Vokietijai – finansinės sveikatos testas

(Puslapis 1 iš 2)


AFP/SCANPIX nuotr.

Ekonomika.lt

2012-08-21 14:07

Vokietijos centrinis bankas pirmadienį įspėjo, kad šalis gali pajusti regione vykstančią finansinę krizę. Europos didžiausioje ekonomikoje matyti lėtėjimo ženklai, nors labiau nei bet kada tikimasi, kad ši parems savo kaimynes, rašo „Washington Post“.

„Pasitikėjimas Vokietijos viešaisiais finansais yra pagrindinis stabilumo inkaras šioje krizėje, tačiau jo negalima laikyti savaime suprantamu dalyku“, - teigia Vokietijos centrinis bankas savo mėnesinėje ataskaitoje, ir prieštarauja kalboms dėl galimai neribotos finansinės paramos Italijai ir Ispanijai.

Komentarai išryškino įsitikinimą, kad euro zonos sėkmė daugiausia priklauso nuo tolimesnės stiprios Vokietijos ekonomikos, kuri dabar atrodo pažeidžiama.

Europos lyderiai, kurių dauguma vasaros atostogų metu atidėjo euro krizę į šalį, šią savaitę susitiks derėtis dėl pakeistų Graikijos gelbėjimo planų, galimos paramos Ispanijai, Europos bankų sistemos reformos ir ECB ketinimo vėl pradėti išpirkti probleminių šalių obligacijas.

Graikijos lyderiai turi nuspręsti dėl 15 mlrd. JAV dolerių vertės naujų taupymo ar kitokių priemonių, kurios padėtų įgyvendinti paskutinės tarptautinės gelbėjimo programos sąlygas. Nuo jų įgyvendinimo tvarkaraščio šalis jau atsilieka dėl politinės aklavietės ir gilėjančios recesijos.

Tuo tarpu Ispanijos lyderiai skatina ECB ruošti naują galingą obligacijų išpirkimo etapą, kuris užtikrintų, kad jų šalis ir, galbūt, Italija nebūtų išmestos iš rinkos, kaip atsitiko Graikijai, Airijai ir Portugalijai.

Tinkamas ECB vaidmuo yra centrinė Europos krizės debatų dalis ir jis lieka neišspręstas. Kai kurie yra už tai, kad bankas imtųsi platesnio vaidmens, kiti – kad banko misija turi likti apribota.

Vokietijos centrinis bankas išliko konservatyviausiu balsu daugiau nei du metus trunkančioje krizėje. Jis paprastai prieštarauja vyriausybių skolų centralizavimui ir pasisako už tai, kad šalys kuo daugiau padėtų sau pačios.

Be šių filosofinių rūpesčių, auga nerimas dėl Vokietijos – pagrindinės ECB rėmėjos, vyriausiosios regiono paramos ir kitų krizės programų finansininkės – augimo.

Vokietija greitai atsitiesė po 2008 m. ekonominės krizės ir kartu su eksporto į greitai augančią Kiniją ir kitas pasaulio vietas banga pasiekė greičiausią augimą tarp didžiausių industrializuotų ekonomikų – 3,6 proc. 2010 metais ir 3,1 proc. 2011 metais.

Tai pasibaigė. Prognozuojama, kad Vokietijos ekonomika šiais metais augs tik 1 proc., o naujausi „Eurostat“ duomenys parodė, kad šalies ūkis antrąjį šių metų ketvirtį paaugo tik 0,3 procento.

Nors pirmadienį centrinis bankas pranešė ir apie kai kurias ekonomikos stipriąsias puses – vartotojai leidžia daugiau po naujo algų pakėlimo, o statybų industrija klesti – susirūpinimas vis tiek auga.

Straipsnio puslapiai:

Close

Priminimas emigrantams: paskubėkite pildyti mokesčių deklaracijas

Vykstant deklaracijų pildymo bumui Lietuvoje, emigrantai turėtų neužmiršti, kad užsienyje mokestiniai metai taip pat įsibėgėję. Tai reiškia, kad svetur uždarbiavę tautiečiai turi pateikti deklaracijas užsienio mokesčių institucijoms, ...

