Vienas žymiausių pasaulio investuotojų perspėja apie artėjančią krizę
(Puslapis 1 iš 3)

Fotolia.com nuotr. Ekonominė krizė
2016-01-26 09:58
George‘as Sorosas yra žymus JAV investuotojas, kurio pranešimai apie makroekonomikos padėtį turi didžiulę įtaką, dėl šios priežasties verta įsiklausyti į jo perspėjimus. Paskutiniu metu jis pareiškė, kad dabartinė ekonominė aplinka primena 2008 metus, preliudiją į vieną baisiausių akcijų kursų kritimą istorijoje. Didžiosios Britanijos finansų ministras George‘as Osborne‘as taip pat perspėja, jog dabartiniai metai gali būti sunkiausi pasaulinei ekonomikai nuo paskutinių krizės metų.
Akcijų rinkos neabejotinai rodo, kad G. Sorosas gali būti teisus. Kinija praeitą savaitę net porą dienų buvo sustabdžiusi akcijų prekybą. Pasak Economist, tokia taktika yra neproduktyvi. Akcijų išpardavinėjimai nuvilnijo per visą Aziją ir Europą. Londono akcijų indeksas FTSE 100 kritęs žemiau 6000, nors Economist pastebi, kad paskutinįjį šimtmetį vertė siekė 6930, taigi akcijos visada atsiperka ilgainiui. Manoma, kad toks akcijų išpardavimas susietas su nerimu dėl lėtėjančios globalios ekonomikos ir geopolitikos.
Taigi, ar iš tikrųjų kartojasi 2008 metai? Pagrindiniai ekonomistai neprognozuoja recesijos, bet jie niekada to nedaro. Pasaulio Bankas savo prognozes apie 2016 ekonomikos augimą sumažino nuo 3,3 proc. iki 2,9 proc., nors ir tai būtų geresni rezultatai nei 2015 metų. 2008 metų sausį, Federalinės rezervų sistemos valdytojai tais metais prognozavo 1,3 – 2 proc. ekonomikos augimą. Tai buvo pernelyg optimistiška, bet prognozių kelias buvo teisingas, mat metai prieš, prognozės siekė nuo 1,7 proc. iki 2,5 proc. Investuotojų susirūpinimą dėl ekonominio augimo indikuoja ir kritusios prekių kainos bei pajamos iš obligacijų.
Prekybos sektoriui traukiantis, paslaugos atsilaiko
Silpnumo ženklų netrūksta ir prekybos sektoriuje. JAV prekybos indikatorius ISM siekia 48,2, tai žemiau kritiško 50 rodiklio. Ilgalaikėje perspektyvoje nors šis rodiklis ir nežymi recesijos, tačiau kritimas žemiau 45 būtų stiprus signalas apie artėjantį ekonominį nuosmukį. Kinijos gamybos sektoriaus rodiklis PMI (liet. Čikagos pramonės pasitikėjimo rodiklis) yra tokiame pačiame lygyje. Tarptautinė prekyba taip pat vangi.
Iš kitos pusės, paslaugų sektorius, kuris išsivysčiusiose ekonomikose užima didžiausią dalį, laikosi stipriai. Gruodį ISM rodiklis JAV siekė 55,3. Automatinio duomenų apdorojimo (angl. ADP) rezultatai, gruodį parodė augimą ir JAV darbo rinkoje. Ir ne visos naujienos prekybos sektoriuje yra blogos. Vokietijoje lapkritį užsakymai išaugo 1,5 proc. Dėl šio, antro iš eilės mėnesinio augimo, finansinių paslaugų UniCredit atstovas Andre‘as Reesas teigia, kad sparčiai plintantis pesimizmas, ypatingai akcijų biržoje, yra pernelyg išpūstas. Matoma, kad Vokietijoje eksporto nuosmukio nėra, vyksta apyvarta.