Tyrimas: pensininkų galvos skausmas – finansiniai sunkumai (1)

Roberto Dačkaus (Fotodiena) nuotr.
2012-04-03 10:28
Lietuvos pensininkų apklausa parodė, kad didžiausi vyresnio amžiaus gyventojų rūpesčiai šiandieną yra susiję su sveikata ir finansiniais sunkumais. Ekspertai teigia, kad ateityje šios problemos dar labiau aštrės.
Lietuvos pensininkus labiausiai vargina sveikatos problemos ir pinigų trūkumas, atskleidė gyvybės draudimo bendrovės „Compensa Life“ užsakymu atlikta Lietuvos pensininkų apklausa.
Tyrimo rezultatai parodė, kad 38 proc. pensininkų Lietuvoje daugiausiai sunkumų sukelia sveikatos problemos, o trečdaliui - pinigų trūkumas.
Apklausos duomenimis, užtarnautu poilsiu vyresnio amžiaus Lietuvos piliečiams mėgautis taip pat trukdo mažos pensijos (15 proc.), aukštos prekių ir paslaugų kainos (10 proc.), dideli komunaliniai mokesčiai (9 proc.), aukštos vaistų kainos (5 proc.), bedarbystė (4 proc.) ir sveikatos priežiūros tvarka (3 proc.). Mažiau sunkumų pensininkams kelia transporto trūkumas, sudėtingos buities sąlygos, amžiaus problemos ir biurokratizmas. Šias problemas įvardijo 2 proc. respondentų.
„Tai, kad daugumai Lietuvos pensininkų kyla rūpesčių dėl pinigų trūkumo lemia valstybinės pensijų sistemos problemos, kurias stebime jau ne pirmus metus“, - teigia „Compensa Life“ Lietuvos filialo vadovas Tomas Milašius, - „Didžiulis Sodros biudžeto deficitas neleidžia pilnavertiškai aprūpinti pensinio amžiaus sulaukusių gyventojų. Šios problemos ateityje tik gilės dėl vis labiau augančio pensinio amžiaus ir mažėjančio darbingo amžiaus gyventojų skaičiaus šalyje, todėl gyventojai siekiantys finansiškai stabilios ir užtikrintos senatvės turėtų pradėti kaupti patys jau dabar”.
Anot tyrimą atlikusios bendrovės „Spinter tyrimai“ projektų direktorės Raimondos Mikalajūnaitės, ir kiti tyrimo metu pensinio amžiaus gyventojų dažniausiai minėti sunkumai daugiausiai kyla iš finansinių nepriteklių.
„Veiklos trūkumas, psichologinės problemos ar biurokratizmas įstaigose problemų kelia vos vienam nuošimčiui ar dar mažesniam skaičiui apklaustųjų, - teigia R. Mikalajūnaitė. „Tai rodo, jog šiandieną pagrindinis mūsų senjorų rūpestis yra materialinė gerovė. Atidžiau panagrinėjus apklausos rezultatus, matosi, kad net problemos dėl sveikatos iš dalies kyla dėl to, jog vyresnio amžiaus žmonėms nepakanka lėšų kokybiškoms sveikatos apsaugos paslaugoms, kurias toli gražu ne visuomet garantuoja privalomasis sveikatos draudimas“.
Tyrimas taip pat atskleidė, kad pinigų trūkumu dažniau skundžiasi pensininkės moterys, o sveikatos problemomis – vyrai.
Be to, su finansinėmis problemomis dažniausiai susiduria aukštąjį išsilavinimą turintys pensininkai.
Apklausoje, kurią atliko visuomenės nuomonės tyrimų bendrovė „Spinter tyrimai“ dalyvavo 716 pensinio amžiaus Lietuvos gyventojų. Jos tikslas buvo išsiaiškinti šalies pensininkų poreikius, problemas ir požiūrius. Tyrimas vyko visoje šalies teritorijoje, atrankoje naudotas daugiapakopės stratifikuotos tikimybinės atrankos metodas, taikant papildomą užsiėmimo atrankos kriterijų. Šis metodas užtikrina duomenų reprezentatyvumą, t. y. kiekvienas tikslinės grupės atstovas turi vienodas galimybes būti apklaustu ir atrankinė visuma pagal tikslinius kriterijus atitinka generalinę visumą. Tyrimo rezultatai reprezentuoja šalies pensinio amžiaus gyventojų nuomones ir vertinimus. Galima maksimali rezultatų paklaida 3,7 proc.