Žilvinas Šilėnas. Ar turi išnykti savarankiškai dirbantieji?

(Puslapis 1 iš 2)


Asmeninio archyvo nuotr. Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentas Žilvinas Šilėnas

2017-01-25 18:10

Klausantis diskusijos apie mokesčių didinimą savarankiškai dirbantiesiems, gali susidaryti įspūdis, kad jie – pagrindinė Lietuvos biudžeto problema. Suprask, valstybėje pinigų trūksta ne dėl to, kad valdžios nemoka tvarkytis su finansais, ir ne dėl to, kad daliai žmonių iš pašalpų gyventi lengviau nei dirbti. Pasirodo, kalčiausi – žmonės, patys sau susikuriantys darbo vietą, ir smulkieji verslininkai.

Kiek kas sumokės mokesčių 2017-aisiais?

Prieš ginčijantis dėl to, kiek ir ką reikėtų apmokestinti, paskaičiuokime, kiek mokesčių mokėsime šiais metais. Jei pagal darbo sutartį žmogus uždirba „minimumą“, t.y. apie 380 eurų „ant popieriaus“, „į rankas“ jis gauna apie 335 eurus, sumoka 163 eurus mokesčių (skaičiuojant su sveikatos draudimu, ir valstybiniu pensijų draudimu, ir „darbdavio Sodra“). Darbdaviui tai kainuoja apie 500 eurų per mėnesį arba 6000 eurų per metus. Taigi, mokesčiai siekia 49 proc. sumos, kurią žmogus uždirba „į rankas”.

O jei 6000 eurų per metus žmogus uždirba dirbdamas su individualios veiklos pažymėjimu? Jei laikytume, kad jis patiria 30 proc. veiklos sąnaudų (jos neapmokestinamos), o veiklai taikomas 15 proc. gyventojų pajamų mokesčio tarifas, toks žmogus „į rankas” per mėnesį uždirba vidutiniškai 230 eurų ir sumoka 118 eurų mokesčių. Mokesčiai, palyginus su uždarbiu – 51 proc. Jei taikomas 5 proc. tarifas, tuomet – 32 proc. (šaltinis – „Sodros” Individualios veiklos skaičiuoklė 2017 metams). Sumos gali skirtis ar būti mažesnės priklausomai nuo to, kiek išlaidų tikrai patiria vykdantis individualią veiklą.

O jei prekiaujate pagal verslo liudijimą, pavyzdžiui, Vilniaus mieste? 6000 eurų per metus reikštų, kad per mėnesį vidutiniškai uždirbtumėte 308 eurų „į rankas”, mokesčių sumokėtumėte 191 eurą, arba 62 proc. (šaltinis: VMI verslo liudijimo skaičiuoklė). Tiesa, čia sumos ir procentai gali būti mažesni, priklausomai nuo to, kuriame mieste dirbate, kokia veikla užsiimate (kai kurioms nišinėms veikloms, pvz., batų valymui verslo liudijimo kaina yra labai žema.

Jei tuos pačius skaičiavimus atliktume ne nuo minimalių pajamų, o nuo vidutinio atlyginimo, t.y. 600 eurų „į rankas“, apmokestinimas būtų: 68 proc., jei dirbate pagal darbo sutartį; 52 proc. – jei pagal individualią veiklą (arba 32 proc, jei pajamoms taikomas 5% GPM tarifas); 24 proc. – jei dirbate pagal verslo liudijimą.

Ką rodo šie skaičiai? Daugiausiai apmokestinami yra mažai uždirbantys smulkūs verslininkai, ir daugiau kaip minimumą uždirbantys samdomi darbuotojai.

„Mokesčių lygybė”? Kažkaip nesigirdi siūlymų mažinti mokesčius, pavyzdžiui, daugiau uždirbantiems samdomiems darbuotojams. Kodėl visos kalbos apie mokesčių sulyginimą sukamos apie tai, kad mokesčius kažkam reikia padidinti? Juk sulyginti galima ir mažinant.

Straipsnio puslapiai:

Close

Aistė Čepukaitė. Biudžetas: neišnaudotos galimybės

Kitų metų biudžete finansinėmis problemomis lieka deficitas, išlaidų ribojimo taisyklių apėjimas, skola. O kas liūdniausia, kad, nors ekonomikos augimas – idealus metas esminėms reformoms, mokesčių naštos lengvinimui – to iš esmės nėra daroma.

Antanas Sagatauskas. Kodėl bankas turi klausimų apie jūsų verslą?

