Tarptautinę programuotojų dieną – 5 populiariausi stereotipai apie šios profesijos atstovus
(Puslapis 1 iš 3)

Programuotojai
2017-09-13 15:19
Intravertai, neturintys jokių socialinių įgūdžių, nuolat sukišę nosis į kompiuterio ekraną, apsikuitę trijų dienų senumo maisto pakuotėmis. Pagalvojote apie programuotojus? Šiuolaikinės pop kultūros, Holivudinių filmų ar muzikinių klipų įtaka sukūrė būtent tokį programuotojų amplua, bet kaip yra iš tikrųjų? Atėjus tarptautinei programuotojų dienai (rugsėjo 13 d.) tikriname dažniausius mitus, susijusius su šios profesijos atstovais.
Stereotipas nr. 1: Programavimas – vyriška profesija
Atrodo, kad sutikti moterį programuotoją yra tolygu šansui surasti adatą šieno kupetoje? Tikėjimas, kad moterys negali programuoti, yra vienas bene dažniausių klaidingų visuomenės įsitikinimų – nors šioje srityje moterų kasmet vis daugėja, tačiau programavimas vis dar laikomas „vyriška“ profesija.
Žiūrint į statistinius duomenis, tampa aišku, kad merginų, turinčių programavimo srities išsilavinimą, yra beveik keturis kartus mažiau nei vaikinų. Tai reiškia, kad vis dar gilus įsitikinimas, jog programavimas – ne moterims, atsispindi pačiame moterų profesijos pasirinkime. Vienos didžiausių internetinių tinklapių kūrimo platformų pasaulyje Wix.com Lietuvos padalinio vadovė Monika Laukaitė pasakoja, kad nors iš visų Wix darbuotojų Lietuvoje merginų yra tik 15 proc., šis skaičius nuolat ir sparčiai auga.
„Stereotipas, kad programuotojais dirba tik vaikinai, Lietuvoje yra labai gajus. Dėl to ir kuriami tokie judėjimai kaip „Women go tech“ ar „Vilnius Girls Code”. Mūsų patirtis rodo, kad moterys gali būti labai talentingos programuotojos, todėl tikime moterų įgalinimu šioje srityje. Pavyzdžiui, pirmadieniais rengiame pasikalbėjimus apie lygias galimybes. Suprantame, kad kartais moterys gali blogai jaustis vyriškame kolektyve, todėl į tai žiūrime labai atidžiai ir netoleruojame jokių nederamų pokštų, susijusių su moterų ir visų kitų grupių diskriminavimu. Stengiamės visiems palaikyti gerą atmosferą“, – priduria M. Laukaitė.
Pasak pašnekovės, įsivaizdavimas, jog moteris niekada neprilygs vyrui programuotojui – iš piršto laužtas mitas, kurį, pirmiausia, turime patys sugriauti savo galvose.
Stereotipas nr. 2: Programavimas – nuobodus ir kūrybos nereikalaujantis darbas
Antrasis giliai įsišaknijęs stereotipas, jog programavimas – monotoniškas darbas, kuriame nereikia nei kūrybiškumo, nei kitų ypatingų įgūdžių.
Tačiau realybė yra visiškai kitokia. Daugiau nei 50 proc. programuotojų kasdienybės sudaro darbas komandoje, galvojant, kaip įgyvendinti projektą ir kaip pasiekti geriausią rezultatą. Pagrindinis programuotojų iššūkis yra prisitaikyti prie nuolatinių pokyčių ir inovacijų, o tai nuolat skatina jų kūrybiškumą.