Staigmena vekselio turėtojui: vekselis negalioja
(Puslapis 1 iš 4)

Asmeninio archyvo nuotr.
2011-01-31 11:18
Vekselis – skolos dokumentas, kuris dėl jam suteiktos teisinės reikšmės, turinio paprastumo, reikalavimų patenkinimo greitumo ir aukšto likvidumo tampa vis populiaresnis tarpusavio atsiskaitymuose negrynaisiais pinigais. Taip pat jis naudojamas kaip kreditavimo ir net prievolių įvykdymo užtikrinimo priemonė. Siekiant padidinanti pasitikėjimą skolininko mokumu, vekseliai kaip asmeninė skolos grąžinimo garantija vis dažniau išduodami ne tik fizinių asmenų, bet įmonių ar net bankų naudai.
Visgi neretai atsitinka taip, kad asmenys, turintys jų naudai išrašytą vekselį, pervertina savo galimybes įgyvendinti savo reikalavimo teisę. Dažnai pamirštama, kad išrašydamas vekselį jo davėjas pareigas sukuria ne tik sau, bet ir vekselio gavėjui, todėl klaidingai tikima, kad skolos pagal turimą „skolos raštelį“ vekselio turėtojas galės pareikalauti bet kada. Taigi labai svarbu, kad ne tik vekselius išrašantys, bet ir juos priimantys asmenys žinotų, kaip tinkamai elgtis su šiuo dokumentu.
Ne visi skolos rašteliai yra vekseliai
Galiojančiuose teisės aktuose vekselis yra apibrėžiamas kaip vertybinis popierius, kuriuo jį išrašęs asmuo besąlygiškai įsipareigoja tiesiogiai ar netiesiogiai vekselyje nurodytam asmeniui sumokėti nurodytą pinigų sumą pats arba įsakęs tai padaryt kitam. Priklausomai nuo to, kam yra adresuota vekselio turėtojo reikalavimo teisė, yra skiriami paprastieji ir įsakomieji vekseliai. Įsakomuoju vekseliu yra laikomas vekselis, kurio davėjas įsako kitam asmeniui, kad šis vekselyje nurodytam asmeniui sumokėtų jame įrašytą sumą. Paprastasis vekselis – tai vekselis, kurio davėjas įsipareigoja vekselio turėtojui pats sumokėti numatytą sumą.
Vekseliams, skirtingai nei kitiems skolinius įsipareigojimus patvirtinantiems dokumentams, yra būdingas didelis standartizavimas ir itin griežti turinio reikalavimai. Dokumentas, neatitinkantis galiojančiuose teisės aktuose numatytų formalių reikalavimų, neturi vekselio galios. Taigi asmuo, priimdamas vekselį, turi itin atidžiai patikrinti ir įsitikinti, kad popieriaus lape su vekselio davėjo įsipareigojimais yra nurodyti visi įstatymų reikalaujami vekselio rekvizitai.
Kad galiotų, vekselyje turi būti nurodyti žodžiai „įsakomasis vekselis“ arba „paprastasis vekselis“, įsakymas arba besąlyginis įsipareigojimas sumokėti jame įrašytą sumą, mokėtojo pavadinimas arba vardas ir pavardė, duomenys asmens, kuriam arba kurio įsakymu turi būti sumokėta, vekselio išrašymo vieta ir data, taip pat vekselį išrašiusio asmens parašas.
Dokumentas, kuriame nėra nors vieno iš šių rekvizitų, neturi vekselio teisinės galios. Tokiu atveju vekselio turėtojui tenka vekselio neapmokėjimo ir priverstinio jo įvykdymo negalimumo rizika. Tai reiškia, kad siekdamas susigrąžinti skolą tokio dokumento turėtojas turės kreiptis į teismą ir savo teises ginti, įrodinėdamas skolos buvimo ir pinigų perdavimo vekselio davėjui faktą.