Pastaraisiais metais pasaulio valstybės nuolat ieško veiksmingų būdų kovai su organizuotu nusikalstamumu ir terorizmo grėsmėmis. Nusikaltėliai tobulina savo veiklos metodus ieškodami saugumo spragų, todėl į kovą su šiomis grėsmėmis netiesiogiai įtraukiama vis didesnė verslo bendruomenės dalis, kuriai šiandien keliami didesni skaidrumo reikalavimai.

Eglė Džiugytė. Žaidimų teorija, JAV ir Šiaurės Korėja

Dvidešimt pirmas amžius – kibernetinės erdvės klestėjimo laikai, todėl kartais gali būti keista girdėti pranešimus apie fizinius karinius konfliktus ar šalių įsiveržimus į svetimas teritorijas. Nuo 2006 metų tokių konfliktų buvo ne vienas: Izraelis ir Libanas, Etiopija ir Somalis, JAV ir Irakas, nesutarimai tarp Indijos ir Pakistano, Irano ir Saudo Arabijos, Kinijos ir visų jos kaimynių.

Nerijus Mačiulis. Mūsų ydos, pelniusios tris Nobelio premijas

Jau trečią kartą per pastaruosius 15 metų Nobelio ekonomikos premija, kuri oficialiai vadinama Švedijos centrinio banko premija Alfredui Nobeliui atminti, yra skiriama ekonomistui, tyrinėjusiam žmonių neracionalumą ir jų finansines klaidas. Kodėl šie tyrimai tokie svarbūs, ką jie rodo ir ko iš jų galima pasimokyti?

Rūta Vainienė. Pajamų nelygybė – Trojos arklys

  Kaip teisingai sakoma: nauja - tai gerai užmiršta sena. Tuo mums leido įsitikinti Lietuvos bankas, praėjusią savaitę „iš naujo“ atradęs, kad skiriasi Lietuvos žmonių pajamos. Skiriasi atskiruose regionuose, skiriasi ...

Indrė Genytė-Pikčienė. Kainų augimo pasiutpolkė didina tempą

Įsibėgėjusi infliacija Lietuvoje neslopsta, bet didina pagreitį. Statistikos departamento duomenimis, vartotojų kainos per metus išaugo 4,8 proc., palyginti su rugpjūčio mėnesiu vartotojų kainų augimas paspartėjo 0,4 proc. punkto. Pagal ...

Laura Galdikienė. Žemiausiai kabėję vaisiai nuskinti – ką darysime toliau?

 Per pastaruosius du dešimtmečius Lietuva pasiekė įspūdingą progresą. Jei 1996 metais šalies BVP vienam gyventojui pagal perkamosios galios paritetą siekė tik 37 proc. ES vidurkio, tai 2016 metais jis siekė jau net 75 proc. ES ...

Rokas Grajauskas. Kaip sustiprinti viduriniąją klasę Lietuvoje?

 Vidurinioji klasė Lietuvoje – viena mažiausių Europoje. Mūsų šalyje jai priklauso vos daugiau nei trečdalis namų ūkių. Pastaruoju metu pagrindinis valdančiųjų dėmesys buvo nukreiptas į mažiausias pajamas gaunančiųjų padėties ...

Žilvinas Šilėnas. Europa nubaudė geležinkelius. Kas toliau?

Europos Komisija (EK) nubaudė „Lietuvos geležinkelius“ už konkurencijos apribojimą – geležinkelio ruožo į Latviją išardymą. Šis sprendimas ypač svarbus simboline prasme. Europa signalizuoja, kad valdžiai ar net jos ...

Ieva Valeškaitė. Visuotinis turto deklaravimas – ar reikia dar vieno galvos skausmo?

 Gal esate vienas tų, kurie kasmet pusę dienos praleidžia eilėje laukdami, kol kartu su mokesčių konsultanto pagalba galės pateikti gyventojų pajamų mokesčio deklaraciją? Gal deklaruojate pats, bet paskambinę pusvalandį klausotės saksofono ...

 

 

Dienos klausimas

Ar planuojate įsigyti NT dar šiais metais?

 

Dienos citata

Įsivedus eurą nuo 2015 metų pradžios valstybės rinkliavos nedidės, o valstybė gali parodyti pavyzdį, kaip reikia elgtis perskaičiuojant kainas iš litų į eurus.

Finansų minsitras Rimantas Šadžius

Archyvas

Dienos skaičius

40 proc.

Tiek vidutinis kainų lygis Lietuvoje yra mažesnis nei ES vidurkis.

Archyvas