Valdžia jau stato piramidę

Seime kilęs erzelis dėl biudžeto skylės parodė, kad per trejus metus nuo naktinės mokesčių reformos valdančioji koalicija nieko nepasimokė.

Valdžia pamauta ant Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD), ir jų neatlikti namų darbai bado akis.
Ar besiblaškantys ir iš sąmonės pakampių traukiantys įvairius skylių kamšalus valdantieji yra norma?

Seimo pirmininkė, kuriai šauna į galvą stabdyti dalies „Sodros“ pinigų pervedimą į privačius pensijos fondus, gali atrodyti kaip proto bokštas. O paprastas dalykas, išreiškiamas neskambiais žodžiais „mokesčių planavimas“, šioje iškreiptų sąvokų šalyje gali atrodyti kaip mokslo fantastika.

Būtų normalu, jei Vyriausybė turėtų kelias ūkio raidos prognozes: pavyzdžiui, optimistinę, nuosaikią ir pesimistinę. Ir turėtų planus, kaip surinkti biudžetą kiekvienu atveju. Kada kokie mokesčiai bus keičiami, kokie įvedami ir taip toliau. Tai panašu į karo planus.

Net nekvepia, kad Lietuvoje esama panašaus planavimo. Erzeliuoja Seimas, bet erzeliuoja ir ministerijos, nes per kelias dienas bandoma atlikti ir patikslinti skaičiavimus. Dabartinė valdžia akivaizdžiai neturi planų B, C ir t. t. įvairiems ūkio raidos atvejams.

O tas planas A labiau kvepia politika, o ne ekonomika. Valdantieji dėl nekompetencijos įklimpo svarstydami biudžetą, bet iš dabartinės sumaišties TS-LKD tikisi konkrečios viešųjų ryšių naudos. Kai nuslūgs kilęs erzelis, šios partijos elektorato – ypač pensininkų – galvose ir širdyse turėtų likti malonių prisiminimų: konservatoriai buvo už brangių būstų ir brangių automobilių apmokestinimą. Ir, be abejo, už sumažintų pensijų grąžinimą. O ar bus tie mokesčiai įvesti, ne tiek svarbu.

Kyla įtarimas, kad valdžia sąmoningai ar nesąmoningai užsikrėtė finansinių piramidžių statytojų logika. Kadangi šalyje pensininkų daugėja, jie tampa vis įtakingesne rinkėjų grupe. Kyla pagunda kuo daugiau išsunkti iš dirbančiųjų, kol jie dar neemigravo. Finansinėse piramidėse išlošia tie, kurie pirmieji pasitraukia, Lietuvoje kuriasi ar kuriama situacija, kai išloš tie, kurie anksčiau emigravo.

TS-LKD staiga prisiminė, kad pritaria progresiniams mokesčiams. Bet kodėl jie iki šiol neįvesti? Kodėl iki kitų Seimo rinkimų likus mažiau nei metams imama svaičioti apie brangius būstus, prabangius automobilius ir kitus daiktus, neretai keliančius pavydą eiliniam piliečiui?

Neva Europos bėdos, kurių, anot vienos ministrės, neuždengsi plačia krūtine, privertė koreguoti biudžetą (įdomu, kiek toje Europoje „Snoro“?). Bet juk pasaulinė ekonominė krizė yra ne pirmi metai. Kelios Europos Sąjungos (ES) šalys atsidūrė prie valstybinio bankroto ribos taip pat ne per vieną naktį. Ar mūsų valdžia turi planų euro žlugimo atveju?

Ką daryti su eurų indėliais? Šį klausimą pateikia ne vienas pilietis – gal visai ne dėl to, kad linkęs kelti paniką, o todėl, kad, pavyzdžiui, smalsu (ypač kai tokio indėlio nėra). Visai nekvailas klausimas – juolab kad pasaulio bankai vienaip ar kitaip rengiasi euro žlugimui. Kažin kokia kūno dalimi valdantieji pridengs Lietuvos ūkį, jeigu euras subyrės?
 

URL

http://ekonomika.tv3.lt/naujiena/valdzia-jau-stato-piramide-17635.html