Atsiveria galimybės lanksčiau nustatyti naujus PVM tarifus

 Šiandien Europos Komisija pateikė siūlymus dėl taisyklių, kuriomis siekiama leisti valstybėms narėms lanksčiau nustatyti PVM tarifus ir sukurti geresnę mokestinę aplinką. Teikiami siūlymai yra paskutiniai vykdomos PVM taisyklių ...

Lietuvių pamėgtoje atostogų šalyje norima atsisakyti „viskas įskaičiuota“ pasiūlymų

 Nemažai keliaujančiųjų į Turkiją renkasi „viskas įskaičiuota“ pasiūlymus, tačiau Turkijoje piktinamasi, kad dėl to turistai nepietauja mieste, mažiau keliauja. Dėl to siūloma panaikinti programą „viskas ...

„Ryanair“ meta visus kozirius: rado naują būdą spręsti skrydžių atšaukimo problemą

Pigių skrydžių bendrovės „Ryanair“ sprendimas atšaukti dešimtis tūkstančių skrydžių sugriovė 750 tūkstančių žmonių planus keliauti. Dabar kompanija bando atsitiesti ir tam ieško kuo įvairiausių sprendimų. Pastarasis buvo itin netikėtas, rašo independent.co.uk.

„Ryanair“ atšauktų skrydžių skandalas: žinokite, kas jums priklauso

Savaitgalį kilo tikras kuriozas, socialiniai tinklai netyla iki šiol – pasipiktinę keleiviai ragina boikotuoti „Ryanair“. Mat oro linijų bendrovė nusprendė per ateinančias šešias savaites atšaukti nuo ...

Europos Komisijos vadovo siekis ES šalis įtraukti į euro zoną: ar išnyktų Lenkijos kainų rojus?

 Ne kartą minėta kodėl Lenkijoje yra pigu: pridėtinio vertės mokesčio (PVM) lengvatos kai kuriems produktams, konkurencinga didelė rinka ir, be abejo, žemas zloto kursas. Ar atėmus paskutinį ingredientą žemų kainų rojus ...

Tarp 500 didžiausių Vidurio ir Rytų Europos bendrovių – ir lietuviškos įmonės

 Baltijos šalių įmonės pernai užėmė 27 vietas 500 didžiausių Vidurio ir Rytų Europos įmonių sąraše, kurį kasmet rengia pasaulinė prekybos kredito draudimo bendrovė „Coface“. Lietuva iš 2015 m. turėtų 20 ...

Svaras artėja prie euro: ar sumažėjusios emigrantų perlaidos sukrės Lietuvą?

Po Didžiosios Britanijos sprendimo palikti Europos Sąjungą svaro kursas pradėjo ristis žemyn. Situacija nesikeičia ir analitikai net teigia, kad įmanoma jog bus pasiektas paritetas – euro ir svaro santykis 1:1. Sumažėjęs pinigų srautas ...

JAV ir Kinija žingsniuoja prekybos karo link: ką tai reiškia Lietuvai?

Kas anksčiau atrodė tik vienas galimų scenarijų, dabar po truputėlį ima virsti realybe. Byrantys JAV ir Kinijos santykiai pasaulį gali nuvesti prie prekybos karo, o tai atsigirstų ir Lietuvoje. Tačiau analitikai nesutaria, daugiau naudos ar žalos ...

Kokios Europoje galimybės užsidirbti?

Y kartos žmonės savo vartotojišku elgesiu daro didelę įtaką mažmeninei ir nekilnojamojo turto rinkai. Tarptautinė atlyginimų svetainė „Paylab“ nusprendė įdėmiau panagrinėti tikrąją Vidurio Europoje, Baltijos šalyse ir ...

 

 

Dienos klausimas

Ar planuojate įsigyti NT dar šiais metais?

 

Dienos citata

Įsivedus eurą nuo 2015 metų pradžios valstybės rinkliavos nedidės, o valstybė gali parodyti pavyzdį, kaip reikia elgtis perskaičiuojant kainas iš litų į eurus.

Finansų minsitras Rimantas Šadžius

Archyvas

Dienos skaičius

40 proc.

Tiek vidutinis kainų lygis Lietuvoje yra mažesnis nei ES vidurkis.

Archyvas