Trys brangstančios prekės: jei Lietuvos ūkininkai daugiau neužsiprašė, kodėl kaina padidėjo?

(Puslapis 1 iš 4)


Fotolia.com nuotr. Parduotuvėje

Viktorija Chockevičiūtė

2017-09-15 17:30

 Derliaus kainos nesikeitė, o parduotuvėse mokame brangiau. Būtent tokia situacija šiuo metu su bulvėmis, rapsų aliejumi ir juoda duona.

Žemės ūkio ministerijai pavaldi įmonė Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras kas savaitę skelbia tam tikrų produktų kainų prekybos tinkluose pakitimus.

Iš paskutinių matyti, kad kol dauguma daržovių pinga, brangsta lietuviškos bulvės – 0,54 Eur/kg, o tai – ęį proc. brangiau nei tokiu pat metu praeitais metais. Tarp brangstančių prekių atsiduria ir juoda duona – 1,86 Eur už 1 kg (8,77 proc. brangiau) bei maistinis rapsų aliejus – 3,04 Eur už 1 litrą (23,58 proc. brangiau).

Be visa to, atsigaunant pasaulinei pieno rinkai, brangsta ir pieno produktai. Pavyzdžiui, sviestas pabrango net 30 proc. Tačiau jei pokyčius pieno produktų kainose galima paaiškinti pokyčiais pasaulinėje rinkoje, kas lėmė kitų produktų brangimą?

Bulvių kainą paveikė lietus ir konkurencija tarp prekybos tinklų?

Lietuvos daržovių augintojų asociacijos Valdybos pirmininkas Martynas Laukaitis pasakoja, kad yra du faktoriai, kurie lėmė didesnę šiais metais bulvių kainą. Visų pirma, oras.

„Šie metai labai nepalankūs bulvėms ir, manau, kad tai ir padarys įtaką kainai. Nuolat lyja ir tai daro įtaką bulvių kiekiui rinkoje. Ir remiantis statistika šiemet bulvių buvo pasodinta 1400 ha mažiau.

Tikrai šiemet bulvės bus brangesnės. Aišku, lietus nevienodai palietė rajonus, dar nežinome kaip seksis šiomis savaitėmis ūkininkams derlių nuimti. Tačiau bet kokiu atveju galima sakyti, kad iš vienos pusės bus kokybinių nuostolių dėl per didelio vandens kiekio, o jei lietus nesiliaus, derlius liks laukuose, nes neis nusiimti ūkininkams. Didelė rizika, kad nepavyks sandėliuoti šių bulvių“, – pasakoja M. Laukaitis.

Tuo tarpu kitoms daržovėms, kurios auga ne po žeme, lietus nemaišo. Tad ir kainos jų šiais metais mažesnės, pavyzdžiui, baltagūžiai kopūstai apie 20 proc. pigesni.

Tačiau kainą praeitais metais lėmė ir kitokia situacija prekybos tinkluose.

„Praeitais metais buvo labai nenormaliai žemos kainos. Labai nepalankios augintojui ir čia vienas iš tų niuansų, kad šiais metais kainos tik atsistatė, jei lygintume su daugiamečiu vidurkiu. Prekybos tinklai tarpusavyje labai stipriai konkuravo ir dėl to kainos buvo smarkiai žemesnės nei normaliai turėtų būti, nes pertekliaus rinkoje praeitais metais nebuvo“, – teigia jis.

Didžioji dalis atiteko tiekėjams ir pardavėjams

Straipsnio puslapiai:

- Viktorija Chockevičiūtė

Close

Per rugsėjį – įstaigose beveik 200 darbuotojų mažiau

Valstybės tarnybos departamento duomenimis, per rugsėjo mėnesį Lietuvos valstybės ir savivaldybių įstaigose užimtų pareigybių skaičius sumažėjo 194. Labiausiai sumažėjo valstybės tarnybos korpusas.

