai nepietauja mieste, mažiau keliauja. Dėl to siūloma panaikinti programą „viskas ...

„Ryanair“ meta visus kozirius: rado naują būdą spręsti skrydžių atšaukimo problemą

Pigių skrydžių bendrovės „Ryanair“ sprendimas atšaukti dešimtis tūkstančių skrydžių sugriovė 750 tūkstančių žmonių planus keliauti. Dabar kompanija bando atsitiesti ir tam ieško kuo įvairiausių sprendimų. Pastarasis buvo itin netikėtas, rašo independent.co.uk.

„Ryanair“ atšauktų skrydžių skandalas: žinokite, kas jums priklauso

Savaitgalį kilo tikras kuriozas, socialiniai tinklai netyla iki šiol – pasipiktinę keleiviai ragina boikotuoti „Ryanair“. Mat oro linijų bendrovė nusprendė per ateinančias šešias savaites atšaukti nuo ...

Europos Komisijos vadovo siekis ES šalis įtraukti į euro zoną: ar išnyktų Lenkijos kainų rojus?

 Ne kartą minėta kodėl Lenkijoje yra pigu: pridėtinio vertės mokesčio (PVM) lengvatos kai kuriems produktams, konkurencinga didelė rinka ir, be abejo, žemas zloto kursas. Ar atėmus paskutinį ingredientą žemų kainų rojus ...

Tarp 500 didžiausių Vidurio ir Rytų Europos bendrovių – ir lietuviškos įmonės

 Baltijos šalių įmonės pernai užėmė 27 vietas 500 didžiausių Vidurio ir Rytų Europos įmonių sąraše, kurį kasmet rengia pasaulinė prekybos kredito draudimo bendrovė „Coface“. Lietuva iš 2015 m. turėtų 20 ...

Svaras artėja prie euro: ar sumažėjusios emigrantų perlaidos sukrės Lietuvą?

Po Didžiosios Britanijos sprendimo palikti Europos Sąjungą svaro kursas pradėjo ristis žemyn. Situacija nesikeičia ir analitikai net teigia, kad įmanoma jog bus pasiektas paritetas – euro ir svaro santykis 1:1. Sumažėjęs pinigų srautas ...

JAV ir Kinija žingsniuoja prekybos karo link: ką tai reiškia Lietuvai?

Kas anksčiau atrodė tik vienas galimų scenarijų, dabar po truputėlį ima virsti realybe. Byrantys JAV ir Kinijos santykiai pasaulį gali nuvesti prie prekybos karo, o tai atsigirstų ir Lietuvoje. Tačiau analitikai nesutaria, daugiau naudos ar žalos ...

 

 

Dienos klausimas

Ar planuojate įsigyti NT dar šiais metais?

 

Dienos citata

Įsivedus eurą nuo 2015 metų pradžios valstybės rinkliavos nedidės, o valstybė gali parodyti pavyzdį, kaip reikia elgtis perskaičiuojant kainas iš litų į eurus.

Finansų minsitras Rimantas Šadžius

Archyvas

Dienos skaičius

40 proc.

Tiek vidutinis kainų lygis Lietuvoje yra mažesnis nei ES vidurkis.

Archyvas