Verslas: biudžeto projektas dvelkia neįgyvendinamu optimizmu
(Puslapis 1 iš 2)

Audriaus Bagdono (Fotodiena) nuotr.
2012-12-12 13:58
Kitų metų valstybės biudžeto projekte galima pastebėti daugiau optimistinių, o ne realistinių nuostatų, trečiadienį Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) surengtoje diskusijoje teigė LVK prezidentas Valdas Sutkus.
„Planuojamos pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatos ir pajamos iš didinamų akcizų skamba optimistiškai ir, matyt, reikia suprasti, kad jos greičiausiai bus neįvykdytos“, - teigė jis.
Tikslas – susigrąžinti Lietuvos pirkėją
Diskusijoje dalyvavęs naujasis Seimo biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Bronius Bradauskas tvirtino, kad valstybė verslui turi suteikti tokias sąlygas, kokiomis Lietuvos įmonės galėtų konkuruoti su kaimyninių valstybių verslo atstovais.
„Viską, ką turime, sukuria verslas, todėl verslui reikia palankių sąlygų. Nereikia kirsti tos šakos, ant kurios sėdime“, - komentavo B. Bradauskas.
Anot jo, reikia surinkti informaciją apie mokesčius kaimyninėse valstybėse ir išanalizuoti, kaip reformuoti Lietuvos mokesčių sistemą, kad šalies verslas galėtų konkuruoti su užsienio įmonėmis. „Mūsų tikslas – grąžinti Lietuvos pirkėją į lietuviškas degalines ir maisto prekių parduotuves“, - sakė Seimo narys.
Komentuodamas mokestinę sistemą Lietuvoje B. Bradauskas teigė, kad mokesčiai turėtų būti tokie, kokius verslas ir gyventojai mokėtų, o ne slėptų.
Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas Remigijus Žemaitis taip pat paragino imtis priemonių, kurios padėtų išlaikyti savus verslininkus Lietuvoje, o ne sudaryti tokias sąlygas, kurios verslininkus skatina perkelti savo veiklą į Baltarusiją, kitas Europos valstybes, Aziją ar net Afriką.
„Suteikiame įvairias lengvatas užsienio verslininkams, pritraukiame daug užsienio investuotojų, tačiau to paties nedarome savo šalies verslininkams“, - apgailestavo jis.
Peržiūrėti viešąsias įstaigas
Kalbėdamas apie viešųjų įstaigų finansavimą LVK vadovas teigė, kad būtų prasminga peržiūrėti viešųjų įstaigų veiklą, nes jos gauna finansavimą, tačiau niekas nesigilina, kur yra panaudojamos lėšos. „Reikia finansuoti ne valdininkų kėdes įstaigose, o jų funkcijas“, - tvirtino V. Sutkus.
R. Žemaitis sutiko, kad kai kurių viešųjų įstaigų funkcijos dubliuojasi ir žadėjo peržiūrėti esamą padėtį. „Abejoju, ar atsiras verslininkų, kurie norės išlaikyti miesteliuose ir kaimuose esančius informacinius centrus., tačiau žinome, kiek naudos jie duoda žmonėms“, - viena iš viešųjų įstaigų reformos pavyzdžių komentavo Seimo narys.
Jo nuomone, kai kurios valstybės paslaugos neturėtų atitekti į verslo rankas, nes tuomet valstybė tampa priklausoma. „Puikus tai iliustruojantis pavyzdys – atliekų administravimas ir būtų administracija, konkrečiai Vilniuje. Verslininkai turėtų remtis ir tam tikra socialine atsakomybe“, - sakė R. Žemaitis.
- Mindaugas Samkus