VMI apsisprendė, kaip reikės deklaruoti elektronines sąskaitas
(Puslapis 1 iš 2)

SCANPIX nuotr. Papyal
2016-12-14 17:49
Didelį ažiotažą buvo sukėlusi tema, kuomet VMI reikalavo gyventojų deklaruoti elektronines sąskaitas. Mat ne vienas jų, tokiomis sąskaitomis naudojasi tik vienam ar keliems pirkiniams. Tad atsižvelgdami į galimą skirtingų taisyklių interpretavimą VMI deklaravimą pavasarį nukėlė. Dabar pranešama, kad priimtas naujas sprendimas, kaip reikės už šias sąskaitas atsiskaityti su valstybe.
Valstybinė mokesčių inspekcija prie LR finansų ministerijos (VMI) pranešime spaudai informavo, kad palengvino administracinę naštą gyventojams, privalantiems deklaruoti užsienio valstybių kredito, mokėjimo ir elektroninių pinigų įstaigose atidarytas sąskaitas. Informaciją VMI apie tokių sąskaitų atidarymą bei uždarymą reikės pateikti pasiekus ar viršijus metinę 15 tūkst. eurų apyvartą. Pirmą kartą tokius duomenis už 2015 ir 2016 metus prašoma pateikti iki 2017 metų gegužės 1 dienos.
Ši tvarka galioja tik nuolatiniams Lietuvos gyventojams (ne emigrantams).
„VMI supranta, kad teisėkūra jau ne visada spėja su sparčiai besivystančių informacinių technologijų verslu, todėl atsižvelgia į visuomenės pastabas, racionalią kritiką bei tobulina įvairias tvarkas, siekdama nustatyti aiškias taisykles nedidinant administracinės naštos mokesčių mokėtojams. Todėl, suderinusi su visuomenės atstovais, LR finansų ministerija, pasitarusi su ekspertais, VMI nustatė 15 tūkst. eurų apyvartos ribą, kurią pasiekus toje pačioje kredito, mokėjimo ir elektroninių pinigų įstaigoje turimoje sąskaitoje, reikia informuoti apie sąskaitas bei, mūsų nuomone, skyrė pakankamai laiko prievolei įvykdyti“, - sako VMI prie FM Teisės departamento direktorė Rasa Virvilienė, pažymėdama, kad mokesčių mokėtojai informuos tik apie sąskaitos atidarymo/ uždarymo faktą be jokių operacijų skaičiaus ar jų detalizavimo, be tikslios apyvartos sumos.
Įvairūs tyrimai rodo, kad alternatyvūs elektroniniai atsiskaitymo būdai pasaulyje tampa vis populiaresni, prognozuojama, kad 2017 metais jie aplenks įprastus pervedimus kredito ir debeto kortelėmis bei pasieks 59 proc. visų transakcijų. Alternatyvių (ne kredito įstaigų) atsiskaitymų skaičius išaugo nuo 1,1 mlrd. 2012 metais iki 7 mlrd. 2015 metais.
„Royal Bank of Scotland“ 2015 m. ataskaitoje teigiama, kad nuslėptų ne kredito įstaigų elektroninių pavedimų suma pasaulyje 2014 metais galėjo siekti iki 10 proc. visų elektroninių pervedimų sumos. Siekdami sumažinti galimybę slėpti mokesčius, naudojantis elektroniniais pervedimais, mokesčių administratoriai įvairiose valstybėse skirtingai nustato informacijos apie šiuos atsiskaitymus pateikimo ir deklaravimo būdus. Europoje informaciją apie elektronines sąskaitas mokesčių administratoriams teikia airiai, ispanai, slovėnai, belgai ir portugalai. Lietuvos mokesčių administratoriui informaciją apie atidarytas bei uždarytas sąskaitas užsienio bankuose bei elektronines sąskaitas 2015 metais pranešė 283 gyventojai, šiemet VMI jau gavo beveik 3000 tokių pranešimų.