17-os „Rimi“ ir „Iki“ parduotuvių perleidimas - miglotas

Konkurencijos tarybai leidus susijungti prekybos tinklams „Rimi“ ir „Iki“, bendrovės „Rimi Lietuva“ įsipareigojimas parduoti ar kitaip perleisti 17 iš 287 parduotuvių kol kas apgaubtas migla.

Kritinė situacija Baltarusijos pasienyje: para atsieina 100 tūkst. eurų

Ilgų eilių pasienyje su Baltarusija problema, kaip ir legendinė Vilniaus oro uosto taksistų problema, atrodo amžinos ir niekaip neįveikiamos nors ir dedama daug pastangų. O juk prastovos pasienyje trikdo darbą Lietuvos vežėjams, kurie sukuria apie 6 proc. šalies bendrojo produkto.

„Sodros“ „vyšniniai vokeliai“ privertė lietuvius pasitikrinti būsimą pensiją

Kas septinto gyventojo, iš „Sodros“ sulaukusio „vyšninio voko“, alga nuo gegužės perkopė minimalaus mėnesio atlyginimo dydį. „Vyšninių vokų“ gavėjų atlyginimai vidutiniškai padidėjo 55 proc. o „Sodra“ per keturis mėnesius iš jų surinko 17 mln. eurų daugiau socialinio draudimo įmokų.

Seimūnų akiratyje – valstybinės įmonės: siūlo privatizuoti

 Valstybės kontrolei pristačius įžvalgas, kad toli gražu ne visos valstybės ar savivaldybių valdomos įmonės neša pelną ar dirba tikslingai, Seimo nariai suskubo klausti – kam išvis reikalingos tokios įmonės. Parlamentarų ...

Pažadai it iš gausybės rago: kitąmet – didesnė alga ir pensijos

 Kitąmet daugumos šalies gyventojų laukia džiuginančios permainos, tikina Finansų bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Planuojama, jog kils minimali alga, pensijos, gerės sąlygos individualia veikla užsiimantiems, ketinama ...

„Rimi“ ir „Iki“ sandoriui – žalia šviesa

Konkurencijos taryba uždegė žalią šviesą 213 mln. eurų vertės prekybos tinklų „Rimi“ ir „Iki“ pirkimo-pardavimo sandoriui.

„Providence“ užbaigė TV3 įsigijimą: jau kitąmet Lietuvos žiūrovai sulauks pokyčių

Gavusi visus patvirtinimus, JAV bendrovė Providence Equity Partners (PEP) baigė įsigijimo procesą ir tapo iki šiol MTG valdytų nemokamos ir mokamos televizijos, taip pat interneto bei radijo verslų Baltijos šalyse savininke. Už šiuos verslus bendrovė sumokėjo 115 milijonų eurų, informavo naujai paskirtas All Media Baltics vykdantysis valdybos pirmininkas Pierre Danon.

Naujausia statistika: Lietuvoje nupirkta daugiausiai naujų automobilių iš visos ES

Naujų automobilių pardavimų augimas Lietuvoje per tris šių metų ketvirčius buvo didžiausias visoje Europos Sąjungoje (ES), skelbia Europos automobilių gamintojų asociacija (ACEA).

Paskelbė Lietuvos miestų TOP dešimtuką, kurie sulaukia didžiausio susidomėjimo

Žiniasklaidos dėmesys, skiriamas didiesiems Lietuvos miestams, pasiskirsto daugmaž tolygiai pagal jų dydį ir ekonominį pajėgumą. Tuo tarpu kurortai ir kurortinės vietovės viešojoje erdvėje dėl dėmesio konkuruoja stipriau, neatsižvelgiant į miesto gyventojų skaičių.

 

 

Dienos klausimas

Ar planuojate įsigyti NT dar šiais metais?

 

Dienos citata

Įsivedus eurą nuo 2015 metų pradžios valstybės rinkliavos nedidės, o valstybė gali parodyti pavyzdį, kaip reikia elgtis perskaičiuojant kainas iš litų į eurus.

Finansų minsitras Rimantas Šadžius

Archyvas

Dienos skaičius

40 proc.

Tiek vidutinis kainų lygis Lietuvoje yra mažesnis nei ES vidurkis.

Archyvas